Vesti
25. 04. 2025.
Novi konkurs za Savet REM - korak ka reformi ili zamka kontinuiteta?
Deset dana studentske blokade RTS-a bilo je potrebno da se zakaže sednica Odbora za kulturu i informisanje na kojoj će biti na dnevnom redu zahtevi da se izabere novi sastav REM-a. Ovim će se blokada RTS-a završiti, kako su studenti i najavili, međutim, upitno je da li će se situacija sa REM-om zbog toga nužno popraviti.
Krajem januara ove godine bilo je odlučeno koji su kandidati za članove Saveta REM ušli u skupštinsku proceduru, od kojih je većina ponovo bila bliska vladajućoj garnituri. Među kandidatima je bio i sadašnji ministar prosvete Dejan Vuk Stanković, do tog trenutka jedan od redovnih političkih analitičara Pinka i Hepija.
U slučaju novinarskih udruženja, Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) je nadglasano, tako da su iz izbora isključene profesorka Snježana Milivojević i osnivačica TV Forum iz Prijepolja Mileva Malešić, pa su tako novinarska udruženja predložile Stankovića i Petra Kočića, novinara RTS-a.
Zbog celokupne situacije nezavisni kandidati za članstvo u Savetu Regulatornog tela za elektronske medije odlučili su da povuku svoje kandidature samo nedelju dana nakon što je bilo poznato ko su uopšte kandidati. Brojni medijski stručnjaci su nakon ovoga isticali da bi logično rešenje bilo da se procedura ponovi.
Odboru za kulturu i informisanje bila je potrebna blokada RTS-a da bi proceduru ponovila, ali je nepoznato da li će ovog puta proces izbora kandidata za Savet REM biti legitimniji, odnosno, da li će ponovo većina kandidata biti podobni vlasti.
Saša Mirković, jedan od osnivača Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM), koji je jedan od nezavisnih kandidata koji su povukli kandidaturu za članstvo u Savetu REM, kaže za Danas da zakazivanje sednice Odbora za kulturu i informisanje i najavljeni dnevni red potvrđuju da su studenti načinili dobar potez.
"Okvalifikovao bih ga odličnim ako Javni poziv bude formalno raspisan a savršenim ako se studenti aktivno uključe u proces koji će uslediti nakon raspisivanja pomenutog Javnog poziva", naglašava Mirković.
Prema njegovom mišljenju, situacija u REM-u teško da može da bude gora od one koju imamo poslednjih šest meseci, kada REM prvi put od svog osnivanja funkcioniše bez Saveta Regulatora.
"Da bi situacija bila bolja, mora se za početak dosledno poštovati Zakon o elektronskim medijima tokom izbornog procesa za buduće članove Saveta REM. Izbor Saveta REM, sam po sebi ne garantuje boljitak. Najvažnije je da u njemu najmanje 2/3 većinu imaju istinski nezavisni i kompetentni članovi koji iskreno žele da menjaju stvari nabolje", objašnjava Mirković.
Ukazuje da će vlast sigurno pokušati da nametne i progura u članstvo Saveta REM podobne kandidate koji su im bliski.
"Odgovor takvom pristupu treba da predstavlja promišljen, koordinisan i usaglašen pristup ovlašćenih predlagača i njihovih kandidata. Budući proces će se za razliku od dosadašnjeg, odvijati pod nadzorom brojne zainteresovane javnosti uključujući studente, što će nadam se, obeshrabriti sve one koji nelegalnim i zakulisnim radnjama žele da se suštinski ništa ne promeni u REM-u", zaključuje Mirković.
Marija Babić, pravnica Nezavisnog udruženja novinara Srbije, navodi za naš list da smatra da je dobro što su studenti, i šira javnost prepoznali važnost Regulatora u uređivanju medijske scene, jer ovo telo jeste ključno kako bi se upristojila medijska scena u Srbiji.
"Pravno gledano to jeste prvi korak koji mora da se uradi jer znamo da je mandat prethodnom sazivu istekao još početkom novembra prošle godine. Međutim, moramo da naglasimo da imajući u vidu kako je protekao prethodni proces, sa nizom nepravilnosti i pritiscima, postoji opravdana zabrinutost u vezi sa tim kako će ovaj postupak biti sproveden i na koji način će novi Savet funkcionisati", ukazuje Babić.
Na pitanje šta očekuje od raspisivanja novog konkursa odgovara da najpre moramo da vidimo kakva će biti odluka odbora, a da za sada znamo samo da će se u ponedeljak ovo pitanje naći na dnevnom redu.
"Ukoliko dođe do ponovnog pokretanja postupka, u ovakvoj situaciji kada znamo kako je protekao prethodni proces, sa nizom nepravilnosti i političkim pritiscima, povlačenjem nezavisnih kandidata, zatim nedovoljna transparentnost celog procesa, naše poverenje u mogućnost da se postupak vodi na adekvatan način ostaje ozbiljno poljuljano", navodi Babić.
Kako ističe, dodatno zabrinjava situacija u vezi sa Narodnom skupštinom, kao sa i Vladom, formiranom nakon izbora koji su takođe bili praćeni brojnim neregularnostima, na šta su ukazali brojni domaći i međunarodni akteri koji su pratili izbore.
"Imajući u vidu navedeno, kao i dosadašnji rad Regulatora, izražavamo ozbiljnu bojazan u pogledu samog funkcionisanja REM-a, njegovog integriteta i sposobnosti da deluje u interesu javnosti, nezavisno od političkih uticaja", smatra Babić.
Dodaje da nije dovoljno samo ponoviti proces izbora kandidata, već je ključno da se proces ovaj put sprovede suštinski drugačije - bez ponavljanja grešaka iz prethodnog pokušaja.
"To podrazumeva izostanak političkih pritisaka, punu transparentnost i jasno opredeljenje ka poštovanju demokratskih principa. Neophodna je ozbiljna promena u pristupu institucija, jer bez nezavisnog REM-a nema govora o promeni medijske scene u Srbiji. A do sada nam institucije nisu pokazale da su spremne na takve promene", zaključuje Babić.
Nekadašnja članica Saveta REM Judita Popović za naš Danas ocenjuje da je bilo kakav pritisak na ovu vlast pozitivan, jer na drugi način ne može da se pokrene i da smanji uticaj na institucije. Ipak, ne veruje da će se situacija sa REM-om poboljšati, zato što ova vlast nije navikla da daje.
"Regulator uređuje kompletnu medijsku scenu, na taj način vlast može da iskontroliše informacije koje su dostupne većini građana i način na koji se kreira javno mnjenje, obrazovni i kulturološki nivo građana. Sve činjenice koje se plasiraju javnosti ne mogu da se nazovu ni objektivnim, ni nezavisnim, ni blagovremenim, već isključivo služe interesu aktuelnog režima", naglašava Popović. Smatra da će se vladajuća garnitura što duže i više odupirati da odustane od kontrole REM-a, a da je na svima nama da taj pritisak ne popuštamo, već da ga pojačamo.
"Ovo će trajati sigurno, mogu da se izaberu i novi članovi Saveta REM, ali postoje silni mehanizmi koji mogu da blokiraju rad Saveta. Pre svega imate kompletnu administraciju, strukturu u postojećem REM-u na kojoj se bazira stav da odluke ne donosi Savet. Pogotovo ako Savet ne bude kreiran tako da ima ravnopravnu podela uloga u smislu integriteta članova, neće imati snage ni mogućnosti da donose i utiču na bilo kakve odluke", objašnjava Popović.
Očekuje da će vlast uraditi sve što je u njenoj moći da spreči bilo kakvo "strano telo" u REM-u, s toga nije optimistična povodom novog konkursa za kandidate Saveta REM.
"Oni sebi ne mogu da dozvole taj luksuz da puste normalnost, objektivnost i nezavisnost u radu tog tela", zaključuje Popović.
Na raspisivanje novog konkursa za kandidate Saveta REM-a možemo gledati kao na malu pobedu, kako studenata tako i nezavisnih medijskih udruženja, organizacija i stručnjaka koji su ovo zahtevali još pre tri meseca.
S druge strane, kao što su naši sagovornici i objasnili, REM je jedna od najkorisnijih poluga kojim se vlast koristi zarad širenja propagande u medijima, pa ne treba očekivati neku vrstu renesanse Regulatornog tela za elektronske medije, već eventualno malo pravedniju strukturu samog Saveta.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.