Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Profesor Kljajić o izveštavanju posle zemljotresa: Čuda su potrebna, potresne fotografije poziv za pomoć
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

13. 02. 2023.

Autor: RTS Izvor: RTS

Profesor Kljajić o izveštavanju posle zemljotresa: Čuda su potrebna, potresne fotografije poziv za pomoć

Profesor Fakulteta političkih nauka Veselin Kljajić kaže da su se posle zemljotresa u Turskoj i Siriji opet mediji podelili na kredibilne i tabloide. Plasiranje potresnih fotografija nije slučajno, čuda u ovakvim situacijama su potrebna jer daju nadu da će još neko biti spasen, a one se šalju u svet kao poziv za pomoć, pogotovo u ovom slučaju iz Sirije, naveo je Kljajić.

Potresne slike posledica katastrofalnog zemljotresa uzdrmale su planetu. Više od 20 hiljada nastardalih i gradovi koji više ne liče na mesta od pre šest dana.

Tragedija turskog i sirijskog naroda uznemirila je ceo svet. Koliko je važan način izveštavanja u ovakvim situacijama?

Profesor Fakulteta političkih nauka Veselin Kljajić kaže da su se i u ovoj situaciji opet mediji podelili na kredibilne i tabloide.

"Javni servisi izveštavaju na jedan način, tabloidi na drugi. Novinarstvo voli negativno, a ovakve situacije koje dugo traju su idealne za povećanje klikova i idealne za senzacionalizam", rekao je Kljajić.

Prema njegovim rečima, razlika je što se ozbiljni mediji bave faktografijom, komuniciraju sa institucijama, ne oslanjaju se na glasine, ozbiljni mediji kao Bi-Bi-Si proveravaju da li je zgrada koja se ruši na određenom snimku na mestu na kom se navodi da jeste.

Posebno su potresne fotografije sestre koja drži betonsku ploču nad glavom mlađeg brata, zatim oca koji ne ispušta ruku mrtve ćerke, i bebe koja se rodila pod ruševinama, a njena majka nije preživela. 

"Večita etička dilema. Kad se dese ovakve situacije aktivira se krizni pi-ar. Prve  informacije govorile su o stotinu poginulih, sada je već dostigao broj skoro 24.000 To nije slučajno, to radi pi-ar koji priprema ljude na katastrofu", objasnio je Kljajić.

Dodao je i da su čuda u ovakvim situacijama potrebna jer daju nadu da će još neko biti spasen, tako da se plasiranje takvih fotografija ne radi slučajno.

"Od vremena fotografije tela malog kurdskog dečaka na obali mora, mediji su shvatili da fotografija jače deluje nego tekstovi i onda se te fotografije šalju u svet kao poziv za pomoć, pogotovo u ovom slučaju iz Sirije", naveo je Kljajić.

Napomenuo je da je situacija izuzetno teška zbog nedostatka struje i vode i pohvalio izveštača RTS-a koji profesionalno radi svoj posao na terenu.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi