Vesti
15. 01. 2025.
Radi Komazec Kristalni trofej, a „Pismo Tesli“ dovelo do suza
Rada Komazec, filmom „ Pismo Tesli“ izazvala buru emocija na Konferenciji o Nikoli Tesli u Njujorku u organizaciji Tesline naučne fondacije iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i nagrađena Kristalnim trofejom za proširenje Tesla klubova u balkanskom regionu i očuvanju edukativnih veza sa ostalim zemljama širom sveta.
U prepunoj sali hotela Njujorker u Njujorku vladala je neuobičajena tišina dok su se smenjivale slike i naracija filma „Pismo Tesli“ , autorke i spisateljice prelepih reči Rade Komazec u zamišljenom pismu srpskom geniju. Lepši uvod u Konferenciju o Nikoli Tesli u Njujorku u organizaciji Tesline naučne fondacije nije mogao da bude.
Ezra Pound je rekao o pisanju: “ako hoćete dobro da pišete morate pronaći nešto novo, bilo u stvarnosti bilo u metodi“. Novinarki i literarnom stvaraocu Radi Komazec ne nedostaju ni nove ideje ni nove metode, a ni nove stvarnost Teslinog zavičaja.
U samo 15 minuta kroz slike i reči prikazana je geografija, istorija, politika, društvo, sudbina Teslinog naroda i svi događaji u Teslinom zavičaju od kada je otišao iz Like do današnjih dana.
Produkcija ovog autovizuelnog dela u potpunosti je prilagođena temi – zamišljenom pismu kojeg prati naracija autorke. Ova je priča o Teslinom narodu, Teslinom zavičaju , teškim ljudskim sudbinama koje je nemoguće ignorisati. Istina je temeljna odrednica ovog filma, a sinopsis scenarija je poetski modernistički stil, dok se u estetskoj funkciji smenjuju slike Teslinog rodnog kraja. Sve je stvarno i istinito.
Nije to ni izmišljeni ni namešteni ni pripremljeni događaj, već fim koji pruža mogućnost najuverljivijeg prikaza zbilje i života posle odlaska Tesle u svet. Ovde je kamera samo instrument autorkinog oka koju koristi samo da zabeleži stvarnost. Emocija koja prati ovu filmsku priču, odnosno, zamišljeno pismo Tesli uspeva kroz trajanje da gledaoce i slušaoce uvuče u sebe i probudi u njima najsnažnije emocije, a neke je dovela i do suza.
Emociju i oduševljenje filmom nije krio ni Amerikanac prof. dr Filip Baldvin koji je izjavio da je fim doživeo kao uverljivo svedočanstvo o Teslinom poreklu, sudbini njegovog naroda, dešavanjima od jednog veka i odao priznanje autorki na izboru reči i priči koja nikog ne ostavlja ravnodušnog. Posebne emocije izazvane su kod Srba koji žive u Americi i kojima su iskrile suze prilikom smenjivanja slika i reči u ovom kratkom filmu.
Autentičnost i kvalitet filma dočarana je i pojavom autorke u ličkoj narodnoj nošnji, a pored lepog literarnog izražavanja autorka je ovim filmom dokazala da je izvrstan poznavalac istorije, Teslinog porekla, kraja, običaja, života …
Rada Komazec o svom „Pismu Tesli“ kaže: “Pismo sam napisala za desetak minuta. Ništa nisam popravljala jer sam ga pisala od srca, pisala sam ga kao da će ga čitati Tesla. Mnogi ga svojataju, kite se ” njegovim perjem”, a ja sam se samo vratila u osnovnu školu devojčice koja je bila ponosna što Nikola Tesla pripada njenom rodu i što je rođen tu gde se rodila i ona, odnosno ja. Čovek bez emocija nije ništa i ne postoji.
Za svakog autora, bio on pisac reditelj, producent najvažniji je način kako je prihvaćen od publike. Tokom Konferencije prilazili su mi ljudi i čestitali na, kako su govorili, naraciji i filmu bez patetike a snažnih emocija – kazala je Rada Komazec, ističući da su joj film već tražile određene produkcije i TV kuće , ali da ga neće ustupiti bez dozvole Tesline naučne fondacije, koja nagradom prepozna njen predan i kvalitetan rad.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.