Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Gubitnici globalizacije
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

04. 04. 2014.

Autor: Z. R. Izvor: Politika

Gubitnici globalizacije

Izdavačka kuća „Arhipelag”, u biblioteci „Kapital”, objavila je knjigu Zorana Ćirjakovića „Globalna Afrika”, koja govori o posledicama globalizacije i modernizacijskih procesa južno od Sahare.

Zoran Ćirjaković (1965) predavač je na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu. Radio je kao novinar NIN-a i spoljnopolitički komentator Radija B92. Putopisne tekstove i reportaže objavljivao je u mnogim domaćim medijima. Piše publicističke radove i komentare.

„Globalna Afrika”, ističe Gojko Božović, istorija je globalizacije u Podsaharskoj Africi i uzbudljiva slika njene savremenosti opterećene apsolutnom bedom, ugroženošću kao načinom života i neprestanom borbom za opstanak. Utvrđujući da je Podsaharska Afrika, kao „fascinantan i neobičan region”, mnogo više globalizovana nego što se uobičajeno misli, Zoran Ćirjaković odgovara na pitanje zbog čega su stanovnici „crne Afrike” najveći gubitnici globalizacije. Kroz odlično napisanu analizu i vrhunske putopise Ćirjaković govori o afričkom životu ispod dna i o patnji i smehu.

Ćirjaković prikazuje „crnu Afriku” razapetu između hronične i ubistvene bede i nevladine države i globalizovanih „civilizatorskih ideja”, između ekonomije opstanka i okultne ekonomije, između „crne Afrike” na Zapadu i Zapada u „crnoj Africi”, između muzike sveta i globalnog seksa.

Detaljno predstavljajući globalizacijske i modernizacijske procese koji su trajno obeležili iskustvo Podsaharske Afrike, a u mnogim slučajevima se i ispreplitali sa lokalnim običajima, iskustvima i tendencijama, pri čemu su nastali najneverovatniji konstrukti, knjiga „Globalna Afrika” na izazovan način ukazuje i na posledice procesa globalizacije u drugim delovima sveta. Zoran Ćirjaković ne samo da je godinama istraživao specifičnosti „crne Afrike”, već je ovaj veliki prostor upoznao i uživo kroz mnoštvo putovanja tokom godina.

Otuda istraživačke rezultate ove knjige, ističe Božović, zaokružuje nekoliko izvrsnih putopisa iz uzbudljivih zemalja „crne Afrike”: iz Demokratske Republike Kongo, iz Malija i iz Burkine Faso.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi