Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Омаж Љиљани Н. Николић у Сокобањи: Без новинара нема великих дела
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

17. 08. 2021.

Аутор: УНС/ sokobanjapress.com Извор: sokobanjapress.com

Омаж Љиљани Н. Николић у Сокобањи: Без новинара нема великих дела

Удружење грађана „Бањско преображење” синоћ је организовало вече посвећено животу и стваралаштву познате сокобањске новинарке и публицисткиње Љиљане Н. Николић, која је преминула прошле године. Љиљана је своју новинарску каријеру почела као сарадница „Вечерњих новости” и „Политике” и новинарка прве редакције Радио Сокобање од оснивања 1978. године.

О њеном дугогодишњем успешном раду у овој радио станици говорио је колега из прве редакције Радио Сокобање и дугогодишњи директор Момчило Симић.

„Љиљана је била једина са новинарским искуством и знање је несебично делила са колегама, што је било изузетно важно на почетку рада ове радио станице“, рекао је Симић.

Током вишегодишњег рада у новинарству Љиљана је оставила неизбрисив траг. Памте се њени интервјуи са познатим личностима тадашњег јавног југословенског живота, као што су: Милош Жутић, Душан Ковачевић, Миодраг Петровић – Чкаља, Радмила Савићевић, Здравко Шотра и други. Као аутор и водитељ култне емисије „Променада”, ова сокобањска новинарка је дала велики допринос у промоцији овдашњег туризма. Назив емисије је истоветан са главним бањским шеталиштем. У њој се бавила свим аспектима друштвеног живота ове средине. За такав успешан дугогодишњи рад ауторка је добила више признања стручне јавности.

Овом догађају присуствовали су и чланови Удружења новинара Србије из редакција портала „Сокопрес” и „ Новине Сокобањске”, као и председник Извршног одбора Слободан Радичевић и члан Управног одбора УНС-а Милан Влајић.

− Ово је још један доказ да без новинара, које некад неко сматра „малим људима”, у малим срединама нема великих дела. Новинари нису мали. То доказује дама у чију част ми вечерас говоримо. Удружење новинара Србије, чији је она верни и непрекидни члан била више деценија, спремно је на сарадњу са Удружењем „Бањско преображење” у реализацији даљих активности које доприносе очувању сећања на Љиљану Николић − казао је Радичевић у кратком обраћању присутнима.

Значајно место у Љиљанином ствралачком опусу заузима проучавање лика и дела нобеловца Иве Андрића, кога је и лично познавала, а о коме је емитовала прилоге на таласима Радио Сокобање. У својој библиотеци као најдражу књигу чувала је примерак романа „На Дрини ћуприја” са посветом самог аутора. Осмислила је и пројекат „Стазама Иве Андрића”, захваљујујући којем су постављене табле и означени објекти и локалитети  у којима је боравио Иво Андрић приликом посета Сокобањи.

О Андрићевим боравцима у Бањи Љиља је у сарадњи са Татјаном Корићанац приредила књигу под насловом „О причању и о онима који причају”. Она је и аутор још неколико значајних књига из прошлости Сокобање, као и о сокобањском здравству. Посебно је запажено дело „Сокобања 1837-2007” за које је сама ауторка  написала да је настало као плод четврт века трајања радио емисије „Променада”, која је кроз ову књигу добила свој нови живот.

Љиљана Николић је оставила запажене траг и у осталим областима живота Сокобање покрећући или учествујући у настанку значајних манифестација и догађаја који су промовисали Бању и њене туристичке вредности.

О богатој професионалној каријери и стваралаштву Љиљане Н. Николић говорили су чланови Удружења „Бањско преображење” Милорад Гавриловић, Славољуб Ћирковић и Јелена Станојевић, као и њена рођака, професор Гранка Марковић. О доприносу здравству ове новинарке говорила је докторка медицинских наука примаријус Мирјана Живановић.

Главни и одговорни уредник „Новина сокобањских” и оснивач издавача „Ал прес” д.о.о. Нинослав Миљковић казао је да уводник, која је Љиљана написала за први број овог месечника, представља драгоцени напис о историјату овдашњег новинарства који је садржао нове податке за које и дугогодишњи професионалци нису знали. Он је присуство делегације УНС-а оценио као став новог руководства овог еснафског удружења да су новинари који раде у локалним медијима изузетно значајни за ту средину и својим радом и квалитетом не заостају за колегама који објављују у престоничким медијима.

Миљковић је напоменуо значај Радио Сокобање у развоју локалне средине изневши мишљење да такву информативну снагу нема тренутно ниједан овдашњи медиј, иако су они данас технички опремљенији. По њему, како време одмиче, Љиљанина дела имаће све већи значај за грађане општине Сокобање.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси