Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  "Fondacija Slavko Ćuruvija" počela sa radom
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

28. 03. 2014.

Izvor: Tanjug, pressonline

"Fondacija Slavko Ćuruvija" počela sa radom

"Fondacija Slavko Ćuruvija", koja će pružati podršku slobodnim i odgovornim medijima i ohrabrivati novinare da se bave istraživačkim radom i ojačaju ulogu kontrolora vlasti, zvanično je danas počela sa radom. Početak rada Fondacije obeležen je u "Mikser hausu” u Beogradu, gde su proglašeni i pobednici prvog konkursa za podršku lokalnim medijima "Zašto Srbija ćuti", a otvorena i izložba naslovnih stranica "Dnevnog telegrafa", lista Slavka Ćuruvije koji je bio zabranjen, pod nazivom "Slavko Ćuruvija – Minut do 12".

 

Ćerka Slavka Ćuruvije, Jelena, poručila je da se jedino sa slobodnim, nezavisnim i odgovornim medijima može raditi na stvaranju otvorene i pravedne države koja će poštovati različitosti.

Ona je navela da će fondacija raditi na promociji nezavisnih i hrabrih medija i i podsticati novinare da se bave istraživačkim radom i ojačaju svoju ulogu kontrolora vlasti na sivm nivoima, kao i da rade u interesu građana, a ne centara moći.

Jelena Ćuruvija je ocenila da su mediji danas u depresiji i u mnogo većem problemu nego što su bili devedesetih godina.

Ona je navela da je odziv na konkurs za pomoć lokalnim medijima bio manji od očekivanog i da se pokazalo da medijski radnici nemaju dovoljno znanja da pišu projekte i da ne znaju na koja vrata da kucaju, zbog čega "odustaju i prelaze na zabavni program".

"Mediji ne smeju da se bave samo time, pokušaćemo da ih osvežimo i ohrabrimo", rekla je Ćuruvija, ali i naglasila da ima još novinara poput njenog oca kojima je potrebna pomoć i "vetar u leđa".

Predsednik Fonda braće Rokfeler Stiven Hajnc rekao je da brutalno ubistvo Slavka Ćuruvije pokazuje šta može da se desi društvu koje se našlo u procepu između istine s jedne strane i moći u rukama malog broja ljudi koji su spremni da upotrebe i nasilje da bi zaštitili svoje ciljeve.

On je naveo da se priznanje Slavku Ćuruviji može odati kroz posvećenost evropskoj budućnosti i naporima da se sukobi rešavaju putem kompromisa, a ne nasiljem.

"Vreme je da vizija Slavka Ćuruvije postane vizija ovog društva", rekao je on i dodao da je počastvovan što je Fond braće Rokfeler malim sredstvima pomogao rad fondacije.

Ivan Vejvoda iz Nemačkog Maršalovog fonda poručio je da je slobodna javnost neophodan činilac demokratskog društva bez koje "nema kiseonika" i ocenio da je Ćuruvija dao život za slobodu govora, koja je ključni faktor uspostavljanja demokratije.

On je naveo da je država ubila Ćuruviju i da to nikad ne sme da se ponovi.

Prema njegovim rečima, put demokratije i stvaranja građanskog društva na koji je Srbija krenula 5. oktobra mnogo je krivudaviji od onog koji je očekivan, ali da to ne treba da obeshrabri.

On je naglasio da nema demokratije bez jake države i osvešćenih građana.

Predsednica Upravnog odbora Fondacije Vukosava Crnjanski rekla je da su ciljevi Fondacije Slavko Ćuruvija unapređenje kvaliteta novinarstva, podrška lokalnim medijima i istraživackom novinarstvu, kao i rad sa budućim novinarima.

Ona je precizirala da se na konkurs za podršku lokalnim medijima prijavilo osam radio stanica i devet televizijskih.

Pobednici na konkursu su VK radio iz Kikinde, Gradski radio iz Niša, Radio Duga iz Trgovišta, Radio Aktiv iz Bečaja, Radio Lav iz Užica kao i šest televizijskih stanica - RTV N iz Knjažeča, Televizija VK iz Kikinde, Kraljevačka televizija, Niška televizija, produkcija Vojvođanska zelena inicijativa i TV Forum Prijepolje.

Obeležavanju početka rada fondacije prisustvovali su šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport, bivši predsednik Srbije i lider NDS Boris Tadić, lider SPO Vuk Drašković, predsednik Nove stranke Zoran Živković, Vladeta Janković, Veran Matić, Ljiljana Smajlović...

Slavko Ćuruvija ubijen je na Uskrs 11. aprila 1999. godine, u centru Beograda ispred zgrade u kojoj je živeo u Svetogorskoj ulici.

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi