Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Odlazak novinara velikana
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

29. 10. 2013.

Autor: E. V. N. Izvor: Večernje novosti

Odlazak novinara velikana

Aleksandar Tijanić, direktor Radio-televizije Srbije, preminuo je juče u 64. godini. Tijaniću je oko 17 časova pozlilo ispred zgrade u kojoj je živeo, u Bulevaru Mihajla Pupina u Beogradu. Na poziv komšija, koje su pritekle u pomoć, stigla je ekipa Hitne pomoći, koja ga je u ulazu pronašla bez svesti. Nije disao, niti je imao puls. Lekari su pokušali da ga reanimiraju, ali bez uspeha.

U 17.48 konstatovali su smrt i pozvali policijsku ekipu da napravi uviđaj. Prema prvim lekarskim procenama - izdalo je srce! Najverovatnije je preminuo usled infarkta. Njegovo zdravlje poslednjih godina bilo je veoma narušeno.

Imao je ugrađene stentove i baj-pas, bolovao od dijabetesa... Borac i čovek velike energije, radio je do poslednjeg dana i trudio se da obezbedi bolji položaj javnog servisa, na čijem čelu je bio od 2004. godine. I juče je bio na svom radnom mestu. Poslednji put pred kamerama se pojavio 23. oktobra, tokom javne rasprave o nacrtima medijskih zakona.

Njegova novinarska biografija bila je jedna od najbogatijih na ovim prostorima. Karijeru je započeo u NIN-u, u kome je postao poznat. Kao istaknuti novinar „Politikine“ kuće imenovan je za glavnog i odgovornog urednika dvonedeljnika „Intervju“.

Njegove kolumne u mnogobrojnim dnevnim novinama i nedeljnicima ušle su u novinarsku istoriju. Tokom osamdesetih pisao je za zagrebački „Start“ i „Danas“, kao i splitsku „Nedeljnu Dalmaciju“. Isticao se kritičkim pristupom.

Objavljivao je kolumne i u ljubljanskoj „Mladini“ i sarajevskom „Oslobođenju“. Vodio je emisiju „Tri plus tri“ RTV Beograd, kao i „Jutelovu“ emisiju „Umijeće življenja“.

Od 1991. posvetio se uređivanju „Sportskog žurnala“. Šest godina kasnije pokrenuo je list „Građanin“, koji nije bio dugog veka. Osnivač je televizije „Politika“ i njen prvi direktor.

Bio je prvi direktor BK televizije. Pisao je i za „Dnevni telegraf“ i nedeljnik „Evropljanin“. U njegovoj biografiji ostaće ubeleženo da je 1996. imenovan za ministra informisanja u vladi Mirka Marjanovića i da je nakon samo pet meseci dao ostavku.

Za prvog čoveka javnog servisa biran je dva puta, 2004. i 2009. godine. Tijanić je jedna od najznačajnijih ličnosti srpskog novinarstva. Kolumnama je gađao hrabro, pravo u metu, mnoge televizije podigao je „na noge“, znao je kako se prave tiraži, rejtinzi i gledanost. Iz njegove „škole“ izašle su generacije vrsnih novinara.

Tijanić je rođen 13. decembra 1949. godine u Đakovici. Živeo je u Podujevu, Prištini i Beogradu. Oženjen je i otac dvoje dece - ćerke Zaru i sina Stefana.

Ivica Dačić, premijer

Uticajan svedok istorije

Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić uputio je telegram saučešća porodici Aleksandra Tijanića povodom njegove iznenadne smrti:

- Aleksandar Tijanić bio je jedan od najboljih srpskih novinara, važan i uticajan svedok srpske i jugoslovenske istorije u poslednje četiri decenije.

Aleksandar Vučić, prvi potpredsednik Vlade

Najdublje saučešće

Prvi potpredsednik Vlade i predsednik Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić uputio je izraze najdubljeg saučešća u svoje, i u ime Srpske napredne stranke, povodom smrti direktora Radio-televizije Srbije Aleksandra Tijanića. Vučić je uputio saučešće porodici Aleksandra Tijanića, kao i zaposlenima na RTS.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi