Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Dva propisa, dva roka
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

16. 07. 2014.

Autor: I. Mićević Izvor: Večernje novosti

Dva propisa, dva roka

Svi mediji u vlasništvu države, pokrajine, gradova i opština moraće do kraja godine da budu privatizovani, kaže Nacrt zakona o javnom informisanju i medijima. Nacrt zakona o privatizaciji, međutim, ostavlja krajnji rok za privatizaciju do kraja 2016. godine. Dva propisa, koja su u isto vreme u pripremi i gotovo istovremeno bi trebalo da budu usvojeni, daju sasvim različite rokove. Akt o privatizaciji je "stariji" od medijskog zakona.

 

Iako se on odnosi na društvenu imovinu, već u prvom članu je rečeno da je i da se "pod privatizacijom u smislu odredaba ovog zakona podrazumeva i promena vlasništva državnog kapitala, kapitala Autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave". Upravo u ovoj kategoriji su mediji.

Kada će i pod kojim uslovima da dobiju nove gazde interesuje zaposlene u čak 81 medijskoj kući, koje čeka privatizacija. Od predlož enih i usvojenih amandmana, kada ovi propisi stignu u parlament, zavisi da li će ovi rokovi biti produžavani ili skraćivani. - Deo zakona o javnom informisanju koji se bavi rokovima privatizacije je besmislen, jer je nesprovodiv uz svu dobru volju - smatra Nino Brajović, generalni sekretar Udruženja novinara Srbije.

- Dobro je da postoji "leks specijalis" o privatizaciji, jer je njegov rok realniji. Nezvanično, ipak, saznajemo da će se privatizacija medija maksimalno ubrzati, kako bi bila završ ena najkasnije u prvoj polovini naredne godine. Medijski zakon stigao je pre nekoliko dana sa dodatnog "skeniranja" iz Brisela, gde nije bilo ozbiljnijih zamerki. I Evropa od države traži da se što pre odrekne vlasništva u medijima. Mišljenje na ovaj dokument dala su i ministarstva, a kada bude usvojen na sednici Vlade Srbije, nacrt će po hitnom postupku ići i pred poslanike. Novi vlasnici moraju se obavezati da će najmanje još pet godina nastaviti sa istom delatnošću i tu je, recimo, ovaj zakon "stariji" od onog o privatizaciji, koji taj rok ograničava na dve godine. Ako se za neki medij ne zainteresuje nijedan kupac, nove gazde postaće sami zaposleni i to podelom besplatnih akcija. Od prvog januara naredne godine država neće smeti direktno da finansira medije, već samo kroz projekte od javnog interesa. Kako će biti finansirani RTS i RTV biće uređeno zakonom o javnim servisima.

- Rok koji je postavljen nacrtom zakona o javnom informisanju i medijima prekratak je. Još od 2002. godine imamo zakone koji su predviđali povlačenje države iz medija, ali se to do danas nije dogodilo smatra prof. dr Rade Veljanovski sa Fakulteta politič kih nauka. - Ovoliki broj medija, na ovako malom tržištu, ne može da opstane i neki će morati da se ugase. Država se mora potrudi da opstanu oni koji su najznačajniji u javnom informisanju.

Detaljniji registar

Postojeći Registar javnih glasila biće ugašen i najkasnije šest meseci od stupanja na snagu zakona biće formiran Registar medija. Među podacima o izdavaču i mediju nalaziće se i oni o prosečnim tiražima, vlasništvu, iznosu državne pomoći i sredstava dobijenih od različitih organa javne vlasti.

Komentari (4)

ostavi komentar
sre

16.07.

2014.

anonymous Новинар у пемзији [neregistrovani] u 19:27

У име партије

У име партије
Бојим се да и овај пут приватизација медија не буде ишла брже од пужевог корака. Таквих корака биће највише у локалним самоуправама где је и највећи број електронских медија насталих у време Милошевића, када је тадашња партија на власти, СПС, у многим општинама Србије основала локалне радио и ТВ станице. Као телевизијском човеку добро ми је позната (не)професионалност у раду таквих телевизија. Такође, огроман број запослених у тим електронским медијима је на терету локалних порезника и грађана, који с муком пуне општински буџет из кога се финансирају те телевизије. И да буде још трагичније по новинарство, такве телевизије у већини случајева и данас праве стереотипне програме ”у име партије”, уместо да то чине у име грађана и да представљају локални сервис грађана.
И друго, имајући у виду да су у таквим телевизијама, у новинарском сектору, у то време партијски моћници позапошљавали своју ближњу децу и родбину, да се баве престижним занимањем,новинарством, биће велики проблем како та деца да се сада снађу у послу ”у име новог газде”.
А приватизација се мора обавити, и то што пре.

Odgovori
sre

16.07.

2014.

Саша Тодоровић [neregistrovani] u 17:05

ЈИП "Књажевац" (РТВ "ВГ-4")

Рад у државном медију, са локалном самоуправом као оснивачем, има своје врлине, и мане. Права радника су поштована, неки су чак и тужили фирму због неких зачкољица, добили је на суду и опет сасвим нормално наставили да раде. Тако нешто, и много мање од тога, није нити ће бити могуће код приватног послодавца. С друге стране, уплив политике и испуњавање „жеља“ владајуће гарнитуре од стране уредника, нарочито у време предизборних активности, било је уобичајено, као и податак да се зна „ко је чији“ новинар.

Онда се неко досетио да је приватизација локалних медија „права ствар“, да Јевропа то тражи и да ће то умањити утицај политике на извештавање. Причало се једно време да ће медиј моћи да купи само неко ко се већ опробао у новинарској делатности, али „не лежи враже“...

Негде у исто време, и РТВ „Зајечар“ и РТВ „Књажевац“, у јесен/зиму 2007. године, добијају новог власника, комшије „Мегатренд“ универзитет, а ми бившег фудбалера из крушевачког „Напретка“ нишког „Радничког“ итд. Сама промена имена у РТВ „ВГ-4“, а због тога што је дотични г-дин носио тај дрес на леђима (број 4 и његови иницијали), представљао је својеврсни знак за узбуну. Запошљавање непотребних секретарица, возача, шминкерки, конституисање (иако није имао ту обавезу) Управног одбора састављеног од представника свих странака, са апанажом од 100 евра, били су потези чудни сами по себи. Обашка што је дотични, у исто време приватизовао и предузеће „Путеви“ из Књажевца, грађевинско предузеће „Казимир Вељковић“ из Крагујевца, а једно време је био и председник градског ФК „Тимочанин“. Све је пропало, осим овог последњег (то званично није било приватизовано, па се „није стигло“).

Тавори се некако, плате почињу да касне, и један мали број одважних се „усудио“ да, после безуспешних разговора и састанака, фирму тужи за неисплаћене зараде. За то време, „љубимци“ новац добијају на руке, ствара се нездрава атмосфера у колективу, а „тужибабе“ се прво шаљу на плаћено, па годишњи одмор, па неплаћено, са забраном уласка „побуњеника“ у просторије РТВ. Први смо тужили, нас неколицина за 3 неисплаћене зараде, што смо на крају судским путем и наплатили. Нешто у парама, а нешто пописом имовине. У то време сам, као апел за помоћ, ширио причу и до дневних листова „Блиц“, „Политика“ и „Вечерње новости“, са намером да неко то уочи, реагује и барем заустави даљу приватизацију локалних медија, створених од пара свих пореских обвезика.

Сиптоматично је што се на лицитацијама РТВ опреме, појављивао и власник „ВГ-4“, који је испред своје фирме из Ниша, дакле „сам од себе“, исту куповао!? Било је то понижавајуће и трагично искуство.

Већина нас је сама дала отказ, а они који су стрпљиво чекали, добили су после извесног времена некакве паре од државе, заједно са радницима једне конфекцијске фирме. Била је то, ако се не варам, нека иницијатива Министарства за рад и тадашњег министра Расима Љајића.

Од инсајдера сазнајем да се закуп фрекфенција не плаћа, да стижу опомене и за то, и за струју, и вода је искључена у једном тренутку, да би званично прво ТВ била приморана да угаси предајник, а онда и радио. Од 2010. године Књажевац више нема локалну РТВ, која је свакодневно информисала грађане. Остаје само приватни „ЕМ“ радио, који не препознаје прилику за преузимањем лидерске позиције као једини медиј у граду који би се нашао на услузи својим слушаоцима. Он наставља по старом, са више мизичког и забавног садржаја, а са нешто мало информативе.

У међувремену, локална самоуправа креће са финансирањем медија, и то по „слободној процени“. Опет је политика умешала своје прсте, без обзира на то колико су ти сајтови, двонедељници, агенције и ТВ станице из других градова били професионални у свом извештавању, етикета се лепи по припадности или симпатијама новинара и власника тих медија према одређеним политичким структурама и личностима. И сам сам био део те игре, радећи свој посао максимално коректно, али у земљи Србији увек си „нечији“...али, више нисам. Сада сам "фриленсер".

Потребно је урадити ревизију свих одрађених приватизација и учинити све да се, деловањем синдиката и струковних удружења, врати достојанство новинарима и осталим медијским радницима. Овако више не иде, јер, уместо 22 године, ја сада имам свега 16 година радног стажа. Остало су „појели скакавци“...(читај: у приватни сектор).

Odgovori
sre

16.07.

2014.

Anonymous, јер тако мора [neregistrovani] u 13:56

Но пасаран

Трагична су друштва, попут српског, у којима изнети аргументи не вреде, и у којима власт и појединци у њој проводе насилно интересе приватних медија сумњиве власничке структуре, којима је циљ с једне стране профит по сваку цену, а с друге потпуна контрола над јавношћу. Очито је да је за београдску елиту разног одређења неприхватљива и помисао на постојање друштвно одговорног новинарства које полази од интереса локалних заједница, и које је ван контроле централне власти и страних интереса у медијској сфери.
Одвећ дуго нас београдски медији и Сорошевци на раду у оном што се зове Министарство културе, убеђују у наводне захтеве Европе о непходности приватизације, ми бисмо рекли гашења медија ван Београда. Навођење бројних примера разноврсног у власничкој структури Европе по правилу бива прећуткивано и свесно блокирано. ОК. Ми, запослени у непожељним малим медијима можда у овом тренутку немамо капацитет да се изборима са овом диктатуром, али, убеђени смо, да ће све једном доћи на своје место, и да ће креатори овакве политике, у ономе што се зове Министарство културе, као и они медији који се приклањају безобразним обманама сносити пуну одговорност за срамне поступке које чине на штету Србије и њених грађана.

Odgovori
sre

16.07.

2014.

Fotoreporter [neregistrovani] u 10:59

Da ne psujem

Dole medijski tajkuni! Ni ovaj, kao ni robovlasnički Zakon o radu, ne donose se u korist radnika ili građana koji su pravi vlasnici preostalih javnih medija, kao ni u korist novinara i ostalih medijslih radnika zaposlenih u njima, već u korist interesno okupljene družine drčne na novac. Tačnije vlasnika nekoliko štampanih i elektronskih medija koji su nezavisni kao... da ne psujem.
- Оволики број медија, на овако малом тржишту, не може да опстане и неки ће морати да се угасе - reče Veljanovski.
Pa, ako već mora da se gase, misle gazde, bolje da se gase novine, radio stanice i televizije koje nisu njihove nego javne. A možda nešto i ućare.
More... da ne psujem.

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi