Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  NUNS: Netransparentan i aljkav proces izmene zakona o javnom informisanju i medijima
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

17. 12. 2024.

Izvor: Beta

NUNS: Netransparentan i aljkav proces izmene zakona o javnom informisanju i medijima

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) izrazilo je danas duboku zabrinutost zbog načina na koji Ministarstvo informisanja i telekomunikacija sprovodi proces izmena Zakona o javnom informisanju i medijima.

"Ovakav proces je obeležen netransparentnošću, neprimerenom brzinom i nedostatkom inkluzivnog dijaloga, što ozbiljno dovodi u pitanje kvalitet i svrhu predloženih rešenja", piše u saopštenju NUNS-a.

Podseća se da je Evropska komisija još u oktobru 2023. jasno ukazala na niz problema i dala konkretne preporuke za unapređenje Zakona, sa naglaskom na zaštitu uređivačke nezavisnosti, sprečavanje povratka države u vlasništvo nad medijima i jačanje mehanizama za očuvanje medijskog pluralizma.

"I pored razumnog roka, Ministarstvo je odlučilo da ovaj proces započne tek u decembru, što je rezultiralo ishitrenim i površnim radom Radne grupe", dodaje se.

NUNS je u saopštenju posebno ukazao na ključne probleme medju kojima je i "ograničeno vreme za analizu i raspravu" jer su, kako se navodi, "predlozi izmena dostavljeni članovima Radne grupe prekasno, čime je onemogućena kvalitetna diskusija i sagledavanje svih aspekata".

Navodi se i da se "time  narušava demokratičnost procesa i obesmišljava učešće stručne javnosti".

NUNS je dodao da je, iako je predložio da rad Radne grupe bude u potpunosti javan, Ministarstvo odbilo taj predlog, kao i većina članova i članica u Radnoj grupi, te ukazao da "zatvorenost procesa podstiče sumnju u motive i namere donosioca odluka".

Upozorio je i na "nedostatak strateškog pristupa" odnosno da " ključne preporuke Evropske komisije, poput zaštite medijskog pluralizma i uređivačke nezavisnosti, nisu sistemski rešene".

"Članovi 39 i 41 Zakona, koji dozvoljavaju državi posredno vlasništvo nad medijima, ostaju u suprotnosti sa ciljevima Medijske strategije (cilj dva: Uspostavljeno funkcionalno, održivo i fer medijsko tržište zaštićeno od političkog uticaja)", piše u saopštenju.

"Određeni predlozi izmena usvojeni su bez kritičkog sagledavanja, uz podršku organizacija koje se otvoreno priklanjaju Vladinim interesima, a doskorašnji partneri, kredibilne novinarske i medijske organizacije većinom nisu bile deo radne grupe na šta smo ukazali na početku samog procesa", dodaje se.

NUNS je podsetio da je transparentnost, inkluzivnost i poštovanje evropskih standarda osnov za donošenje kvalitetnih zakonskih rešenja i da će, u suprotnom, "štetne posledice loših zakona ponovo snositi novinari i medijski profesionalci, čija su prava već ugrožena".

Pozvali su  Ministarstvo  da "hitno objavi" sve komentare i zahteve Evropske komisije, omogući javnosti uvid u rad Radne grupe, obezbedi dovoljno vremena za ozbiljan dijalog i raspravu o predloženim izmenama, kao i uključivanje nezavisnih eksperata i predstavnika medijske zajednice.

Podsetili su i na nedavni slučaj sa izmenama Zakona o javnim medijskim servisima kada je, kako su dodali, Ministarstvo, nakon dva meseca intenzivnog rada Radne grupe, nametnulo nacrt koji je takođe u suprotnosti sa Medijskom strategijom.

Proces je prekinut pre nego što je rad na izradi nacrta zakona zaista završen, što pokazuje oktroisani pristup Ministarstva i ignorisanje demokratskog dijaloga, dodali su.Takav način rada, kako je saopšteno, "podriva poverenje građana u medijsku reformu uopšte".

NUNS je najavio da će  nastaviti da insistira na zakonima koji su u skladu sa evropskim standardima i koji će obezbediti slobodno, nezavisno i odgovorno novinarstvo u Srbiji.

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi