Naslovna  |  Beležnica  |  Novinarsko ćoše  |  Istraživanje: Stari nedovoljno zastupljeni u medijima
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Novinarsko ćoše

31. 03. 2017.

Izvor: UNS

Istraživanje: Stari nedovoljno zastupljeni u medijima

„Od 14.199 tekstova objavljenih u dnevnim novinama ’Politika’, ’Večernje novosti’,’Danas’, ’Blic’ i ’Kurir’ u decembru 2015. godine, 596 odnosilo se na osobe starije od 65 godina“, navodi se u istraživanju „Kako mediji utiču na oblikovanje stavova i shvatanja javnosti o starijim osobama u Srbiji“ koje su sprovele profesorke na univerzitetu „Džon Nezbit“ Ljiljana Manić i Nataša Simeunović Bajić.

Tekstovi koji su o starima objavljeni većinom su bile kratke vesti, u crnoj hronici, sa senzacionalističkim naslovima i pričama koje nisu dubinski istraživane, rezultati su istraživanja koje je su autorke objavile u zborniku „Javnost, stariji i ljudi“.

Istraživanje „Stavovi javnosti o starosti i predstavljanju starih osoba u medijima'', koje se takođe nalazi u zborniku, a koje su sprovele Nada Senić i Slavica Josifović iz Centra za istraživanje javnog mnenja, programa i auditorijuma Radio-televizije Srbije navedeno je da se nakon telefonske ankete koje su sprovele, 63 odsto građana izjasnilo da se mediji nedovoljno bave životom starijih ljudi i da se se o njima izveštava uglavnom negativno.

One su istakle da među građanima nema raširenih stereotipa i da preovlađuju pozitivni stavovi o starima. Anketa je obavljena među 1200 građana.

O medijskom izveštavanju o starima, TV kritičarka Branka Otašević rekla je da na televiziji treba da postoji više emisija sa servisnim informacijama za stare.

„Za stare je najrasprostaniji vid komunikacije televizija, gde se oni najviše informišu. Treba da postoji više emisija sa servisnim informacijama o starima, stare ne treba stavljati u geto. Trenutno postoje emisije ‘Treće doba’ i ‘Dodati život godinama’. Danas se produžio životni vek i treba da dođe do raznovrsnijeg programa. Postoje stari koji su vezani za kuće ali takođe i aktivnih koji mogu da doprinosu”, rekla je Otašević.

Zbornik „Javnost, stariji i ljudi“ izdali su Gerontološko društvo Srbije i Univerzitet „Džon Nezbit'' , a finansijski ga je podržalo Ministarstva kulture i informisanja.

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi