Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Pet prepreka ka EU
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

25. 08. 2014.

Autor: T. Spajić Izvor: Blic

Pet prepreka ka EU

Korupcija, politički pritisci na pravosuđe i medije, neprimenjivanje zakona, netransparentne javne nabavke, oslanjanje na Rusiju najveće su mane koje Brisel kritikuje.

Evropska komisija će 8. oktobra predstaviti godišnji izveštaj o napretku Srbije i, bez obzira na podršku koju imamo zbog Kosova, biće to sumorni presek stanja koje se mnogo ne popravlja još od 2000. godine.

Pošto se oko Kosova nije dalje ništa pozitivno dogodilo, druge mane postaju vidljivije. Posebno odbijanje da se bude deo EU u onome što je Evropi u ovom trenutku najvažnije, a to je ukrajinska kriza. Otvarajući pregovore sa Srbijom, EU je pozvala na progresivno usaglašavanje u spoljnoj politici. Srbija je to radila u visokom procentu, ali ne i u nekoliko pitanja koja su za EU bila najvažnija, a tiču se mera prema Rusiji. I to može da utiče na brzinu napretka objašnjava za „Blic” Maja Bobić, generalna sekretarka Evropskog pokreta.

U procesu pridruživanja važan je glas nevladinih organizacija koje prate napredak u reformama.

Okupljene su u Nacionalnom konventu o EU i zato je „Blic” razgovarao sa njihovim predstavnicima. Najvažniji problem je široka primena direktnih pogodbi umesto nadmetanja, kao u slučaju „Beograda na vodi” i JAT-a. Nasuprot ovih poslova koji vrede stotine miliona evra, primenjujemo stroge procedure o javnosti iz domaćih zakona na poslove znatno manje vrednosti kaže Nemanja Nenadić, programski direktor Transparentnosti Srbije. Vesna Petrović iz Beogradskog centra za ljudska prava ističe da bi EK morala da upozori i na stanje u medijima. Sloboda medija, ukidanje uticaja politike na medije i dostupnost pravde svim građanima su najvažniji, kaže Petrovićeva.

Važne ocene o pravosuđu

Početkom septembra treba da pošaljemo naš tromesečni prilog o zakonodavnoj aktivnosti. Usvojeno je dosta zakona o kojima smo se konsultovali sa EK. Usvojili smo i Nacionalni program za usvajanje pravnih tekovina EU i čeka nas intenzivna zakonodavna aktivnost u toku jeseni. Tek nakon toga, EK će napraviti ozbiljan presek. Biće važne i ocene za 23. i 24. poglavljae kaže za „Blic” Jadranka Joksimović, ministarka zadužena za evropske integracije.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi