Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Veran Matić: Od 75 otvorenih predmeta za dela protiv novinara, samo devet osuđujućih presuda
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

15. 03. 2024.

Izvor: Fonet, N1

Veran Matić: Od 75 otvorenih predmeta za dela protiv novinara, samo devet osuđujućih presuda

Predsednik Upravnog odbora Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) Veran Matić izjavio je da je u toku prošle godine bilo 75 otvorenih predmeta za dela koja su učinjena na štetu novinara i da je doneto devet osuđujućih presuda, a ostatak je u proceduri ili je odbačeno.

„Struktura tih pretnji je u 98 odsto slučajeva ugrožavanje bezbednosti novinara, a radi se o uvredama, lakšim telesnim povredama, zlostavljanju, proganjanju i nasilničkom ponašanju. Polovina pretnji od ovih 75 otvorenih predmeta je došla putem interneta, i to se potpuno usadilo kao fenomen i samo raste taj procenat“, rekao je Matić televiziji Insajder.

On dodaje da je Nezavisno udruženje novinara Srbije prošle godine registrovalo 183 incidenta, dok ih je Udruženje novinara Srbije registrovalo 120.

„Ova statistika govori da najveći deo u ovom registrovanom delu slučajeva pretnji ostaje u sivoj zoni nekažnjivosti, upravo izbog manjkavosti krivičnog zakona, koji ne obuhvata na pravi način sve ono što zaista ugrožava bezbednost novinara“, kazao je Matić.

Prema njegovim rečima, izmene Krivičnog zakonika kojim bi se olakšala pravna kvalifikacija pretnji i ugrožavanja bezbednosti novinara su jedan od preduslova da se poboljša situacija, ali nije jedini.

„Samo ako budemo imali nekažnjivost, to će delovati odvraćajuće za sve one koji svakoga dana prete novinarima“, istakao je i dodao da misli da za to ima političke volje.

Podsetio je da smo pre dve godine imali predlog za izmene krivičnog zakonika koji je prošao Vladu i ušao u javnu raspravu, ali su tada neke organizacije za ljudska prava i neki novinari imali primedbe, jer su smatrali da može ograničiti slobodu govora i on je povučen.

„Tada je Vlada pokazala da ima određeno razumevanje za ovo, ali uvek dolazimo do toga da li će se ti zakoni poštovati“, kaže Matić.

On je ukazao da se Srbija već dve godine nalazi na 91. mestu globalnog indeksa medijskih sloboda Reportera bez granica i istakao da nije optimista da ćemo napredovati zbog odsustva pravosnažne presude za ubistvo Slavka Ćuruvije i odbijanja Tužilaštva za organizovani kriminal da se pozabavi ubistvom Milana Pantića.

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi