Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Bezbednjacima možemo samo da verujemo na reč
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

02. 12. 2013.

Autor: Danas Izvor: B. Karović

Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, za Danas

Bezbednjacima možemo samo da verujemo na reč

Možemo se nadati, odnosno verovati da službe bezbednosti presretanje komunikacije građana i pristup zadržanim podacima vrše isključivo u skladu sa Ustavom Srbije, odnosno na osnovu odluke suda. Problem je, međutim, što ne bi trebalo da verujemo, nego da znamo.

No, mi nemamo mehanizme, kakvi u mnogim državama postoje, koji bi to mogli da omoguće - kaže u razgovoru za Danas Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

On podseća da su službe dale garanciju da će delovati u skladu sa Ustavom nakon što je Ustavni sud Srbije svojevremeno, po predlogu poverenika i zaštitnika građana, ocenio neustavnim odredbe Zakona o Vojnoobaveštajnoj agenciji i Vojnobezbednosnoj agenciji.

Šta se dogodilo sa „paketom“ od 14 mera, koje ste, zajedno sa ombudsmanom, predložili?

- „Paket“ od 14 mera je dobio snažnu verbalnu podršku, ali godinu i po dana kasnije je malo toga realizovano. Taj „paket“ je podrazumevao mere koje bi bile u funkciji zaštite ustavnih garancija ljudskih prava. Pored ostalog, predloženo je i da se procedure i postojeće paralelne tehničke mogućnosti različitih agencija i policije ujedine u jednu, nacionalnu agenciju, koja, kao provajder, pruža tehničke usluge neophodne za presretanje komunikacija svim autorizovanim korisnicima. Takođe, predloženo je da se obezbedi neizbrisivo beleženje pristupa telekomunikacijama, uz sve podatke koji su potrebni da bi se mogla izvršiti naknadna kontrola zakonitosti i pravilnosti pristupa.

Akcija nadzora koja je po Vašem nalogu sprovedena u proleće 2012. ukazala je na veliki raskorak između ustavnih garancija o tajnosti komunikacija i prakse.

Bilo je sasvim evidentno da se ustavne garancije krše u izuzetno velikom broju slučajeva, pogotovo u vezi sa pristupom takozvanim „zadržanim podacima“, odnosno kako se to češće kaže „listinzima“. Bilo bi nekorektno kao odgovorne za to proglasiti samo „službe“ i MUP. Oni jesu ustavnu odredbu po kojoj se od nepovredivosti tajnosti komunikacije može odstupiti samo na osnovu odluke suda tumačile „restriktivno“, tako da se ona odnosi samo na sadržinu razgovora, dakle na klasično prisluškivanje, a ne i na pristup drugim podacima o komunikaciji. Međutim, takvo shvatanje „progurano“ je i, politički, u neke zakone, pa su na osnovu njih službe same direktno „onlajn“, bez naloga suda pristupale bazama podataka operatora koji su „okretali glavu“ i, izuzev jednog, nisu ni aktivirale softverske aplikacije koje bi brojale broj tih pristupa. A samo onaj jedan koji je brojao, registrovao je cifru od preko 270.000 u toj godini. Ukupan broj takvih pristupa bazama kod sva četiri operatora može samo da se pretpostavlja, sa zebnjom.

Prema nekim informacijama, u Srbiji postoji i „siva zona“ praćenja komunikacije građana. Kakve su Vaše informacije?

Da, kad se već bavimo pretpostavkama o broju pristupa podacima o komunikaciji, osim onih koji su „proizvod“ nezakonitosti u postupanju „službi“, ne bi se smelo zaboraviti na subjekte iz potpuno „sive zone“. Realna je pretpostavka da se takvim aktivnostima ozbiljno bave i strukture koje su u funkciji „biznisa“, političkih stranaka, mafije. Podsetiću i ovom prilikom na to da je Srbija zemlja u kojoj je uvoz i promet špijunske opreme potpuno liberalan.

 

Komentari (1)

ostavi komentar
pon

02.12.

2013.

Dejan R. Popovic, dipl. inz. [neregistrovani] u 16:58

Presretanje (sadrzaja) postanskih komunikacija

Kada govori o presretanju komunikacija poverenik Rodoljub Sabic verovatno misli i na presretanje postanskih komunikacija, a ne samo elektronskih komunikacija (telekomunikacija). Zato je sada prilika da poverenik i zastitnik gradjana pokrenu inicijativu da se i clan 6. stav 3. Zakona o postanskim uslugama promeni tako da glasi: "Načelo nepovredivosti tajnosti poštanskih pošiljaka može se narušiti samo na odredjeno vreme i na osnovu odluke suda, ako je to neophodno radi vodjenja krivicnog postupka ili zastite Republike Srbije, na nacin predvidjen zakonom."

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi