Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Radio-amateri za vreme NATO bombardovanja
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

25. 03. 2014.

Autor: Ana Šuvalija Pešić Izvor: RTS

Radio-amateri za vreme NATO bombardovanja

Gde su zemljotresi, požari, poplave, tu su i radio-amateri. Tokom NATO bombardovanja 1999. širom Srbije bilo ih je nekoliko hiljada. U podrume i skloništa nisu silazili, važnije je bilo preneti poruku.

 

Pre Tvitera, Fejsbuka i imejlova, besplatnu komunikaciju sa celom svetom imali su radio-amateri. I danas se sećaju večeri od pre 15 godina, kada je počelo bombardovanje Savezne Republike Jugoslavije.

U 19:55, na današnji dan 1999. godine njih desetak bilo je samo u jednom stanu na Novom Beogradu. Širom Srbije bilo ih je nekoliko hiljada. Na radio-talasima prvi su prenosili informacije. Niko nije morao da im naredi ili da ih moli da donesu uređaje koje su u tom trenutku imali. Uložili su i sebe, a na sat nisu gledali.

"Zapostavljanje porodice je trajalo 78 dana. Moja majka je svih tih 78 noći stajala na prozoru i čekala da se vratim. Čovek u jednom trenutku shvati gde je, šta radi - zna zašto to radi i šta može da mu se desi, i to je ta matematika sa kojom smo živeli", kaže Karlo Nulković.

Dragan Antonić se i danas seća eksplozija o kojima su obaveštavali.

"Bila je noć, negde oko tri časa ujutru, otvoreni prozori širom. Samo osetite kako tlo podrhtava i kako se čuje strahovita eksplozija, i onda kolega na stanici javlja - pogodili su Valjevo", govori Antonić.

U podrume i skloništa nisu silazili. Važnije je bilo preneti poruku.

"U tim situacijama ne razmišljate o ličnoj opasnosti i ugroženosti, jer ako ste vi u tom trenutku ugroženi, neki drugi nisu. Iznad njihovih glava preleću avioni, bilo je bitno da nam oni jave, a mi to ponovimo", rekao je Srećko Morić.

Posle 15 godina NATO akcija pod kodnim imenom Saveznička sila, izaziva burne rasprave na društvenim mrežama, u koje se uključila čak i portparolka NATO-a. Rasprava poput onih na Tviteru među radio-amaterima nije bilo. Ipak...

"Imali smo prijatelje radio-amatere iz Nemačke koji su nam javili da je iz Frankurtta poletelo 10 vojnih aviona ka Srbiji. Bilo je smetnji namernih sa nekih drugih tačaka isto pojedinačnih na primer iz same Srbije, Hrvatske, gde su bile organizovane smetnje i vodio se mali elektronski rat", rekao je Morić.

Danas mnogi radio klubovi vode bitku da opstanu. Kažu da su zaboravljeni i zapostavljeni. Traže da postanu deo Sektora za vanredne situacije, jer gde su zemljotresi, požari, poplave, tu su i oni. Da prvi prenesu vesti, kakve god da su.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi