Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Bez dinara za Bečej na konkursu za internet medije 2025. godine
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

30. 04. 2025.

Izvor: Webinfo

Bez dinara za Bečej na konkursu za internet medije 2025. godine

Izgleda da u Bečeju više niko ne ume da napiše projekat za informisanje građana o temama od javnog interesa. To je utisak koji ostaje nakon što nijedan projekat iz ove opštine nije dobio podršku na ovogodišnjem konkursu Ministarstva informisanja i telekomunikacija za sufinansiranje internet medijskih sadržaja.

A nije uvek bilo tako. Bečejski mediji su godinama unazad kreirali kvalitetne projekte i sadržaje koji su doprinosili informisanju građana i ostvarivanju javnog interesa i bili su podržani od strane Ministarstva informisanja.
Danas – komisije koje su odlučivale o „sudbini“ projekata nisu prepoznale nijedan projekat ni jednog medija iz Bečeja.

Od 306 prijava iz cele Srbije, 78 projekata je dobilo sredstva.
Dodeljivani su iznosi od 600.000, 700.000, 900.000, pa sve do 1.200.000 dinara po projektu.
Prosečan iznos dodeljenih sredstava iznosio je oko 602.500 dinara.
Bečejski predlozi nisu prošli ni prag podrške.

Ko je ocenjivao medijske projekte?

U komisiji, koja je brojala pet članova, sedela je i Zorana Ljubojev, urednica i novinarka TV Bečej, sugrađanka iz iste sredine čije projekte je takođe ocenjivala.
Pored nje, član komisije bila je i Dragana Stefanoviććerka Vladana Stefanovića, vlasnika „VTV d.o.o. Subotica“, u okviru koje posluju TV Bečej – koju, da podsetimo, građani bečejske opštine „izdašno plaćaju“ – kao i TV Novi Bečej i druge lokalne stanice širom Vojvodine.

Udruženje elektronskih medija „ComNet“ osnovano je 2014. godine, a kao zakonski zastupnik tada je upisan Vladan Stefanović.
Ispred ovog udruženja za članicu konkursne komisije predložena je Zorana Ljubojev.
Savez udruženja „Asocijacija radio-televizija Srbije“ osnovan je 2015. godine, a i u ovom savezu Vladan Stefanović je upisan kao zakonski zastupnik, što je i danas i što je i vidljivo u zvaničnoj evidenciji Agencije za privredne registre (APR).
Ispred ovog drugog udruženja za članicu komisije predložena je njegova ćerka, Dragana Stefanović.
Takođe, prema navodima brojnih medija (RTV, Dnevnik), kao i prema informacijama dostupnim na zvaničnom sajtu ComNet mreže, od 2018. godine Vladan Stefanović je postao i zamenik zastupnika Udruženja elektronskih medija „ComNet“, čime u praksi zadržava uticaj na oba udruženja.

U skladu sa Zakonom o opštem upravnom postupku („Službeni glasnik RS“, br. 18/2016) i Zakonom o sprečavanju korupcije („Službeni glasnik RS“, br. 35/2019), član komisije u postupku odlučivanja o dodeli sredstava za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja dužan je da zatraži izuzeće ukoliko postoji stvarni ili potencijalni sukob interesa, odnosno bilo kakva sumnja u njegovu nepristrasnost.
U ovom slučaju, izuzeća nije bilo, iako su dve članice komisije – Zorana Ljubojev i Dragana Stefanović – bile predložene od strane udruženja sa kojima je Vladan Stefanović povezan: kao zakonski zastupnik Saveza udruženja „Asocijacija radio-televizija Srbije“ i kao zamenik predsednika Upravnog odbora Udruženja elektronskih medija „ComNet“.

Odgovor sistema stigao je brzo.
„Nagrade“ su podeljene – ali ne onima koji su objektivno informisali građane, već „podobnima“.

Analiza odbijenih projekata iz Bečeja
Medium d.o.o. predložio je projekat „Portal za osnovce Bečejski dani“, usmeren na formiranje dečjih redakcija i edukaciju o pisanju za internet. Projekat je ocenjen sa 61,60 bodova.

Mozaik d.o.o. konkurisao je projektom „Tamna strana priče o deci – Vršnjačko nasilje u školama“. Projekat je dobio 60 bodova.

Portal Webinfo prijavio je projekat „Klikni pametno – Deca u svetu digitalnih mogućnosti i rizika“, nastavak serijala „Cica i Gliša“ koji je već uvršten u udžbenike osnovnih škola. Projekat je ocenjen sa 59,20 bodova.

Portal Mojbečej je konkurisao projektom „Transparentnost i integritet: Odgovorne javne finansije u Potiskim opštinama“, sa ciljem da analizira trošenje budžeta lokalnih vlasti. Projekat je ocenjen sa 56,40 bodova.

Svi ovi projekti bavili su se važnim društvenim temama: obrazovanjem, bezbednošću dece, borbom protiv nasilja, odgovornošću lokalnih vlasti – temama eksplicitno predviđenim kao prioritetima konkursa.
Ali ni to nije bilo dovoljno.

Prosečna ocena bečejskih projekata iznosila je oko 57 bodova, što je bilo ispod „crte podrške“.

Kad pravila nisu ista za sve
Teško je poverovati da u Bečeju, u gradu sa tradicijom novinarstva i građanskog angažmana, danas niko nije sposoban da napiše projekat vredan sufinansiranja.
Još je teže poverovati da su svi odbijeni zato što njihovi projekti nisu zadovoljili konkursne kriterijume.

Posebno pitanje ostaje otvoreno:
Kako objasniti da su projekti iz iste sredine, usmereni na unapređenje informisanja građana, obrazovanje i javni interes, dobili tako niske ocene?
Kako objasniti da su inicijative koje su imale potencijal da doprinesu lokalnoj zajednici ostale bez podrške, dok su visoke ocene dobili predlozi sa kojima pojedini članovi komisije imaju profesionalne ili poslovne veze?

Bilo kako bilo, Bečej je ove godine ostao bez sredstava za produkciju internet medijskih sadržaja koji bi unapredili informisanje građana i ostvarivanje javnog interesa.
Ne zato što nije imao projekte vredne podrške.
Već zato što pravila, koja bi trebalo da važe za sve, očigledno nisu važila za svakoga pod‌jednako.

Nastaviće se...

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi