Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Zaštitnik građana šalje na Ustavni sud Zakon o informisanju
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

22. 09. 2009.

Izvor: Borba

Zaštitnik građana šalje na Ustavni sud Zakon o informisanju


Zaštitnik građana Saša Janković uputiće do srede Ustavnom sudu Srbije zahtev za ocenu ustavnosti više odredaba Zakona o izmenama i dopunama zakona o javnom informisanju koje se odnose na ostvarivanja slobode medija i prava na svojinu.


„Analize koje su uradili stručnjaci za ustavno pravo i medije ukazuje da postoji više razloga zbog kojeg bi konačni tekst o izmenama Zakona o javnom informisanju trebalo proveriti na Ustavom sudu Srbije“, rekao je Janković agenciji Beta.

U radnoj grupi koju je formirao zaštitnik građana bili su profesori ustavnog prava Marijana Pajvančić i Vladimir Vodinelić, medijski ekspert Rade Veljanovski i advokat Slobodan Kremenjak. Niko od njih, međutim, juče nije želeo da za „Borbu“ govori o konkretnim razlozima za proveru izmena Zakona o javnom informisanju, kao ni u kancelariji zaštitnika građana. Odgovarajući na pitanje hoće li tražiti odlučivanje po hitnom postupku, Janković je naveo da će ukazati na sve razloge koji pokazuju da je reč o pitanju od opšteg društvenog značaja i da bi „u najmanju ruku bilo korisno da što pre odluče“. „Ali, naravno, Ustavni sud će sam odlučiti da li će to biti hitan postupak ili ne“, dodao je Janković.

Inače, Vlada Srbije je 9. jula uputila Skupštini na usvajanje po hitnom postupku Zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, a parlament je 31. avgusta izglasao Zakon. Izmenama i dopunama znatno je pooštrena kaznena politika i uvedeno nekoliko privrednih prestupa koji mogu dovesti do zabrane i gašenja medija.

Posle oštrih protesta stručne i široke javnosti, Vlada je amandmanima izmenila sopstveni predlog, ali to nije umanjilo kritike i odmah je najavljeno ispitivanje ustavnosti.

Predsednik Srbije Boris Tadić potpisao je Ukaz o zakonu istog dana kada je i usvojen, čime je praktič no eliminisana mogućnost za hitnu ocenu ustavnosti tog akta. Iz Ustavnog suda, u koji su već stigla dva zahteva za ocenu ustavnosti spornog zakona, ranije je najavljeno da će ocenjivanje ustavnosti biti u redovnoj proceduri a ne po hitnom postupku.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi