Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Prelistavanje novina uoči Velikog rata
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

05. 05. 2014.

Autor: B. Novović Izvor: Politika

Prelistavanje novina uoči Velikog rata

U staroj valjevskoj čaršiji Tešnjar minula tri dana prvomajskih praznika nije bilo odmora za ekipu dokumentarno-igranog filma, odnosno serije „Srpska štampa od 1914. do 1915”.

 

Serija se radi u produkciji i organizaciji RTS-a kojom ova nacionalna informativna kuća želi da obeleži stogodišnjicu Velikog rata. Kadrovi eksterijera ali i scena iz predviđene četiri epizode dosnimavani su pored Beograda i u gradu na Kolubari. Kaldrmom stare čaršije hitali su štamparski radnici, zamišljeni građani dok su neumorni kolporteri, držeći u visoko podignutim rukama najnovija izdanja „Politike”, „Pravde” i drugih novina, nudili taze informacije iz države i belog sveta.

Šta je čitaocima i ondašnjoj javnosti uoči Prvog svetskog rata nudila srpska štampa, kako su se ponašali njeni novinari i urednici pitali smo reditelja ove dokumentarno-igrane storije Filipa Čolovića.

– Među svim emisijama i filmovima kojima će se obeležiti vek od Prvog svetskog rata, ovo je jedina koja će to raditi iz vizure tadašnje domaće štampe. Sve novine iz tog vremena su sačuvane i to je prilika da se podsetimo kakav su one imale odnos prema sudbonosnim, odnosno krupnim istorijskim događajima. Primera radi, ubistvo prestolonaslednika Franca Ferdinanda u Sarajevu većina novina dočekala je podrugljivim tonom. Austrijski ultimatum Srbiji, posle toga, mnoge novine komentarisale su uz dozu humora i cinizma jedino što „Politika” i „Pravda” imaju o svemu ozbiljniji pristup, shvatajući da je vrag odneo šalu.

Praktično, tek s prvim žrtvama srpska štampa se u hodu prestrojila i temeljno pratila jednogodišnja dešavanja tog vremena jer su sa okupacijom Srbije 1915. godine novine prestale da izlaze – objašnjava reditelj Čolović, uz podsećanje da je tada u Srbiji izlazio veliki broj novina i satiričnih časopisa u čijem fokusu su, ipak, bili biseri i detalji iz svakodnevnog života građana.

I u to vreme bilo je prostora i za takozvanu žutu štampu koja je nalazila teme i događaje na dvoru i oko njega kao i u vrlo živahnoj, a neretko i lucidnoj beogradskoj varoši.

Ova dokumentarno-igrana filmska storija, koja se sastoji od četiri jednosatne epizode: „Štampa bruji”, „Štampa grmi”, „Štampa slavi” i „Štampa gasne”, po scenariju Aleksandra Gatalice i u režiji Filipa Čolovića, počeće da se prikazuje sredinom juna ove godine. U seriji koja dočarava atmosferu tadašnjih novinskih redakcija, pregrejanih štamparija i zabrinutih građana igraju Bojan Žirović, Ivan Bekjarev, Irfan Mensur, Andrej Šepetkovski, Miloš Đorđević, Danijel Sič, Nebojša Milanović, Igor Đorđević, Miki Krstović, Milan Caci Mihailović, Srđan Jovanović, Lepomir Ivković i Dragan Vučelić. List „Politiku”, nezvanično, predstavljao je kolporter Jovan Lukić, učenik četvrtog razreda

Osnovne škole „Desanka Maksimović” iz Valjeva. Tokom snimanja, kazao je, shvatio je da su to bile u ono vreme najznačajnije novine zbog čega ih je uvek držao u visoko podignutoj ruci a i ime „Politika” lako je i tečno izgovarao.

Zanimljiv je i detalj da je na kraju snimanja, odnosno prelistavanja srpske štampe u Valjevu, u jednom momentu počelo da seva i grmi. Očekivano nevreme, ipak, otišlo je na drugu stranu. Štampa je ostala da grmi, bruji, slavi.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi