Вести
28. 10. 2024.
Телеком остао дужан консултанту за куповину права на Премијер лигу: Британци морали да траже извршење
Компанија Телеком Србија купила је 2021. ексклузивна права за пренос енглеске фудбалске Премијер лиге. Јавност је, у најмању руку, изненадила бројка која је издвојена.
Иако је генерални директор државне телекомуникационе компаније Владимир Лучић истицао да је вредност уговора пословна тајна, убрзо се у медијима појавио износ од 600 милиона евра односно 100 милиона по сезони током шест година.
Агенција Бета тада је објавила да је то готово 10 пута већи износ него што је претходно Спорт клуб плаћао за та права.
Данас овај велики износ, по свему судећи, представља оптерећење за Телеком јер, како сазнаје Форбес Србија, државни оператер у једном тренутку остао је дужан консултантској фирми која је помогла да добију ТВ права.
Према нашим информацијама, реч је о износу од 620.000 евра.
Како смо сазнали, почетком септембра, лондонска фирма Future Media Services поднела је захтев Привредном суду у Београду да се обави извршење над средствима Телекома и на тај начин наплати потраживање.
У оваквим ситуацијама, суд врло брзо доноси одлуку и то се десило и сада. Према подацима доступним на Порталу правосуђа Србије, већ после пет дана одлучено је у корист фирме из Лондона и предмет додељен извршитељу како би наплатио дуг.
Међутим, иако су добили право да обаве извршење и наплате свој новац, Британци су после непуне две недеље повукли свој предлог и поступак је обустављан, показује Портал правосуђа. То указује да је дуг у међувремену вероватно измирен.
Општа омерта
У жељи да проверимо све ове наводе са актерима случаја, а посебно да сазнамо како је Телеком Србија дошао у ситуацију да не може да плати дуг према консултанту, наишли смо на општи зид ћутања.
Извршитељ нам је рекао да не може да открива детаље.
На питања нам нису одговорили ни Телеком Србија, ни адвокатска канцеларија која заступа Future Media Services, као ни директор лондонске компаније Карл Мајкл Бистањи.
Шта стоји у предлогу за извршење
Форбс Србија имао је увид у предлог за извршење који је поднела адвокатска канцеларија. Предлог је достављен на основу тзв. веродостојне исправе односно рачуна који је поднела лондонска фирма што је и основа да им суд одобри извршење.
Наводи се да је вредност потраживања 620.000 евра односно 72.553.268 динара.
Предложено је да се извршење обави преносом новчаних средстава са рачуна Телекома, путем продаје непокретних и покретних ствари.
Уговор Телекома и Британаца
Како се може видети из документа, две компаније су закључиле уговор о консултантским услугама 17. јуна 2021. године. Телеком се тим уговором обавезао да ће, у случају да добије ексклузивна права на пренос Премијер лиге „на територији бивше Југославије“, консултанту исплатити накнаду за успех односно тзв. success fee.
Из документа се може видети и да се Телеком обавезао да накнаду плаћа током трајања уговора са Премијер лигом. Постоји и договорени систем обрачуна накнаде:
– 1,5% од износа накнаде коју је Телеком „односно Арена спорт“ обавезан да плати Премијер лиги, а који не прелази 150 милиона евра.
– 1% од износа накнаде коју је Телеком обавезан да плати Премијер лиги, а који прелази износ од 150 милиона евра.
Ту накнаду Телеком би плаћао лондонској фирми сваки пут када би плаћао и рату Премијер лиги.
Предлог за извршење открива колико Телеком плаћа за права?
„Опште је познато, и међу странкама није спорно, да је Дужник закључио уговор с Премијер лигом који је био предмет консултантског уговора и да се обавезао да за права преноса током важења уговора Премијер лиги плати „далеко више од 150 милиона“.
Писмом од 16. септембра 2021. године, Дужник је недвосмислено потврдио своју спремност да испуни своје обавезе према Повериоцу, предвиђене консултантским уговором. И позвао Повериоца да му изда рачуне (фактуре) на име накнаде за успех“, наводе адвокати Future Media Services у предлогу за извршење.
Као доказ да износ који Телеком треба да плаћа свом консултанту није споран, адвокати наводе и да је Телеком више пута платио накнаду за успех. Истичу примере исплата из 2023.
Како се може видети, једна фактура достављена је 31. марта 2023. са роком доспећа 7. априла. Гласила је на износ од 168.510,64 евра.
Друга је издата 28. априла 2023. (са роком доспећа 5. маја), а гласила је на округло 150.000 евра.
Обе фактуре, Телеком је платио истог дана – 2. јуна 2023. што указује да је и тада каснио с плаћањем.
На трећу фактуру се није дуго чекало. Издата је 24. маја (са роком доспећа 31. маја). И она је гласила на 150.000 евра, а Телеком је платио 10. августа, такође са осетним кашњењем.
Тако је национални оператер за око два месеца, свом консултанту исплатио укупно 468.510 евра.
Телеком платио дуг?
Из документа се може видети да је Future Media Services издао фактуру Телекому на износ од 620.000 евра. Она је достављена 22. јула 2024. Телеком је имао рок да је исплати до 6. августа.
Међутим, то није учинио до 4. септембра, када је поднет предлог Привредном суду да се потраживање наплати путем извршитеља.
Британци су преко Привредног суда тражили да им у року од осам дана од пријема решења о извршењу Телеком Србија исплати дуг. У супротном, да се одреди извршење на имовини дужника.
Уз ово, Британци су тражили и накнаду пратећих судских трошкова.
Оно што се може видети на Порталу правосуђа јесте да је већ 18. септембра повучен предлог за извршење. И да је 1. октобра донето решење о обустави поступка на основу повлачења.
Одлука може указивати да је Телеком, по свему судећи, поступио по захтеву и исплатио дуг како би избегао извршење. То смо покушали да проверимо и са компанијом Телеком и са адвокатском канцеларијом која заступа лондонску фирму, али нису нам одговорили.
Телеком изабрао доброг консултанта
Ко су Британци који су помогли Телекому да дође до ексклузивних права на пренос Премијер лиге?
У британском пословном регистру може се видети да је фирма основана у марту 2009. и да се бави консултантским активностима.
Једна од особа која је именована за директора је Карл Мајкл Бистањи, који је по националности Британац, а занимање му је медијски консултант. На том месту је од првог дана оснивања фирме.
У фебруару 2022. за другог директора именована је Пета Бистањи која је аустралијска држављанка.
Она обавља и функцију секретара фирме.
Пета је већински власник обе фирме док Карл држи мањински удео.
Пословни резултати
Из финансијског извештаја компаније може се видети значајна промена у пословању у 2022. у односу на годину пре. Тако су примања од продаје производа (у овом случају услуга) порасли са 1,5 милиона на 2,33 милиона фунти (око 2,8 милиона евра). И расположива готовина повећана је са 746.000 фунти на 3,25 милиона.
С друге стране, обавезе компаније увећане су са 556.000 фунти на 2,62 милиона фунти.
Укупно посматрано, нето имовина компаније повећана је за годину дана са 3,59 на 5,4 милиона фунти. Овде је реч о периоду крај марта 2021-крај марта 2022 јер је то фискална година на коју се односи извештај.
У наредној, фискалној 2023. (завршеној у марту те године) дошло је до пада прихода од услуга са 2,3 милиона на 1,8 милиона фунти. Ипак, како је дошло и до смањивања обавеза, нето имовина фирме наставила је да се повећава – са 5,4 на 5,74 милиона фунти.
Чиме се баве
На сајту Future Media Services наводи се да су независна мрежа специјалиста у индустрији медија у спорту и спортском маркетингу. Као референце великих клијената за које су радили могу се видети логои Премијер лиге, Бундеслиге, чак и УЕФА. Ту су и Реал Мадрид, Канал плус, Голферска асоцијација Америке, пивара Гинис и др.
Када је реч о услугама које пружају, између осталих се наводе стратегија за куповину медијских права, дистрибуција ТВ садржаја, преговори о уговорима, консултантске услуге за спонзорства, телевизијска и дигитална продукција и др.
Ко је Пета Бистањи и зашто је важна у целој причи
У делу везаном за тим, сајт приказује биографије осам особа које су задужене за различите области бизниса, а као девети (односно први) је истакнут директор Карл Мајкл Бистањи.
За њега се наводи да је специјални саветник у области електронских медија и спортских права, као и да је оснивач компаније. Како се наводи у биографији, основао је ФМС како би власницима права на пренос, емитерима и спонзорима пружао специјализоване услуге у области спорта који се преноси на телевизијама.
Од 1996. до 2004. био је извршни директор ЦСИ телевизије која је прерасла у Октагон ЦСИ. Био је глобални директор за област телевизије у овој компанији и заступао је власнике ТВ права на пренос Еура 2004, Премијер лиге и других такмичења. Пре оснивања ФМС-а радио је и као један од директора Октагон Маркетинга за регион ЕМЕА где су му клијенти, између осталих, били УЕФА, Бундеслига, Премијер лига, аустралијска, новозеландска и јужноафричка крикет асоцијација и др.
Међутим, на сајту нема можда и кључне особе у целој причи – директорке Пете Бистањи.
Иако се може претпоставити (због блискости у годинама) да је реч о брачном пару, нисмо нашли потврду да је тако.
За причу о Телекому и куповини права на Премијер лигу она би могла да буде важнија од Карла.
Зашто? Зато што је Пета Бистањи дуго радила за Премијер лигу. И познаје начин функционисања организације.
Према доступним информацијама она је обављала две функције у најјачем енглеском фудбалском такмичењу. Била је главна извршна директорка канцеларије Премијер лиге, као и директорка за планирање и пројекте. Британски медији истичу њен учинак на реализацији друштвено-одговорних пројеката. О њој нема много доступних података, али се на једном месту наводи се да је специјалиста за организацију догађаја.
Британски медији су такође почетком 2020. известили да је Пета Бистањи одлучила да напусти Премијер лигу што се и догодило исте године.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.