Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Rakočević o tužbi protiv fondacije "Slavko Ćuruvija": Iznenađen sam ovakvim epilogom
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

14. 06. 2024.

Autor: Euronews Srbija Izvor: Euronews Srbija

Rakočević o tužbi protiv fondacije "Slavko Ćuruvija": Iznenađen sam ovakvim epilogom

Bivši načelnik beogradskog centra Resora državne bezbednosti Milan Radonjić, jedan od četvorice optuženih za ubistvo Slavka Ćuruvije koji su u februaru oslobođeni odlukom Apelacionog suda, tužio je Slavko Ćuruvija fondaciju zbog saopštenja u kome su izrazili neslaganje sa tom presudom.

Naime, zbog povrede ugleda i časti, Radonjić od Fondacije traži odštetu od 500.000 dinara. Takođe, tuženi su i pojedini političari zbog povrede ugleda i časti.

Predsednik Udruženja novinara Srbije Živojin Rakočević kaže za Euronews Srbija da je iznenađen ovakim epilogom.

"Mislim da je jako opasno, zato što kada dođemo u ovakvu situaciju i kada 25 godina imate jedan slučaj koji je postao simbol ne samo novinarske profesije, nego je postao simbol i slobode, pravde i pravičnosti, prosto ne možete da verujete da se taj slučaj na ovakav način zapravo završava. Ta javnost  je 25 godina čekala pravdu i ovo na neki način provocira. Mi smo u jednom paradoksu u kom faktički izgleda kao da će se Ćuruviji sudi zato što je ubijen", smatra on.

Kaže, da je odluka Apelacionog suda, a kasnije i tužba koja je usledila samo način da se "otvore stare rane".

"Kakav god epilog da je, on je na ivici cinizma i on je na ivici izrugivanja pravnog sistema i mi se tu vrtimo u jednom krugu. On je na kraju krajeva u funkciji otvaranja tih rana za koje svi znamo kakve su i kako postoje i u našim životima i u porodici Ćuruvija. Dakle, moramo i o tome duboko da razmislimo. Moramo da razmislimo o tom simbolu koji se zove Ćuruvija i od nekažnjivosti zločina", rekao je on.

Podsetimo, prošlo je 25 godina od ubistva novinara Slavka Ćuruvije. Tačnije, vlasnik lista "Dnevni telegraf" i nedeljnika "Evropljanin" ubijen je 11. aprila 1999. godine u prolazu ispred zgrade u kojoj je živeo.

Suđenje za njegovo ubistvo je počelo u junu 2015. sedamnaest godina nakon što je ubistvo počinjeno. Specijalni sud u Beogradu proglasio je 2019. krivim četvoricu nekadašnjih pripadnika Državne bezbednosti.

Međutim, Apelacioni sud u Beogradu oslobodio je u feburaru četvoricu nekadašnjih pripadnika Državne bezbednosti optužbi za učešće u ubistvu novinara Slavka Ćuruvije 1999. godine.

Naime, sud je preinačio prvostepenu presudu i pravosnažno oslobodio Radomira Markovića optužbe za teško ubistvo u podstrekavanju, a Milana Radonjića, Miroslava Kuraka i Ratka Romića da su, kao saizvršioci, izvršili teško ubistvo.

Na sajtu suda je 2. februara objavljeno da "nema neposrednih i posrednih dokaza koji bi pouzdano potvrdili da su Marković, Radonjić, Kurak i Romić izvršioci ovog krivičnog dela". Na ovu odluku ne postoji pravo žalbe.

Vlasnik lista "Dnevni telegraf" i nedeljnika "Evropljanin" ubijen je 11. aprila 1999. godine u prolazu ispred zgrade u kojoj je živeo.

Komentari (1)

ostavi komentar
sub

15.06.

2024.

Јадранка Нићин [neregistrovani] u 02:24

Вратимо се пар корака уназад..

Уз изричиту изјаву да сам против било каквог насиља, а посебно убиства, ма ко да је у питању, ипак бих препоручила председнику УНС-а да поразмисли, пре но што искаже мисао коју је дао у тексту.

Наиме, ПРВИ корак уназад је јуни 2015. година (а Ћурувија је убијен 1999. ?!).. С обзиром да су нам уста увек пуна демократије, питам се ШТА се од 2000-те , па до 2015. ЧЕКАЛО, када већ Ракочевић помиње правосудни систем? Да ли су и ШТА "демократе", којима је Ћурувија био наклоњен, учиниле да би овај немили случај био решен (намерно не говорим о Милошевићу, јер СВИ ЗНАМО шта нам се дешавало од 24. марта 1999.г., и то од стране вајних светских "демократа", предвођених НАТО "анђелима" , од којих су горепоменути ДОСовци потом откупили пелцер "слободе и правде")? Нигде нема података о томе, или сам нешто превидела?!

ДРУГИ корак уназад сеже у године које су претходиле НАТО засејавању осиромашеним уранијумом и плутонијумом. И снимцима Ћурувије, који је некако случајно, шта ли, седео на миндерлуку неког од чланова владајућих главешина у Вашингтону. И не први пут. Пријатељска посета, биће да је тако. Као што је и Ђинђић, некако у слично време био у Немачкој, вазда пријатељској нам земљи.

Вероватно обојица истим послом - упијајући препоруке неопходне нашем живљу а пропо слободе у сваком погледу, и на сваком пољу живота, које ми овде "никада" нисмо искусили. Иронија није случајна!

Уз искрено жаљење за сваким изгубљеним животом, крајње је време да схватимо да историја било чега и кога, а посебно Србије, није отпочела јуче. Управо зато бих замолила председника УНС-а да не користи ове речи, говорећи о Ћурувији да је ..."симбол не само новинарске професије, него је постао симбол и слободе, правде и правичности"..., јер тиме вређа здрав разум осталих посленика наше бранше, међу којима сам и ја (па нека будем и само ја), а којима сарадња са нашим убицама није ни у примисли, нити ће икада бити!!!

Можда ће некоме све гореречено звучати грубо и без имало поштовања према Ћурувији и Ђинђићу, али има нас још којима душа деценијама крвари због смрти најдражих. Почетком растакања СФРЈ, један од њих је и мој рођени брат, председник Општинског суда једног града у Хрватској, поштеног и правичног судије и човека, и то само зато што је био Србин. Убице (посредне) никада кажњене, а знане. Остају празнина и туга, не мржња и инсистирање на казни, нити издизање "на пијадестал"... јер га ништа више не може вратити.
А, као што рекох, мнооооого нас је са болом у души, но стависмо тачку, а не три тачке.

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi