Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Sloboda medija kao putokaz ka Evropskoj Uniji: Šta Srbija može da nauči od Holandije
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

27. 07. 2023.

Izvor: blic.rs

Sloboda medija kao putokaz ka Evropskoj Uniji: Šta Srbija može da nauči od Holandije

Na putu ka Evropskoj uniji Srbija u mnogim oblastima može da se ugleda na Holandiju, naročito po pitanju medijskih sloboda i prava.

Medijske slobode su jedan od najbitnijih delova poglavlja 23 u pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom.

Holandija je zemlja sa bogatom istorijom demokratije i tolerancije, a medijske slobode igraju ključnu ulogu u očuvanju demokratskog društva.

Od ove zemlje koja je toliko različita od naše, Srbija može mnogo toga da nauči.

Prilikom posete Hagu i Amsterdamu u to smo mogli i da se uverimo. Holandski novinari, urednici i mediji imaju reputaciju izveštavanja nepristrano i kritički, što ih čini delom jednog od najuglednijih medijskih sistema u svetu.

Prema poslednjem izveštaju udruženja Novinara bez granica, Holandija je na šestom mestu liste zemalja sa najvišim stepenom medijskih sloboda. Medijske slobode u Holandiji su čvrsto zaštićene zakonom i ustavom.

Pravo na slobodu izražavanja zagarantovano je članom 7 holandskog Ustava. Ovo osnovno pravo omogućava novinarima da izveštavaju nezavisno i bez straha od odmazde, osiguravajući da građani budu dobro informisani o događajima koji ih se tiču.

Jedna od ključnih karakteristika medijskog okruženja u Holandiji je visoka stopa medijske i digitalne pismenosti među građanima.

Holanđani su često dobro informisani, a raznovrsnost medijskih platformi omogućava im pristup različitim izvorima informacija. Tradicionalni štampani mediji, kao što su novine i časopisi, i dalje igraju važnu ulogu u informisanju javnosti, ali digitalni mediji, uključujući veb vesti i društvene mreže, postaju sve važniji izvor informacija. Televiziju i radio obezbeđuje sistem javnih radiodifuznih organizacija (koje dele tri televizijske i pet radio mreža) zajedno sa nizom komercijalnih kanala.

Holandske vesti i dalje uživaju visok nivo poverenja, rangirajući se na visokom 4. mestu od 46 zemalja rangiranih prema poslednjem istraživanju Rojtersovog instituta za medije.

Javni emiter NOS i dalje je brend kojem se najviše veruje, a za njim slede komercijalni RTL Nieuvs, kao i lokalne i regionalne novine.

Novinari iz Srbije su imali priliku da razgovaraju sa predstavnicima medijske scene i regulatora iz Holandije. Od njih smo čuli da na glavne medije u Holandiji ne utiču ni država, ni političke partije, ni velike kompanije.

Generalni sekretar Holandskog udruženja novinara (NVJ) Tomas Bruning rekao je da je to jedan od razloga zašto u Holandiji postoji visok nivo poverenja u medije.

- Nezavisno novinarstvo znači da ste nezavisni i od političkih partija i od novca komercijalnih kompanija. Vi imate jedan zadatak, a to je da informišete javnost i prema njoj ste odgovorni. Javni i privatni mediji u Holandiji rade nezavisno i to dokazuju svakog dana. Naravno da oni prave greške i da ponekad možete da kritikujete njihove izveštaje, ali generalno rade profesionalno i nezavisno - rekao je Bruning novinarima.

Međutim, kako je istakao, u Holandiji ima i veliki broj frilensera koji zbog nižih zarada spadaju u ranjivije grupe i ne mogu da rade u potpunosti nezavisno.

Ono Dujvene de Vit, savetnik za komunikacije u NOS, takođe je rekao kako se država i političari ne mešaju u rad javnog servisa.

- Da, imali smo situacije da političari pokušavaju da utiču na novinare, ali retko - rekao je on.

Prema njegovim rečima, takve situacije se političarima i obijaju o glavu jer novinari onda mogu da pišu o tim pokušajima podmićivanja i širenja propagande na negativan način.

Sloboda štampe u Holandiji se manifestuje i kroz postojanje raznolikog spektra medija sa različitim političkim orijentacijama i interesima.

Da bi se obezbedila raznolikost u izveštavanju, vlada i regulatorna tela sprovode politike koje podstiču konkurenciju i sprečavaju monopolsku praksu na medijskom tržištu.

Međutim, uprkos pozitivnim aspektima slobode medija u Holandiji, postoje i izazovi sa kojima se novinari suočavaju.

Jedan od ovih izazova je porast dezinformacija i lažnih vesti na internetu, što može dovesti do erozije poverenja javnosti u medije. Pored toga, kao i u drugim delovima sveta, novinarska profesija se suočava sa finansijskim poteškoćama i smanjenim interesovanjem za tradicionalne medije.

Ipak, najviše pažnje se sada posvećuje problemu bezbednosti novinara.

Slučaj ubistva novinara Pitera de Vrisa u Amsterdamu, kao i slučajevi pretnji novinarima holandskog Telegrafa, od kojih jedan već godinama ne može da ide igde bez policijske pratnje, uticali su na to da se donese zakon o pooštrenju kazni za napade na novinare.

Holandija generalno ostaje sigurno utočište za novinare i medijske radnike.

Pionirski mehanizam PersVeilig je ključni akter u obezbeđivanju i unapređenju bezbednosti novinara i vredan pažnje je primer konstruktivne saradnje i dijaloga između novinarske zajednice i državnih organa.

Sve probleme novinari mogu da prijave i rešavaju zajedno sa NVJ, ali i Free press unlimited (FPU) međunarodnom organizacijom koja u Srbiji sarađuje sa NUNS-om.

Sve u svemu, sloboda medija u Holandiji i dalje je temelj demokratskog društva. Njihov kontinuirani razvoj i zaštita osiguravaju da novinari mogu slobodno da izveštavaju o važnim temama i da građani imaju pristup pouzdanim i raznovrsnim izvorima informacija.

Grupa novinara iz Srbije boravila je u Holandiji u okviru projekta Puls Evrope, a u fokusu posete su bili standardi slobode medija i medijska regulativa.

Puls Evrope - medijske posete EU je projekat Delegacije EU u Srbiji, u okviru kojeg se organizuju putovanja srpskih novinara u zemlje članice Unije kako bi izveštavali o najboljim evropskim praksama.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi