Naslovna  |  Beležnica  |  Novinarsko ćoše  |  Masovna histerija i šajkaška epidemija
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Novinarsko ćoše

12. 02. 2015.

Izvor: Dr Zoran Radovanović, epidemiolog, profesor univerziteta

Masovna histerija i šajkaška epidemija

Masovna histerija predstavlja epidemijsku pojavu poremećaja zdravlja koji nisu izazvani biološkim, fizičkim ili hemijskim uzrocima. Po pravilu se prenosi pogledom i zvukom, a okidač neretko bude zapažanje provoobolele osobe da se oseća neobičan miris.

 

Često se ispoljava dramatičnom slikom, uz simptome i znakove koji mogu da deluju bizarno (onesvešćivanje, vrištanje, grčevi i sl.), ali nikada nemaju organsku osnovu. Drugim rečima, sve je u glavi. Naravno, nije u pitanju pretvaranje, već nesvesno podražavanje. Reč je o neodgovarajućem telesnom ili duševnom odgovoru na pogrešno shvaćene ili pod uticajem sugestije nekritički prihvaćene spoljne nadražaje.

Upravo zato nije najsrećnije izabran uobičajeni termin za tu pojavu (masovna histerija) jer stigmatizuje žrtve. Zato bi bilo primerenije pribeći alternativnim nazivima, kao što su masovni psihogeni poremećaj, masovna psihosomatska reakcija, kolektivno opsesivno ponašanje, zarazni ili prenosivi konverzioni poremećaj, itd.

Iz istih razloga valjalo bi takvim pojavama davati što manji publicitet. S jedne strane, manje će se za otpuštenima iz bolnice vući „rep“ da su mentalno labilni (što je surovo uopštavanje jer je ogroman broj mladih podložan takvim reakcijama), a s druge strane, pokazalo se da takve epidemije brže uminu kada se o njima ne govori. Ukoliko su u žiži pažnje javnosti, dešava se da, posle smirivanja situacije (recimo, povratka dece u školu) dođe do novog talasa istih ili sličnih kliničkih manifestacija.

Pređimo na opis događaja u Šajkašu: „Najpre je jednom detetu pozlilo, i dok su profesori došli da vide o čemu je reč, odjednom su deca masovno počela da se onesvešćuju“. Dakle, „17 učenika pada kao snoplje“, ali nastavnici ne samo da ne osećaju nikakav miris, već im nije ni pozlilo. Citirajmo dalje: „simptomi trovanja nestali (su) za 15 minuta pošto su se pojavili“, a opisani su kao „zamućenje vida i ubrzano, plitko disanje.“ U bolnici su rekli da se radi o "inhalatornoj intoksikaciji", što znači da je deci pozlilo od udahnutog otrova.

Jasno je da nisu udahnuli ništa opasno, jer ne postoji otrov koji selektivno, poput groma, trenutno obara s nogu jedne, a obilazi druge, koji ima opisane simptome i koji, nakon dramatičnog početka, vodi potpunom oporavku za samo četvrt sata. Uz to, tajanstveni miris je dopro samo do odabranih noseva, a mogući izvori mirisa su daleko (hemijska laboratorija na drugom kraju i drugom nivou zgrade, a gasna kotlarnica u odvojenoj zgradi).

Traganje za „otrovom“ se nastavlja, ali kada se sve što je nabrojano u prethodnom pasusu uzme u obzir, jasno je da će potraga biti uzaludna.

Za nama će ostati još jedna neprepoznata epidemija masovne histerije.

Komentari (1)

ostavi komentar
pet

13.02.

2015.

anonymous [neregistrovani] u 18:40

bilo bi dobro

...da se iskoristi, kao sto su Hrvati u Medjugorju ili Portugalci u Fatimi, da im se nesto javilo, pa da napravimo turisticku atrakciju.

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi