Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Zakon o javnom informisanju u novembru u Vladi
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

21. 10. 2013.

Izvor: Beta, RTV

Zakon o javnom informisanju u novembru u Vladi

Pomoćnik ministra kulture zadužen za medije Saša Mirković izjavio je da očekuje da Vlada Srbije u novembru razmatra nacrt zakona o javnom informisanju.

U intervjuu agenciji Beta, Mirković je naveo da su, pored tog zakona, u ovom trenutku za Ministarstvo kulture i informisanja Srbije prioritet javne rasprave o zakonima o elektronskim medijima i o javnim servisima, planirane da traju do kraja meseca.

Mirković je rekao i da posle rasprave treba sačekati mišljenje ministarstava i Evropske unije da bi se predlozi našli na sednici Vlade.

Mirković je dodao da je vrlo teško davati rokove za izradu zakona o elektronskim medijima i o javnom informisanju, jer to ne zavisi samo od Ministarstva kulture i informisanja već i od drugih učesnika u tom procesu.

"Ako govorimo o rokovima, bilo bi realno da u toku novembra dobijemo komentare iz Brisela i da nakon toga ponovo radimo na tim tekstovima, tako da se nadam da bi tokom decembra u najboljem slučaju mogli biti blizu uobličavanja tekstova koji bi mogli da idu na sednicu Vlade", rekao je on.

Govoreći o ciljevima Ministarstva kulture i informisanja, Mirković je rekao da je donošenje medijskih zakona "prioritet prioriteta" i da je želja ministarstva da stvori jednake uslove za rad svim medijima u zemlji.

"Naša ključna ideja je da stvorimo takav zakonodavni okvir koji bi medijima omogućio lakše poslovanje u vreme ekonomske krize koja ih je dovela u tešku situaciju. Želimo da stvorimo istovetne uslove i da sprečimo situaciju da neki mediji budu privilegovani u odnosu na druge. Svi treba da imaju istovetne i fer uslove za poslovanje, a da sposobnost, tržište i profesionalizam budu ključni za opstanak i prosperitet", rekao je Mirković.

Mirković je ocenio da bi zakon o javnom informisanju kao krovni zakon trebalo da reguliše pitanje izlaska države iz vlasništva u medijima i da uvede projektno finansiranje.

"Zakon o javnom informisanju bi trebalo da reguliše ključne postavke u vezi sa medijskim zakonodavstvom u Srbiji, a tiču se izlaska države iz medija i projektnog finansiranja. O njemu je prošla javna rasprava pre šest meseci, resorna ministarstva su dala komentare i stigli su komentari iz Brisela. Ja još nisam počeo da se bavim tim komentarima jer nam je sada prioritet javna rasprava o druga dva zakona", rekao je Mirković.

Kako je naveo, čim se, 31. oktobra, završe javne rasprave o zakonima o elektronskim medijima i o javnom informisanju Ministarstvo će se usredsrediti na zakon o javnom informisanju koji bi Vlada Srbije mogla da razmatra u novembru.

Druga dva medijska zakona o kojima traje javna rasprava - zakon o elektronskim medijima i zakon o javnim servisima - tek treba da budu poslati resornim ministarstvima i Briselu na komentarisanje, rekao je Mirković.

"U kašnjenju smo i moramo brzo da radimo. U dogledno vreme moramo da pošaljemo nacrte tih zakona prvo ministarstvima, a zatim u Brisel koji treba da daju svoje komentare kako bi uobličili tekst i poslali ga Vladi Srbije", rekao je on.

Kao ključno za donošenje medijskih zakona u najboljem mogućem obliku Mirković je istakao političku volju.

Pomoćnik ministra je rekao i da je Evropska unija u najnovijem izveštaju za Srbiju ukazala da se delovi Medijske strategije o donošenju zakona sporo sprovode.

Kako je naveo, Srbija sada treba da to promeni kako se te zamerke ne bi našle i u narednom izveštaju.

"I sami smo svedoci da je u izveštaju Evropske komisije pre nekoliko dana apostrofirano da se delovi Medijske strategije koji se tiču donošenja zakona sporo sprovode. Činjenica je da smo toga svesni. Ostaje nada da ćemo ovom ubrzanom akcijom u dogledno vreme imati nove zakone i da će naredni izveštaj biti bolji", rekao je Mirković.

"U tom smislu nema vremena za čekanje. Želja nam je da nadoknadimo izgubljeno vreme i da što pre donesemo zakone koji su prioritet prioriteta koje Ministarstvo kulture i informisanja ima i na čemu je i Brisel ukazao u izveštaju o napretku Srbije", rekao je on.

Pomoćnik ministra za medije najavio je da će Ministarstvo kulture i informisanja zajedno sa Savetom Evrope u Beogradu 7. i 8. novembra organizovati međunarodnu konferenciju na temu "Sloboda izražavanja i demokratija u digitalnom dobu - mogućnosti, prava i odgovornosti".

Na konferenciji će, kako je rekao Mirković, učestvovati veliki broj ministara iz sveta i ona će doprineti da se dobiju nove sugestije za stvaranje što boljeg medijskog okvira u Srbiji.

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi