Насловна  |  Шта радимо  |  Музеји Србије - десет дана од 10 до 10  |  Програм за 15. мај 2015. године - „Музеји Србије, десет дана, од 10 до 10“
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Музеји Србије - десет дана од 10 до 10

Програм за 15. мај 2015. године - „Музеји Србије, десет дана, од 10 до 10“

Програм за 15. мај 2015. године

По данима, сатници и областима: Београд, Нови Сад, Срем (Рума , Сремска Каменица, Сремска Митровица, Сремски Карловци, Шид), Банат (Бела Црква , Вршац, Идвор, Зрењанин, Панчево), Бачка (Врбас, Суботица), источна Србија ( Бор, Зајечар, Кладов, Књажевац, Петровац на Млави, Пирот, Пожаревац, Смедерево) , централна Србија (Александровац, Аранђеловац, Јагодина , Кралјево, Крушевац, Параћин, Чачак), јужна Србија (Врање, Лесковац, Ниш, Прокуплје), западна Србија (Бања Ковилјача, Валјево, Нови Пазар, Прибој, Пријеполје, Ужице)

Београд (само отварања изложби и посебно програми)

12:00 Археолошка збирка Филозофског факултета – стручно вођење кроз поставку

12:00 Музеј позоришне уметности Србије – стручно вођење кроз изложбу 180 година Књажевско српског театра Крагујевац

13:00 Историјски музеј Србије – отварање изложбе Крајње одредиште Аушвиц– Холокауст у Србији

13:00 ПТТ музеј – стручно вођење кроз сталну поставку

14:00 ПТТ музеј – стручно вођење кроз изложбу 160 година од увођења телеграфског саобраћаја у Србији

16:30-18:00 Централни институт за конзервацију – Кроз клјучаонице ателјеа. Све што нисте знали о конзервацији, а нисте имали кога да питате!

17:00 ПТТ музеј – стручно вођење кроз сталну поставку 18:00 Археолошка збирка Филозофског факултета – стручно вођење кроз поставку

18:00 ПТТ музеј – стручно вођење кроз изложбу 160 година од увођења телеграфског саобраћаја у Србији

20:00 Музеј Вука и Доситеја – концерт у дворишту

***

Нови Сад (само отварања изложби и посебно програми)

10:00 Арсенал на Петроварадинској тврђави (Музеј града Новог Сада) – стручно вођење кроз Подземне војне галерије

11:00 Спомен-збирка Павла Белјанског – О делима и уметницима – тумачење сталне поставке

12:00 Музеј Војводине – отварање изложбе Друже Тито рат је завршен

12:00 Покрајински завод за заштиту природе – пројекција филма „Река живота – Дунав“

12:00 Галерија Матице српске – стручно вођење кроз изложбе Светлост у мраку Првог светског рата и Рубенсови кругови и Предах уз уметност са Теглас баром

16:00 Арсенал на Петроварадинској тврђави (Музеј града Новог Сада) – стручно вођење кроз Подземне војне галерије

17:00 Музеј Војводине (Дунавска 35) – креативне радионице за децу „Ах што волим позориште“

18:00 Спомен-збирка Павла Белјанског – О делима и уметницима – тумачење сталне поставке

18:00 Галерија Матице српске – предавање У спомен витештву, проф. др Јелица Лопушина-Новаковић, шеф и оснивач Групе за низоземске студије

18:00 Арсенал на Петроварадинској тврђави (Музеј града Новог Сада) – стручно вођење кроз Подземне војне галерије

19:00 Арсенал на Петроварадинској тврђави (Музеј града Новог Сада) – представа Сарајевски атентат

19:00 Музеј Војводине (Дунавска 35) – отварање изложбе Ала смо се наодмарали...

19:00 Музеј савремене уметности Војводине – пројекција документарног филма Кампања мржње: Русија и геј пропаганда, режија Скот Стерн, Мајкл Лукас, САД, Русија, 2014.

21:00 Музеј савремене уметности Војводине – пројекција документарног филма Круг, режија Стефан Хаупт, Швајцарска, 2014.

20:00 Галерија Матице српске – Циклус 6 музејских темаЗабава и слободно време

20:00 Музеј Војводине (Дунавска 35/37) – стручна вођења кроз сталну поставку

***

Рума

10:00-22:00 Завичајни музеј – стална поставка и изложбе О рату и устанку и Ћилими и узорци ткања из Музејске збирке

Сремска Каменица

10:00-16:00 Спомен-збирка Јован Јовановић Змај

Сремска Митровица

10:00-22:00 Музеј Срема, Стална историјска поставка – Стручна вођења кроз поставку

10:00-22:00 Музеј Срема, Стална историјска поставка – Дан етнографског и документарног филма

10:00-22:00 Музеј Срема, Стална археолошка поставка – Стручна вођења кроз поставку

17:00-22:00 Лапидаријум Музеја Срема – Радионица грнчарије

17:00-22:00 Лапидаријум Музеја Срема – Радионица светилјки

17:00-22:00 Лапидаријум Музеја Срема – Радионица мозаика

Сремски Карловци

10:00-18:00 Завичајна збирка – стална поставка и изложба Модни укус старих Карловчана

Шид

10:00-22:00 Музеј наивне уметности „Илијанум“ – поставка слика Илије Башичевића Босилја

12:00 Галерија слика „Сава Шумановић“ – Стручно тумачење сталне поставке

12:00 Галерија слика „Сава Шумановић“ – Радионица за децу са посебним потребама:

Пролеће у шидским баштама

16:00 Галерија слика „Сава Шумановић“ – Стручно тумачење сталне поставке

***

Бела Црква

10:00-22:00 Музеј и Историјски архив – изложбе Руска емиграција у Белој Цркви између два Светска рата и Знаменити лјуди мале вароши

18:00-20:00 Двориште Музеја – Сликарска радионица „Отворени ателје“

Вршац

10:00-22:00 Конкордија – изложбе: Хроника Вршца, Хладно оружје из збирки Градског музеја, Изложба Слика и цртежа Јавор Рашајски, Изложба фотографија Станислава Валнохе "Моја дивна Чешка и Србија"

Апотека на степеницама – изложбе: Од праисторије до средњег века, Историјаздравст вене културе југоисточног Баната, Медалје из збирки Градског музеја

(уобичајено радно време)

Идвор

10:00-22:00 Завичајни музеј Михајла Пупина – изложба Михајло Пупин  стваралачка координација

Зрењанин

10:00-22:00 Народни музеј – изложбе Преглед историје Зрењанина, Где сви ћуте оне говоре и Коло српских сестара – поклоњена колекција

10:00-22:00 Салон Савремене галерије Уметничке Колоније Ечка–Зрењанин – изложба

Драгослав Стојановић Сип  знак, порука, смисао

Панчево

10:00-22:00 Народни музеј – изложбе У име народа!Др Миховил Томандл- чувар баштине и Панчево очима уметника – омаж Јовану Витомирову

17:00 Народни музеј - Стручно вођење кроз изложбу У име народа! 18:00 Народни музеј - Трибина „ОЗНА мач револуције“

***

Врбас

10:00-22:00 Музејска збирка - Ликовна колонија Од 10 до 10

10:00-22:00 Ликовна галерија Културног центра – изложба радова професора и асистената Академије класичног сликарства Универзитета ЕДУКОН

10:00-22:00 УР „Коктел Салон Шишмиш“ – изложба: Алан Форд  цитати 

10:00-18:00 ОШ „Петар Петровић Нјегош“ – изложба Трећа година Прве осмолетке 11:00 Плато испред Музејске збирке – Радионица „Школица – цртица“

11:00 Плато испред Музејске збирке – „Са малим балеринама“, Балетски студио Елизабете Матић

18:00 Реформаторска црква - Предавање мр Дариуша Самииа, Музеј Војводине „Персија – историја“

20:00 Реформаторска црква - Концерт Основне музичке школе Врбас

Суботица

10:00-18:00 Градски музеј – изложбе У огледалу времена  српско грађанско друштво на размеђу векова кроз Збирку др Јована Милекића, Збирка стакла Музеја Словеније (19-20. век), Тхе Натуре оф Арт Ноувеау и Архитектура и мода

***

Бор

10:00-18:00 Музеј рударства и металургије – стручно вођење кроз изложбу „Чувајте ми Југославију“

19:00 Музеј рударства и металургије – промоција монографије „Бор и Мајданпек – културна стратиграфија праисторијских локалитета између Ђердапа и Црног Тимока“

Зајечар

10:00-22:00 Народни музеј – Стручно вођење кроз сталну поставку

19:00 Радул бегов конак – отварање изложбе Роцк момент, изложба фотографија аутора Анамарије Вартабедијан и Станислава Милојковића

Кладово

10:00-22:00 Археолошки музеј Ђердапа – изложбе ...Величанствено је стајати на обали Дунава.../...Магнум ест старе ин Данубии рипа... и 1964-2014-2015: Пет деценија пројекта Ђердап

Књажевац

10:00-16:00 Завичајни музеј – Изложба слика и цртежа Лазара Возаревића

10:00-12:00 Музеј града у Кући Аце Станковића – лични предмети и амбијент епохе

18:00-22:00 Завичајни музеј – Изложба слика и цртежа Лазара Возаревића

18:00-20:00 Музеј града у Кући Аце Станковића – лични предмети и амбијент епохе

19:00 Завичајни музеј – „Очување локалног дијалекта – очување нематеријалне културне баштине“, предавање Јелене Милошевић, проф. српског језика и књижевности

Пирот

10:00-22:00 Музеј Понишавлја – стална поставка

Пожаревац

10:00-22:00 Народни музеј – 70 година победе

10:00-22:00 Галерија савремене уметности – Нови поглед – аутори Иван Павић, Славица Марковић, Оливера Гаврић-Павић

10:00-22:00 Народни музеј – археолошка поставка и лапидаријум

10:00-22:00 Галерија Миодрага Марковића – поставка слика 10:00-22:00 Музеј културне историје – поставка примењене уметности

10:00-22:00 Кућа Добрњчевих – поставке Пожаревачки мир, Оружје устаника И и ИИ српског устанка и ентеријер српске куће с почетка 19. века

10:00-22:00 Етно парк на Тулби - изложба на отвореном (објекти народног градителјства)

10:00-22:00 Шатор посвећен Пожаревачком миру 1718 – поставка оригиналних предмета и фотокопија докумената везане за овај догађај

Смедерево 10:00-22:00 Музеј у Смедереву –изложба Џинови леденог доба

10:00-22:00 Историјски архив – поставка Смедерево у излогу

***

Александровац 

10:00-22:00 Завичајни музеј Жупе - Историјски развој Жупе александровачке

Аранђеловац 10:00-22:00 Народни музеј – поставка Миленијуми

17:00 Народни музеј - Предавање др Споменка Михајловића, професора Рударско-геолошког факултета у Београду „Милутин Миланковић – проучавање на полју геомагнетизма“

20:00-22:00 Народни музеј – Телескоп испред Музеја

Јагодина

10:00-22:00 Музеј наивне и маргиналне уметности – 55 година МНМУ  Изложбена и издавачка делатност МНМУ 1960-2015

Краљево

10:00-22:00 Народни музеј – Стална поставка и Милорад Јовић, први управник Народног музеја у Кралјеву

12:00 Обележавање јубилеја 65. година рада Народног музеја Кралјево

Крушевац

10:00-22:00 Народни музеј – стална поставка

10:00-22:00 Кућа Симића – стална поставка и изложба То су били сватови: венчања, обичаји, сећања

13:00 Народни музеј – отварање изложбе Злочини Вермахта

20:00 Уметничка галерија – отварање изложбе Документа – 1962–2012.

Параћин

10:00-22:00 Завичајни музеј – стална поставка

10:00-16:00 Завичајни музеј – Радионица за децу „Мали археолози“

Чачак

10:00-22:00 Народни музеј – стална поставка и изложба цртежа и кратких прича Два лица истога

***

 

Врање

10:00-22:00 Галерија Народног музеја – стална поставка и изложбе Споменици и спомен обележја антифашизму, Традиционални накит од перли из Горње Пчиње, Таваница са осликаном представом Таковског устанка из 1881.

13:00-15:00 Галерија Народног музеја – Радионица за децу „Обичаји некад и сад“

19:00 Галерија Народног музеја – Мај месец музике, концерт Масако Сакаи (клавир)

Лесковац

10:00-22:00 Народни музеј – Нова стална поставка, Међународна изложба графика и изложба Грнчарија

11:00-13:00 Градска кућа - Упознајмо Музеј. ПоwерПоинт презентација за ученике основних школа

18:00 Народни музеј - Смотра археолошког филма

Ниш

10:00-22:00 Галерија „Србија“ – Музеј виртуелне имовине, мултимедијална изложба Душана Тодоровића

10:00-22:00 Галерија „Павилјон“ – Ваздух и снови  омаж Гастону Башлару, изложба објеката и инсталација Иване Драгутиновић Соколовски и Елизабете Маторкић

10:00-22:00 Салон 77 – Теорија јединства, изложба цртежа Војислава Радовановића

12:00 Народни музеј Ниш - Ауторска вођења кроз изложбе кустоса археолошке, нумизматичке и епиграфске збирке

14:00 Народни музеј Ниш - Ауторска вођења кроз изложбе кустоса археолошке, нумизматичке и епиграфске збирке

18:00 Логор „12. фебруар“ – Предавање Ивана Митића „Ниш у доба Кралја Милана“

18:00 Галерија „Синагога“ - Смотра археолошког филма: „Римско позориште у Аости“

20:00 Галерија „Синагога“ - Смотра археолошког филма: „Виминацијум“

Прокупље

 10:00-22:00 Народни музеј Топлице – изложба Топлица у Другом светском рату

10:00-17:00 Народни музеј Топлице – Радионице и играонице са ученицима основних и средњих школа

Плочник код Прокуплја 10:00-18:00 Архео парк Плочник – реконструкција становања неолитских заједница17:00-22:00 Архео парк Плочник – Вече под баклјама у Плочнику

***

 Бања Ковиљача

10:00-20:00 Меморијална галерија битке на Дрини 1914 – стална поставка

Валјево

10:00-22:00 Галерија Народног музеја Валјево - изложба Валјево 1914-1915. године, град болница

Нови Пазар

10:00-22:00 Музеј „Рас“ – стална поставка 19:00 Музеј „Рас“ – Смотра археолошког филма

Прибој

10:00-22:00 Завичајни музеј – Шест снова у две ноћи, шест изложби у једном простору

Пријеполје

10:00-22:00 Музеју Пријеполју – изложбе И овај камен землје Србије и Из збирке Историјског архива у Пожаревцу

10:00-22:00 Кућа Јусуфагића – поставка Рахатлуку краја нема

 10:00-22:00 Католичка црква - поставка фотографија Католичка црква у Пријеполју

Ужице

10:00-22:00 Народни музеј – Ужице настанак и развој, Василије Васа Доловачки  Слике и цртежи

10:00-18:00 Јокановића кућа – стална поставка

10:00-18:00 Хидроцентрала под Градом

Кадињача код Ужица 10:00-17:00 Спомен-комплекс Кадињача

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси