Naslovna  |  Šta radimo  |  Muzeji Srbije - deset dana od 10 do 10  |  Program za 13. maj 2015. godine - „Muzeji Srbije, deset dana, od 10 do 10“
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Muzeji Srbije - deset dana od 10 do 10

Izvor: www.icomserbia.rs

Program za 13. maj 2015. godine - „Muzeji Srbije, deset dana, od 10 do 10“

Program za 13. maj 2015. godine

Beograd (samo otvaranja izložbi i posebni programi)

12:00 Arheološka zbirka Filozofskog fakulteta – stručno vođenje kroz postavku

12:00 Muzej Vuka i Dositeja – predavanje „Konzervatori – čuvari nasleđa“, Nenad Nikitović, konzervator Narodnog muzeja

13:00 PTT muzej – stručno vođenje kroz stalnu postavku

14:00 PTT muzej – stručno vođenje kroz izložbu 160 godina od uvođenja telegrafskog saobraćaja u Srbiji

16:30-18:00 Centralni institut za konzervaciju – Kroz ključaonice ateljea. Sve što niste znali o konzervaciji, a niste imali koga da pitate!

17:00-21:00 Galerija fresaka – projekcije filmova o srednjovekovnom nasleđu

17:00 PTT muzej – stručno vođenje kroz stalnu postavku

18:00 PTT muzej – stručno vođenje kroz izložbu 160 godina od uvođenja telegrafskog saobraćaja u Srbiji

18:00 Muzej pozorišne umetnosti Srbije – Teatroteka: Laža i paralaža

19:00 Zavod za proučavanje kulturnog razvitka – otvaranje izložbe Tragom žičkih ikona

19:00 Etnografski muzej – predavanje Miroslava Lazanskog „Propaganda u ratu“

***

 

Novi Sad (samo otvaranja izložbi i posebni programi)

10:00 Arsenal na Petrovaradinskoj tvrđavi (Muzej grada Novog Sada) – stručno vođenje kroz Podzemne vojne galerije

12:00 Galerija Matice srpske – stručno vođenje kroz izložbe Svetlost u mraku Prvog svetskog rata i Rubensovi krugovi i Predah uz umetnost sa Teglas barom

12:00 Pokrajinski zavod za zaštitu prirode – projekcija filma „Konji Krčedinske ade“

13:00 Muzej savremene umetnosti Vojvodine – stručno vođenje kroz izložbu

16:00 Arsenal na Petrovaradinskoj tvrđavi (Muzej grada Novog Sada) – stručno vođenje kroz Podzemne vojne galerije

17:00 Muzej Vojvodine (Dunavska 35) – kreativne radionice za decu „Rukopisane knjige“

18:00 Galerija Matice srpske – stručno vođenje kroz izložbe Svetlost u mraku Prvog svetskog rata i Rubensovi krugovi i Slatko ART popodne sa Eugen čokoladama

18:00 Spomen-zbirka Pavla Beljanskog – autorsko tumačenje postavke Dela stara jedan vek: ratni slikari iz kolekcije Pavla Beljanskog

18:00 Arsenal na Petrovaradinskoj tvrđavi (Muzej grada Novog Sada) – stručno vođenje kroz Podzemne vojne galerije

20:00 Muzej Vojvodine (Dunavska 35/37) – stručna vođenja kroz stalnu postavku

20:00 Galerija Matice srpske – Ciklus 6 muzejskih tema: Heroji kulturne baštine Jovan Sevdić, konzervator

***

 

Ruma

10:00-22:00 Zavičajni muzej – stalna postavka i izložbe O ratu i ustanku i Ćilimi i uzorci tkanja iz Muzejske zbirke

***

 

Sremska Kamenica

10:00-16:00 Spomen-zbirka Jovan Jovanović Zmaj

Sremska Mitrovica

10:00-22:00 Muzej Srema, Stalna istorijska postavka – Stručna vođenja kroz postavku

10:00-16:00 Muzej Srema, Stalna istorijska postavka – Likovna radionica odeljenja istorije umetnosti

10:00-22:00 Muzej Srema, Stalna arheološka postavka – Stručna vođenja kroz postavku 17:00-22:00 Lapidarijum Muzeja Srema – Radionica grnčarije

 17:00-22:00 Lapidarijum Muzeja Srema – Radionica svetiljki

17:00-22:00 Lapidarijum Muzeja Srema – Radionica mozaika Sremski Karlovci

10:00-18:00 Zavičajna zbirka – stalna postavka

Šid

10:00-18:00 Muzej naivne umetnosti „Ilijanum“ – postavka slika Ilije Bašičevića Bosilja

12:00 Galerija slika „Sava Šumanović“ – Stručno tumačenje stalne postavke

16:00 Galerija slika „Sava Šumanović“ – Stručno tumačenje stalne postavke

19:00 Galerija slika „Sava Šumanović“ – Koncert – otvaranje muzičkog festivala Eufonija, Muzička škola „Filip Višnjić“ Šid

***

Bela Crkva

10:00-18:00 Muzej i Istorijski arhiv – izložba Ruska emigracija u Beloj Crkvi između dva Svetska rata

19:00 Muzej – otvaranje izložbe Znameniti ljudi male varoši

Vršac

10:00-22:00 Konkordija – izložbe: Hronika Vršca, Hladno oružje iz zbirki Gradskog muzeja, Izložba Slika i crteža Javor Rašajski, Izložba fotografija Stanislava Valnohe „Moja divna Češka i Srbija“

Apoteka na stepenicama – izložbe: Od praistorije do srednjeg veka, Istorija

zdravstvene kulture jugoistočnog Banata, Medalje iz zbirki Gradskog muzeja

(uobičajeno radno vreme)

 

Idvor

10:00-22:00 Zavičajni muzej Mihajla Pupina – izložba Mihajlo Pupin stvaralačka koordinacija

Zrenjanin

10:00-22:00 Salon Savremene galerije Umetničke Kolonije Ečka–Zrenjanin – izložba

Dragoslav Stojanović Sip znak, poruka, smisao

10:00-22:00 Narodni muzej – izložbe Pregled istorije Zrenjanina, Gde svi ćute one govore i Kolo srpskih sestara – poklonjena kolekcija

19:00 Narodni muzej – „Whisky – vatra iz vode“ priča o viskiju. Autor je novinar Aleksandar Žikić

Pančevo

10:00-22:00 Narodni muzej – izložbe U ime naroda! i Dr Mihovil Tomandl–

zaštitnik kulturne baštine

***

 

Vrbas

10:00-22:00 Muzejska zbirka – Likovna kolonija „Od 10 do 10“

10:00-22:00 Likovna galerija Kulturnog centra – izložba radova profesora i asistenata Akademije klasičnog slikarstva Univerziteta EDUKON

10:00-22:00 UR „Koktel Salon Šišmiš“ – izložba: Alan Ford citati

10:00-18:00 OŠ „Petar Petrović Njegoš“ – izložba Treća godina Prve osmoletke

11:00 Plato ispred Muzejske zbirke – Radionica „Školica – crtica“

18:00 Reformatorska crkva – Promocija: Knjiga o Vrbasu, Fridrih Loc, preveo i priredio Tomislav Bekić, o knjizi govore prof. dr Branko Bešlin, Filozofski fakultet u Novom sadu i doc. dr Mihael Antolović, Pedagoški fakultet Sombor. U programu učestvuje Gradski hor Vrbasa

Subotica

10:00-18:00 Gradski muzej – izložbe U ogledalu vremena srpsko građansko društvo na razmeđu vekova kroz Zbirku dr Jovana Milekića, Zbirka stakla Muzeja Slovenije (19-20. vek), The Nature of Art Nouveau i Arhitektura i moda

***

 

Bor

10:00-18:00 Muzej rudarstva i metalurgije – stručno vođenje kroz izložbu „Čuvajte mi Jugoslaviju“

12:00-16:00 Galerija „Bakar“ – Grafička radionica – izrada linoreza

19:00 Muzej rudarstva i metalurgije – promocija publikacije „1903. Bakarni rudnik Sveti Đorđe, Bor“ (13. maj u 19:00)

Zaječar

10:00-22:00 Narodni muzej – Stručno vođenje kroz stalnu postavku

Kladovo

10:00-22:00 Arheološki muzej Đerdapa – izložbe Veličanstveno je stajati na obali Dunava…/Magnum est stare in Danubii ripa… i 1964-2014-2015: Pet decenija projekta Đerdap

Knjaževac

10:00-16:00 Zavičajni muzej – Izložba slika i crteža Lazara Vozarevića

10:00-12:00 Muzej grada u Kući Ace Stankovića – lični predmeti i ambijent epohe

18:00-22:00 Zavičajni muzej – Izložba slika i crteža Lazara Vozarevića

18:00-22:00 Zavičajni muzej – Smotra arheološkog filma 18:00-20:00 Muzej grada u Kući Ace Stankovića – lični predmeti i ambijent epohe Petrovac na Mlavi

10:00-18:00 Zavičajni muzej – arheološka postavka Belovode nova otkrića

Pirot

10:00-18:30 Muzej Ponišavlja – stalna postavka

12:00-13:00 Muzej Ponišavlja – Radionica za decu Mali kustos

 

Požarevac

10:00-22:00 Narodni muzej – 70 godina pobede

10:00-22:00 Galerija savremene umetnosti – Novi pogled – autori Ivan Pavić, Slavica Marković, Olivera Gavrić-Pavić

10:00-22:00 Narodni muzej – arheološka postavka i lapidarijum

10:00-22:00 Galerija Miodraga Markovića – postavka slika

10:00-22:00 Muzej kulturne istorije – postavka primenjene umetnosti

10:00-22:00 Kuća Dobrnjčevih – postavke Požarevački mir, Oružje ustanika I i II srpskog ustanka i enterijer srpske kuće s početka 19. Veka

10:00-22:00 Etno park na Tulbi – izložba na otvorenom (objekti narodnog graditeljstva)

10:00-22:00 Šator posvećen Požarevačkom miru 1718 – postavka originalnih predmeta i fotokopija dokumenata vezane za ovaj događaj

Smederevo

10:00-22:00 Muzej u Smederevu –izložba Džinovi ledenog doba

10:00-22:00 Istorijski arhiv – postavka Smederevo u izlogu

***

 

Aleksandrovac

10:00-22:00 Zavičajni muzej Župe – Istorijski razvoj Župe aleksandrovačke

 Aranđelovac

10:00-22:00 Narodni muzej – postavka Milenijumi

17:00 Narodni muzej – Predavanje Milana Stojanovića, istraživača saradnika Astronomske opservatorije u Beogradu „Milutin Milanković i astronomija“

20:00-22:00 Narodni muzej – Teleskop ispred Muzeja

Jagodina

10:00-22:00 Muzej naivne i marginalne umetnosti – 55 godina MNMU Izložbena i

izdavačka delatnost MNMU 1960-2015

Kraljevo

10:00-22:00 Narodni muzej – izložba 41. dečji majski likovni salon i Milorad

Jović, prvi upravnik Narodnog muzeja u Kraljevu

18:00 Narodni muzej – Autorsko vođenje kustosa Slađane Spasić i Olega Romanova kroz izložbu Milorad Jović, prvi upravnik Narodnog muzeja u Kraljevu

19:00 Narodni muzej – Solistički koncert Ivana Blagojevića (truba) uz korepeticiju mr Petra Ilića

Kruševac

10:00 Narodni muzej – „Dečje odevanje u starom Kruševcu“, edukativna radionica za učenike osnovnih škola

10:00-22:00 Narodni muzej – stalna postavka

10:00-22:00 Kuća Simića – stalna postavka

Paraćin

10:00-22:00 Zavičajni muzej – stalna postavka

10:00-16:00 Zavičajni muzej – Radionica za decu „Mali arheolozi“

18:00 Zavičajni muzej – Izložba dečijih radova Muzej kao inspiracija

Čačak

10:00-22:00 Narodni muzej – stalna postavka i izložba crteža i kratkih priča Dva lica istoga

***

 

Vranje

10:00-22:00 Galerija Narodnog muzeja – stalna postavka i izložbe Spomenici i spomen obeležja antifašizmu, Tradicionalni nakit od perli iz Gornje Pčinje, Tavanica sa oslikanom predstavom Takovskog ustanka iz 1881.

13:00-15:00 Galerija Narodnog muzeja – Radionica za decu „Običaji nekad i sad“

19:00 Galerija Narodnog muzeja – Maj mesec muzike, koncert Zorana Imširovića (klavir)

Leskovac

10:00-22:00 Narodni muzej – Nova stalna postavka i Međunarodna izložba grafika

11:00-13:00 Gradska kuća – Upoznajmo Muzej. PowerPoint prezentacija za učenike osnovnih škola

16:00 Narodni muzej – Radionica „Mozaik“

18:00 Narodni muzej – Smotra arheološkog filma

Niš

10:00-22:00 Galerija „Srbija“ – Muzej virtuelne imovine, multimedijalna izložba Dušana Todorovića

10:00-22:00 Galerija „Paviljon“ – Vazduh i snovi omaž Gastonu Bašlaru, izložba objekata i instalacija Ivane Dragutinović Sokolovski i Elizabete Matorkić

10:00-22:00 Salon 77 – Teorija jedinstva, izložba crteža Vojislava Radovanovića

12:00 Narodni muzej Niš – Autorska vođenja kroz izložbe kustosa arheološke, numizmatičke i epigrafske zbirke

14:00 Narodni muzej Niš – Autorska vođenja kroz izložbe kustosa arheološke, numizmatičke i epigrafske zbirke

18:00 Logor „12. februar“ – Besednici – OSVAJANjE SLOBODE

18:00-22:00 Galerija „Sinagoga“ – Strip izložba, predavanje i radionica stripa

20:00 Striparnica Južni Darkwood

Logor „12. februar“ – Predavanje „Priče iz škrinje – zaboravljene priče niškog Narodnog muzeja“

Prokuplje

10:00-22:00 Narodni muzej Toplice – izložba Toplica u Drugom svetskom ratu

10:00-17:00 Narodni muzej Toplice – Radionice i igraonice sa učenicima osnovnih i srednjih škola

10:00-13:00 Narodni muzej Toplice – Predavanje ,,Drugi Gvozdeni puk 1915. godine“

18:00 Narodni muzej Toplice – Najstariji sugrađani u gostima – stanari Doma za smeštaj i negu starih lica ,,Prokuplje“ u Narodnom muzeju Toplice

19:00 Narodni muzej Toplice – Teatar u Muzeju: pozorišna predstava ,, Siroti, mali hrčki“

Pločnik kod Prokuplja 10:00-18:00 Arheo park Pločnik – rekonstrukcija stanovanja neolitskih zajednica

***

 

Banja Koviljača

10:00-22:00 Memorijalna galerija bitke na Drini 1914 – stalna postavka

Valjevo 10:00-22:00 Galerija Narodnog muzeja Valjevo – izložba Valjevo 1914–1915, grad bolnica

 Novi Pazar

10:00-22:00 Muzej „Ras“ – stalna postavka 19:00 Muzej „Ras“ – Smotra arheološkog filma

Priboj

10:00-22:00 Zavičajni muzej – Šest snova u dve noći, šest izložbi u jednom prostoru

Prijepolje

10:00-22:00 Muzeju Prijepolju – izložbe I ovaj kamen zemlje Srbije i Iz zbirke

Istorijskog arhiva u Požarevcu

10:00-22:00 Kuća Jusufagića – postavka Rahatluku kraja nema

10:00-22:00 Katolička crkva – postavka fotografija Katolička crkva u Prijepolju

Užice

10:00-22:00 Narodni muzej – Užice nastanak i razvoj, Vasilije Vasa Dolovački Slike i crteži

10:00-18:00 Jokanovića kuća – stalna postavka 1

0:00-18:00 Hidrocentrala pod Gradom Kadinjača kod Užica

10:00-17:00 Spomen-kompleks Kadinjača

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi