Саопштења
01. 11. 2024.
УНС: Деценије без казни одговорнима за убиства и отмице новинара и медијских радника
Поводом 2. новембра, Међународног дана борбе против некажњивости злочина над новинарима Удружење новинара Србије (УНС) истиче да је прошло више од три деценије како нису решени случајеви отмица и убистава, нити расветљене околности смрти колегиница и колега српских редакција на подручју бивше Југославије.
УНС истиче да је ове године српско правосуђе нарочито показало институционалну немоћ и неспремност да пронађе и казни убице новинара и њихове налогодавце.
Апелациони суд у Београду донео је ослобађајућу пресуду окривљенима у случају убиства Славка Ћурувијe из 1999. године.
Тужилаштво за организовани криминал (ТОК) одбило је да преузме случај убиства новинара „Вечерњих новости“ Милана Пантића, 16 месеци након што је добило списе предмета из јагодинског тужилаштва, те је тако предмет практично вратило на почетак.
У априлу се навршило и 30 година од нерасветљене смрти новинарке „Дуге“ Радиславе Даде Вујасиновић. После 30 година наступила је апсолутна застарелост гоњења за кривично дело убиства.
УНС подсећа да је чак 38 новинара и медијских радника који су радили за српске редакције, међу којима су Славко Ћурувија, Милан Пантић, Дада Вујасиновић и жртве бомбардовања РТС-а, убијено, отето, нестало или изгубило живот под нерасветљеним околностима у периоду од 1991. до краја 2001. године, на подручју бивше Југославије.
Само на Косову и Метохији од августа 1998. до септембра 2005. године убијено и нестало 17 новинара и медијских радника српских, албанских и страних медија, а само у једном случају је пронађен убица.
УНС се придружује и поздравља акцију ИФЈ-а против некажњивости злочина над новинарима.
По подацима Међународне федерације новинара (ИФЈ), од почетка године најмање 76 новинара и медијских радника убијено је због посла који обавља, од тога њих 46 у Гази.
Поводом Међународног дана борбе против некажњивости злочина над новинарима, ИФЈ истиче да националне владе сматра одговорним у случајевима убистава новинара широм света, посебно у Палестини, Либану, Израелу и Сирији, као последицу рата у Гази.
ИФЈ је навео да је на подручју Газе најмање 146 новинара изгубило живот од почетка сукоба у октобру 2023. године, те да је то најкрвавији период у историји новинарства.
Подсетимо, Одбор за заштиту људских права Генералне скупштине Уједињених нација 18. децембра 2013. године усвојио је предлог да 2. новембар буде Међународни дан заштите новинара. На тај дан, 2013. године, новинари француског Радија Франс интернешнал (Radio France International) Жислен Дипон и Клод Верлон, убијени су у Малију.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.