Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  "Blic" objavio poruke širenja panike
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

30. 05. 2014.

Izvor: Blic, B92

"Blic" objavio poruke širenja panike

"Blic" objavio natpise na Fejsbuk profilima troje privedenih, koji se terete za širenje panike jer su ih nadležni organi ocenili kao krivično delo.

Iako do danas nema nijednog vidljivog dokaza kako su i da li su Fejsbuk statusi troje običnih građana izazvali paniku u Srbiji, posle poplava, I. M., K. M. i T. P. su proveli nedelju dana iza rešetaka, piše dalje "Blic".

Oni su juče pušteni da se brane sa slobode, tek ih čeka suđenje, za kako se tvrdi, počinjeno krivično delo širenja panike i nereda. Zaprećena kazna je od šest meseci do pet godina zatvora. 

"Blic" je imao uvid u natpise koje su nadležni organi ocenili kao krivično delo. I. M. je, komentarišući navode da ima 12 mrtvih u Obrenovcu, napisao da je "Pronađeno 250 mrtvih, a sinoć preko noći još 98", T. P. da je samo u prvom danu poplave bilo preko 300 mrtvih, a da se broj uvećao. M. K. je napisao da mu je kolega sa fakulteta rekao da na hiljade tela pluta Obrenovcem i da je do pogibije došlo jer nije isključena struja... 

Posredi jesu natpisi neprijatne sadržine, piše dalje "Blic" ali i postavlja pitanje da li su građani na svom privatnom Fejsbuk profilu, koji pritom nije dostupan čak ni svakome ko ima kompjuter, samo jer su napisali nešto što su čuli, počinili krivično delo i to takvih razmera da dopadnu zatvora. 

U tužilaštvu za "Blic" tvrde da nije posredi cenzura jer se ona ogleda u "filtraciji saobraćaja", to jest zabranjivanjem pristupu određenim sadržajima. Trojica građana se terete na osnovu člana 343 stav 2 Krivičnog zakona u kojem stoji da onaj ko iznošenjem lažnih vesti "izazove paniku ili teže narušavanje javnog reda ili mira"... biće kažnjen... 

Na pitanje "Blica" koje je vidljivo delo nastalo nakon njihovih napisa, u tužilaštvu kažu da je "samo stavljanje napisa dovoljno za postojanje sumnje za ovo krivično delo". 

"Ovo je krivično delo u pokušaju. Ne mora da dođe do nastupanja panike jer bi to bilo svršeno krivično delo", navode u tužilaštvu. 

Zamoljen da pojasni član 343 KZ, poverenik Rodoljub Šabić međutim, kaže da ocene o postojanju sumnje, a pogotovo o postojanju dela, moraju da se zasnivaju na stvarnim, a ne na pretpostavljenim posledicama. 

"Nije dakle reč o mogućem izazivanju panike odnosno ometanju aktivnosti državnih organa, već je potrebno da te posledice stvarno nastupe", poručuje Šabić i dodaje da ne želi da dovodi u pitanje prerogative tužilaštva i suda.

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi