Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Veran Matić: Nedostaje nam front za etičko novinarstvo
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

06. 02. 2023.

Autor: Bojan Bilbija Izvor: Politika

Veran Matić: Nedostaje nam front za etičko novinarstvo

Ako su Francuska i Nemačka mogle da, uspostavljajući modernu ujedinjenu Evropu, stvore iskrenu saradnju, onda sam siguran da je pred vođama Srbije i Hrvatske odgovornost da učine nešto slično.

Kao jedini naš novinar sa tri velika odlikovanja predsednika Francuske, Nemačke i Srbije, brojnim profesionalnim priznanjima, kao što je Heroj slobode štampe, Veran Matić je i dugogodišnji predsednik Asocijacije nezavisnih elektronskih medija. Ali i izvršni direktor Srpskog filantropskog foruma, predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara, član Stalne radne grupe za bezbednost novinara i Radne grupe za zaštitu i bezbednost novinara Vlade Republike Srbije, specijalni izaslanik predsednika Republike Srbije za rešavanje pitanja nestalih sa Hrvatskom, kao i predsednik upravnog odbora Fonda B92...

Zaista je dugačak spisak titula, funkcija i oblasti u kojima ste angažovani, ali vaša osnovna vokacija je novinar, sa ogromnim stažom i iskustvom, kao osnivač medijske kuće B92. Kako biste ocenili stanje profesije u Srbiji, gde je scena i dalje prilično polarizovana?

Medijskom scenom, nažalost, dominira tabloidno novinarstvo, prepuno lažnih vesti, govora mržnje, političke funkcionalizacije. Najmanje je medija koji rade štiteći ustavno pravo građana na tačno i pravovremeno informisanje. Ono što je poražavajuće jeste da država u značajno većoj meri podržava takvo stanje, umesto da ga menja. Tabloidi s najviše neistina, uverljivo klasifikovanih od strane Saveta za štampu, uprkos zakonskim ograničenjima, dobijaju veliku pomoć za projektno sufinansiranje, koje je osmišljeno da podrži i razvije kvalitetno novinarstvo. Polarizovanost je drugi problem. Uvek su postojali mediji koji su sebe karakterisali kao nezavisne, profesionalne, opozicione i provladine, ali nikada nije bilo tolike ostrašćenosti prema sve slabijoj sceni profesionalnih medija i novinara. Zbog toga je novinarska profesija sve ugroženija – radi se pod pritiscima, uz pretnje i za ispodprosečna primanja, što utiče da novinari prelaze u druge profesije. Eksplozijom društvenih mreža, sve je veći broj aktera na medijskoj sceni. Veliki broj vlasnika profila ima mnogo veću publiku i uticaj nego pojedini mediji. U formatu građana novinara, to može da bude vredna dopuna klasičnim medijima, ali ako se zloupotrebljava za širenje netačnih vesti, nenaučnih ideja, može naneti veliku štetu. Treba da nas brine što možemo biti veoma lako biti izmanipulisani, ne samo kao pojedinci već i kao narodi. Nedostaje nam front za etičko novinarstvo i medije. Potreban nam je efikasan sistem za sprečavanja erozije ove izuzetno važne profesije.

Ostatak intervjua čitajte na sajtu Politike.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi