Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Promocija poeme novinara Rastka Šejića „Kada plivaš“ u petak u Beogradu
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

12. 12. 2023.

Autor: Udruženje "Šta hoćeš" - What do you want Izvor: Udruženje "Šta hoćeš" - What do you want

Promocija poeme novinara Rastka Šejića „Kada plivaš“ u petak u Beogradu

Poema „Kada plivaš“ reditelja i novinara Rastka Šejića biće promovisana u petak 15. decembra u 18 časova u prodavnici ploča „Leila“ u Beogradu (Gospodar Jevremova 6).

Video: What do you want

Rastko Šejić, istaknuti novinar, dokumentarni reditelj, i umetnik, prenosi svoju duboku povezanost s Bokom kroz poemu “Kada plivaš”, koju su izdali IK Prometej Novi Sad, Matica Boke i Udruženje „Šta hoćeš“.

O poemi će pored autora govoriti Vladislava Vojnović, nagrađivana književnica, scenaristkinja i producentkinja, Dule Nedeljković, bestseler romanopisac i graditelj urbanog mita prestonice, dok će razgovor moderirati redovna profesorka FON-a i naučna savetnica Matematičkog instituta SANU Vesna Todorčević, matematičarka.

Boka Kotorska već vekovima očarava umetnike svojom neopisivom lepotom. Od nezaboravnih Šantićevih stihova do savremenika, ova regija ostaje neiscrpno vrelo inspiracije. Toj struji se priključuje i reditelj Rastko Šejić, koji kao „furešt“ zalazi u dubine bokeljskog duha i donosi svoju originalnu perspektivu.

Njegova poema "Kada plivaš" predstavlja duboko ukorenjen odnos sa Bokom, izražen urbanim jezikom i stilom prepoznatljivim svima koji su devedesetih godina prošlog veka čitali i čuvali letke Studentskog protesta 1996-97 i Otpora.

Kroz ovu geopoetsku knjigu, Šejić stvara sakralni ritual plivanja kao put ka harmoniji sa prirodom i samim sobom, istovremeno živo dočaravajući tranzicione i mentalitetske izazove, tonom „melanholičnog aktiviste“ i „talentovanog plivača“, kako je to kritika nazvala. Prema tumačenjima poema se može čitati i kao potpuna metafora za životne bure, ali i kao „uputstvo za odlazak na more“. Ilustracije akademskog slikara Zorana Mujbegovića u detalju i svedenosti vinjeta upotpunjuju poemu potcrtavajući doživljaj pesama.

„Radujem se što poemu u osnovi posvećenu slobodi plivanja u svetskom moru promovišemo po neveri beogradskog decembra, dok nam se kosti lede i ispod slojevitog oblačenja. Možda nam je sada misao na plivanje najpotrebnija. Zahvalan sam što je poema čitana, što poezija i u ovom globalnom društvenom rastrojstvu ima svoje poklonike i ljude s kojima je ima smisla deliti“, rekao je Rastko Šejić.

Rastko Šejić  je reditelj, višestrani umetnik, novinar, propagandista i putopisac. Master ekonomije po obrazovanju. Tokom devedesetih idejno je kao šef marketinga, predvodio pokrete za demokratizaciju društva – Studentski protest 1996/97, za koji je osmislio slogan "Beograd je svet", značenjski znak Pravo, sijaset letaka i uličnih akcija, kao i Studentski pokret "Otpor!" u periodu 1998/99, čiji je Šejić bio idejni tvorac. Pored toga, vodio je i nekoliko nacionalnih kampanja nevladinog sektora.

Radio je kao ratni reporter VIN-a Gordane Suše, bio asistent na stručnim ekonomskim predmetima na fakultetu, arhitekta veb sajtova, agent svetskih rege bendova za Istočnu Evropu... Autor je dokumentarnih TV serija "Na veslu priča", "Odliv mozgova", "Svetski", "Boka pomorska", "Devojke iz sedamdesetih", „Boka pomorska“, kao i niza dokumentarnih filmova i video spotova. Šejiću je 2022. godine dodeljena Velika gramata Društva književnika Kosova i Metohije, a njegov film „Na veslu priča: Pozdrav pesniku“ osvojio je prvu nagrade na međunarodnom festivalu Grafest 2021. godine.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi