Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Predstavljeni rezultati istraživanja BIRODI 'Ogledalo srpskih i albanskih medija'
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

15. 05. 2025.

Izvor: Beta

Predstavljeni rezultati istraživanja BIRODI 'Ogledalo srpskih i albanskih medija'

Istraživanje "Ogledalo srpskih i albanskih medija" koje je sproveo Biro za društvena istraživanja (BIRODI) i udruženje građana ACDC je pokazalo da su i dalje emocionalni odnosi Srba i Albanaca na jugu Srbije i severu Kosova, i da odražavaju nasleđa mržnje, straha i prezira.

Predstavljajući rezultat tog istraživanja izvršni direktor BIRODI-ja Zoran Gavrilović je danas u Beogradu rekao da su ciljevi bili uvid u emocionalni odnos Srba i Albanaca i analiza medija na obe strane.

"Kada pitate Srbe i Albance kakve emocije imaju jedni prema drugima, postoji očuvanje nasleđa mržnje straha i prezira. Ti odnosi su i dalje emocionalni. Mi nismo iz faze zajednice ušli u fazu društva", ocenio je Gavrilović.

Novinar Idro Seferi je rekao da ni srpska, ni albanska strana ne žele da prave ustupke jedna drugoj.

"Jasno je da Srbi na severu Kosova ne žele da budu deo Kosova, a da, s druge strane, ni Kosovo ne želi da dozvoli Zajednicu srpskih opština ako Srbija ne potpiše nešto što će ustanoviti postojanje Republike Kosovo" rekao je Seferi.

Novinarka Sonja Sovrlić je ocenila da Briselski sporazumi nisu proizvod dijaloga dveju strana, već rezultat "nametnutih rešenja za koja su neki zvaničnici slabo ili delimično upućeni, ili vođeni interesima svojih zemalja, rekli: 'To je to!' ".

Ona je dodala su se političari koji su pregovarali u ime Srba sa Kosova, "bavili sopstvenim opstankom na vlasti, a ne boljitkom života ljudi".

Po rečima Agona Islamija iz Udruženja "Centar za demokratiju i edukaciju - Dolina", jedan od glavnih problema Albanaca u Srbiji je problem ratifikacije diploma o čemu postoje četiri sporazuma Srbije i Kosova, ali od 2008. godine u Srbiji nije ratifikovana nijedna diploma "iako većina Albanaca iz Srbije studira na kosovskim univerzitetima".

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi