Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  RATEL: Ove godine digitalizacija do 70 odsto RTV-signala
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

17. 09. 2013.

Izvor: Beta

RATEL: Ove godine digitalizacija do 70 odsto RTV-signala

Direktor Republičke agencije za elektronske komunikacije (RATEL) Milan Janković je danas najavio da će do kraja ove godine biti završeno 60 do 70 odsto digitalizacije radio-televizijskog signala u Srbiji. Kompletna digitalizacija biće završena do sredine iduće godine, što bi bilo oko godinu dana pre krajnjeg roka – 17. juna 2015. godine, rekao je Janković na sednici Odbora Skuštine Srbije za prostorno planiranje, saobraćaj, infrastrukturu i telekomunikacije.

Takav tempo digitalizacije je, po rečima Jankovića, omogućen time što nije ponovo data nacionalna televizijska frekvencija koju je nekada koristila televizija “Avala”.

Podsetio je da je marta 2012. puštena u rad “incijalna digitalna mreža” na 15 lokacija u Srbiji.

Predsednik Upravnog odbora RATEL-a Jovan Radunović je rekao da se očekuje da će deo spektra koji bude oslobođen digitalizacijom, dobiti mobilini operateri za uvođenje “četvrte generacije” mobilne telefonije.

“Digitalizacija će građanima omogućiti veći broj kanala i bolji kvalitet usluge, i priliv novca u državni budžet”, rekao je on, navodeći da će samo jedna licenca za LTE – “četvrtu generaciju” mobilne telefonije, koštati oko 50 miliona evra.

Radunović je izrazio očekivanje da će Vlada nastaviti projekat nacionalne širokopojasne internet-mreže što je RATEL pokrenuo pre dve godine.

U tu mrežu trebalo bi da budu uključene mreže javnih preduzeća i državnih službi, te bi to podiglo kvalitet usluga državnih organa i rad i “elektronske vlade”.

Takvo, optimalno i racionalnije korišćenje internet-mreža javnih preduzeća i državnih institucija povećalo bi prihod države za 30 do 50 miliona evra godišnje, rekao je Radunović.

Za taj posao potrebno je 40 do 50 miliona evra koji bi se mogli povući iz pretpristupih fondova EU za Srbiju. Nacionalna internet-mreža bi, po proceni RATEL-a, bila funcionalna za tri do četiri godine.

Diretor i predsednik Upravnog odbora RTEL-a su odbacili kao netačne promedbe pojedinih članova Odbora Skupštine Srbije da je plata direktora te agencije 353.000 dinara i istakli da apsolutno poštuju Zakon o ograničavanju zarada.

Radunović je naveo da je plata direktora RATEL-a ograničena na 168.000 dinara i da su sve ostale plate u Agenciji usklađene s njom. Zbog ograničavaja zarada, po rečima Radunovića, RATEL ima problem odlaska deficitarnih stručnjaka koje je ta agencija sama obrazovala.

Komentari (1)

ostavi komentar
sre

18.09.

2013.

Dejan R. Popovic, dipl. inz. [neregistrovani] u 18:41

Izvestaj o radu RATEL-a za 2012.


"Direktor Republičke agencije za elektronske komunikacije (RATEL) Milan Janković je danas najavio da će do kraja ove godine biti završeno 60 do 70 odsto digitalizacije radio-televizijskog signala u Srbiji."

"Predsednik Upravnog odbora RATEL-a Jovan Radunović je rekao da se očekuje da će deo spektra koji bude oslobođen digitalizacijom, dobiti mobilini operateri za uvođenje “četvrte generacije” mobilne telefonije.

Digitalizacija će građanima omogućiti veći broj kanala i bolji kvalitet usluge, i priliv novca u državni budžet”, rekao je on, navodeći da će samo jedna licenca za LTE – “četvrtu generaciju” mobilne telefonije, koštati oko 50 miliona evra."

Pitanje je da li ce se 60-70% digitalizacija izvršiti do kraja ove godine prosirivanjem digitalne Inicijalne mreze sa sa oslobodjenim frekvencijskim kanalima analogneTV radio-difuzne mreze K-5 (bivse "TV Avale")? Valjalo bi da na ovo pitanje odgovori i direktor JP "Emisiona tehnika i veze".

RATEL vise ne izdaje licencu domacem ili stranom pravnom licu koje namerava da izgradi, poseduje ili eksploatise javnu telekomunikacionu mrezu ili da pruza javne telekomunikacione usluge (clan 33. starog, nevazeceg Zakona o telekomunikacijama), vec dozvolu za koriscenje radio-frekvencija po sprovedenom postupku javnog nadmetanja (cl. 89. i 90. "novog", vazeceg Zakona o elektronskim komunikacijama).

Da li su bezicne sirokopojasne komunikacione mreze nove, cetvrte generacije vec dobile primat i nad inicijalnom i zavrsnom digitalnom terestrickom TV radio-difuznom mrezom u "zastarelom" sistemu DVB-T2?

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi