Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Javni servisi u regionu pod teškim političkim uticajem
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

06. 11. 2019.

Autor: Aleksandar Roknić Izvor: Danas

Nastavljena konferencija Medijske organizacije jugoistočne Evrope (SEEMF) u Zagrebu

Javni servisi u regionu pod teškim političkim uticajem

Skoro 64 odsto ispitanika u Srbiji, Hrvatskoj, Moldaviji, Rumuniji, Albaniji, Bugarskoj, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu smatra da je javni servis u njihovoj zemlji pod političkim uticajem, pokazalo je istraživanje nemačke fondacije Konrad Adenauer.

U istraživanju pod nazivom „Stub demokratije na trusnom području“ (Javni servisi u jugoistočnoj Evropi), koje je predstavljeno danas na konferenciji Medijske organizacije jugoistočne Evrope (SEEMF) u Zagrebu, navodi se da je najviše ispitanika u Hrvatskoj (83 odsto), BiH (88 odsto) i Crnoj Gori (71 posto) i Srbiji (65 odsto), reklo da je javni servis pod političkim uticajem.

Da je javni servis važan za demokratiju smatra 68,1 odsto ispitanika, dok svaki drugi građanin u deset posmatranih zemalja gleda javni servis svakog dana (50,6 odsto).

Čak 70,5 odsto ispitanika bi da na javnom servisu želela da čuje i vidi vesti, obrazovni program (65,9 odsto), zabavni program (61,9 posto), kulturu (61,4), sport (60,6), dokumentarne filmove (57,1), filmove (52,7 odsto), a 38,2 odsto ispitanika bi želelo da gleda „talk show’ emisije.

Prilično nisko poverenje ispitanici u deset zemalja jugoistočne Evrope pokazali su prema medijima u svojim zemljama – javnim servisima ne veruje ili vrlo malo veruje čak 64,8 odsto ispitanika. Slično je sa privatnim televizijama – 64,9 posto i sa državnim radio stanicama – 70,1 odsto. Privatnim rado stanicama veruje 25,3 odsto ispitanika.

U kategoriji štampanih medija, poverenje u takođe vrlo nisko – 72,8 odsto ispitanika ne veruje ili vrlo malo veruje štampi, a onlajn medijima ne veruje 71,5 odsto ispitanika.

– Javni servisi nisu tu da služe političarima, nego da izveštavaju o stvarima važnim za građane. – rekao je Žan Filip de Tender, direktor Evropskog udruženja emitera (EBU), i dodao da javni servisi imaju glavnu ulogu u promociji različitosti i manjina. U istraživanju u deset zemalja sa oko 46,5 miliona stanovnika učestvovalo je 10.383 ispitanika (51,3 odsto žena i 48,7 odsto muškaraca).

Nagrada za CINS

Na konferenciji su dodeljene i nagrade u dve kategorije – profesionalni novinari i mladi novinari. Ermin Zatega iz BiH i Mubarek Asani iz Severne Makedonije dobili su nagradu u prvoj, a Arlis Alikaj iz Albanije u drugoj kategoriji. Jagoda Bastalić iz Hrvatske dobila je specijalno priznanje, a novinarka CINS-a Dina Đorđević dobila je nagradu za istraživačko novinarstvo. Nagrade dodeljuju Medijska organizacija jugoistočne Evrope (SEEMO) i Centralno-evropska inicijativa (CEI).

Propagandni servis u Mađarskoj

Viktorija Car, profesorka Fakulteta političkih nauka u Zagrebu, rekla je da su joj novinari iz Mađarske nedavno rekli da je javni servis u toj zemlji postao čisto propagandni servis vlasti i vladajuće stranke, iako ga plaćaju svi stanovnici Mađarske.  

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi