Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Насиље над новинарима стални проблем
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

24. 06. 2013.

Аутор: Љиљана Сталетовић Извор: Актер

Насиље над новинарима стални проблем

Слобода изражавања и медија на Западном Балкану и у Турској годинама је актуелна тема, посебно у контексту уласка појединих држава у Европску унију, а спровођење међународних споразума не представља избор, него обавезу држава потписница.

И Штефан Филе, европски комесар за проширење, поручио је на прошлонедељном скупу „Speakup“ у Бриселу да су слободни медији један од предуслова за прикључење ЕУ. Филе је подсетио да ће, заједно с владавином права и темељним слободама, опипљиви резултати у слободи медија и изражавања бити у жижи преговора о уласку земаља Балкана у ЕУ.

Више од 400 новинара, представника НВО и политичара из региона и ЕУ, сложило се да су случајеви насиља над новинарима на Западном Балкану и у Турској стални проблем. Филе је притом оценио да претње насиљем воде ка аутоцензури у региону.

Представница ОЕБС-а за слободу медија Дуња Мијатовић изнела је нимало охрабрујуће податке о погоршању слободе медија у последње две године.

Претње, напади у јавности, разна злостављања, те затворске казне, затварање медијских кућа, оштећења и конфискација имовине честе су појаве. Већина напада на новинаре и медије остаје некажњена. На то је указао и Филе, који је као жртве насиља над медијима навео директора црногорских „Вијести“ Жељка Ивановића и Верана Матића из Б92.

„Не треба да постоји некажњивост, а власти треба да појачају напоре у истраживању нових и ранијих случајева насиља над новинарима“, рекао је Филе.

Слобода изражавања и слобода медија су индивидуална права, а да би се она и остварила потребно је ускладити целокупни правни оквир с европским стандардима, што се може постићи уз заједничке напоре политичара, представника цивилног друштва и међународне заједнице.

У ОЕБС-у сматрају да оно што недостаје како би се постигли резултати јесте политичка воља влада да побољшају ситуацију на Западном Балкану и у Турској. У том смислу подржана је иницијатива Србије да се формира комисија која ће истражити нерешене случајеве насиља над представницима медија.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси