Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Zakon o elektronskim medijima nejasan i neustavan
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

21. 10. 2013.

Izvor: Beta

Zakon o elektronskim medijima nejasan i neustavan

Nacrt Zakona o elektronskim medijima je nejasan, protivreccan, a pojedine njegove odredbe nisu u skladu sa Ustavom i evropskom regulativom, ocenili su na učesnici današnje javne rasprave o tom zakonu koja je održana u Beogradu. Obrazlažući nacrt Zakona načelnica u sektoru za medije u Ministarstvu kulture i informisanja Snežana Pečenčić rekla je da se njim predviđa transformaciju Republičke radiodifuzne agencije u Regulatorno telo za elektronske medije.

Ona je istakla da se zakonom regulatorima omogućava nezavistan rad, koji će biti javan, odnosno da che biti dužni da podnose godišnje izveštaje Skupštini Srbije.

Ukazala je da che u Savetu regulatornog tela sedeti stručni ljudi, čija će dva člana birati poslanici u Skupštini Srbije, jednog kandidata će delegirati poslanici pokrajinskog parlamenta, a ostale članove će moći da predlože medijska udruženja, udruženja umetnika, ckrva, univerziteta.

Najvažnija promena je da nacrt ne predvidja postojanje medija u državnom vlasništvu, osim kada je reč o javnim medijskim servisima, kao i da vlasnici neće moći da budu političke partije, kao ni pravna lica za koja nije moguche utvrditi vlasničku strukturu osnivačkog kapitala.

Dozvolu za emitovanje programa che Reguglatorno telo izdavati na osam godina, ali će imati pravo da je oduzme ukoliko to telo utvrdi neregularnosti.

Posebno pažnja je posvećena zasstiti medijskog pluralizma, pa se tako jasno definišu mere protiv koncentracije medijskog uticaja.

"Regulator che po prijavi ili tužbi utvrditi postojanje narušavanja medijskog pluralizma i upozoriće će imaoce dozvola koji će morati u narednih šest meseci da oklone napravilnosti, u suprotnom oduzeće im se dozvola", kazao je Dejan Stojanović iz Ministarstva kulutre i
informisanja.

Upravo ova odredba, najčešće je pominjana na javnoj raspravi, pošto su se učesnici zapitali da li to znači da će regulatrno telo imati u svom sastavu i inspektore.

Pomoćnik vojvodjanskog sekretara za informisanje Kalman Kuntić rekao je da su pojedine odredbe zakona protivustavne, odnosno da se ukida grantovano pravo pokrajini da može sama da formira svoju medijsku politiku i strategije.

"Mi to ne možemo poveriti Regulatornom telu", ukazao je on.

Marija Leković predstavnik televizije Studio B, rekla je da su se na "zakonu izredjali mnogi ljudi koji nisu vodili računa šta je onaj pre njega radio", te da nema jasan cilj, "osim da se ugase mediji u lokalnim sredinama".

Ona je ukazala da zakon predvidja da reugaltorne telo ima svoje priručne kancelarije, i da che to pruzrokovati nepotrebne troškove.

Naglasila je da nije jasno definisano ssta je to uredjivačka politika, kao i da je nejasno šta je to elektronska publikacija.

Pojedini učesnici javne rapsrave su istakli da se mora preciznije definisati i prelazak sa analognog na digitalno emitovanje, kablovski operateri su ukazali da ukidanje vertikalnog vlasništva u medijima nije u skladu sa evropskim zakonima, kao i da je "tehnički nemoguće da operater primi sve kanale".

Državna sekretarka u Ministarstvu kulture i informisanja Gordana Predić rekla je novinarima da će to ministarstvo nakon javnih rasprava anlizirati sve prigovre i da će većina njih biti usvojena.

Javne rasprave na Nacrtu ovog zakona trajaće do kraja meseca, posle čega će nakon usvojenih primedbi biti poslate Vladi Srbije i u Brisel.

Evropska Komisija je u svom poslednjem izveštaju izrazila zabrinutosti kada su u pitanju mediji i sloboda izrazzavanja i apelovala da se set medijskih zakona donese što pre.

Prema Akcionom planu za primenu medijske strategije, Zakon o elektronskim medijima trebao je da bude usvojen još u martu ove godine.

Komentari (1)

ostavi komentar
sre

23.10.

2013.

Anonimus :) [neregistrovani] u 14:19

Navalili divlji

Cilj je jasan. Medijski tajkuni bi da se dokopaju još para. Kada pogase medije u vlasništvu građana više neće biti izbora. Moraćemo da gledamo njihove estradne televizije i čitamo njihova tabloidna izdanja koja pretenciozno nazivaju novinama, misle oni.
Udarili su u zurle i talambase, uzvikuju i nešto nerazumljivo, vljda je na turskom. Da zaplaše protivnike, a sebi podignu gledanost.

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi