Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Медијска коалиција предлаже амандман посланицима СПС-а
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

19. 12. 2012.

Извор: РТВ, Бета

Медијска коалиција предлаже амандман посланицима СПС-а

Медијска коалиција, коју чине новинарска и медијска удружења, поднеће данас предлог амандмана посланичком клубу Социјалистичке партије Србије (СПС) чијим усвајањем би се спречило да се из Кривичног законика избаци одредба која напад на новинара на задатку изједначава са нападом на службено лице.

 

 

Председница Удружења новинара Србије (УНС) Љиљана Смајловић рекла је да су за усвајање тог амандмана заинтересована сва новинарска и медијска удружења, а да ће Асоцијација независних електронских медија формулисати текст предлога који ће бити прослеђен СПС-у.

"(Председник СПС и премијер) Ивица Дачић је протеклих година показивао да сматра да је важно да новинари треба да буду заштићени као службена лица, па верујемо да ће и у новој коалицији да се залаже за то исто", рекла је Смајловић, коментаришући предлог Владе Србије да се изменама Кривичног законика укине одредба која напад на новинара третира као напад на службено лице.

Она је оценила да су новинари у Србији и даље угрожени и да морају да буду заштићени јер раде посао који је од посебног друштвеног интереса и због тога што и даље трпе нападе због посла који раде.

"Тих претњи не само да има још, већ видимо да ни полиција ни јавни тужилац нису знали да новинари морају посебно да се штите. Прошле недеље је једна певачица претила новинарки да ће је Шарићи 'гепековати', видим да су и нови глагол смислили", рекла је она и додала да још нема информација да ли је то тужилац схватио као озбиљну претњу и да ли је разговарао са било ким о том догађају.

Према њеној оцени, то право које су новинари добили пре три године не треба да се одузима јер се безбедност новинара није повећала у том периоду већ и даље има "средњошколске деце који сматрају да могу да истуку камермана на улици, само зато што их слика".

Председник Независног удружења новинара Србије (НУНС) Вукашин Обрадовић рекао је да не види ниједан ваљан разлог да се та одредба о заштити новинара избаци из Кривичног законика и да не може да препозна мотив за тако нешто, осим ако је неко тако желео да пошаље поруку новинарима.

"Не желим да будем параноичан, али расправа око декриминализације клевете и ово сада што се дешава показује да у новој структури правосуђа не постоји довољно разумевања за положај новинара и значај ове професије за демократску јавност у држави", рекао је он.

Обрадовић је оценио да ће, уколико се не усвоји амандман који ће Медијска коалиција упутити посланичком клубу СПС-а, порука новинарима бити јасна, односно да ће бити у ситуацији да незаштићени раде посао од јавног интереса.

"Не желимо да будемо сврстани у посебну категорију али законодавац мора да буде свестан да обављамо посао од јавног значаја и да нас то доводи у опасност која изискује и овакву правну заштиту", рекао је Обрадовић.

Медијску коалицију чине УНС, НУНС, АНЕМ, Локал прес и Независно друштво новинара Војводине.

СПС ће подржати захтев да се повећа заштита новинара

Посланик Социјалистичке партије Србије (СПС) Неђо Јовановић рекао је данас да ће СПС подржати иницијативу да се Кривичним закоником повећа степен кривично-правне заштите новинара, будући да је изменама тог законика предложено да новинари немају више статус службених лица.

"Што се тиче СПС-а, у том правцу подршка не треба да буде доведена у сумњу", рекао је Јовановић агенцији Бета.

"Треба подржати повећани степен кривично-правне заштите новинара и СПС пружа подршку за било какву иницијативу коју би новинари упутили Одбору за правосуђе, у смислу да одбор може сходно Пословнику да подносе амандман на Кривични законик у којем би се афирмисала потреба за повећаним степеном кривично-правне заштите за новинаре", рекао је посланик СПС.

Јовановић, који је и члан скупштинског Одбора за правосуђе, навео је да је то што новинари према предложеним изменама Кривичног законика нису више категорисани као службена лица изазвало одређену врсту незадовољства, опреза и критике.

"Чињеница је да службена лица имају повећани степен кривично - правне заштите али је исто тако чињеница да је кривично-правна заштита, сходно Уставу и закону, пружена свим грађанима Србије па самим тим и новинарима", рекао је Јовановић.

Он је навео да не може да коментарише какав ће бити став Одбора за правосуђе по том питању, али да ће се о томе свакако водити расправа на седници тог скупштинског тела.

ДС: Новинарима би требало да остане статус службеног лица

Посланица Демократске странке (ДС) Весна Марјановић изјавила је данас да је ДС поднела амандман на измене Кривичног законика којим је затражила да новинарима остане статус службених лица и позвала посланике свих политичких странака у парламенту да подрже ту иницијативу.

Она је агенцији Бета казала да је члан Кривичног законика који предвиђа да новинари имају статус службеног лица уведен за време претходне Владе у којој је била ДС управо због уважавања друштвених околности и чињенице да се и новинари поред политичких функционера баве једном врстом јавног посла.

"Ово је земља која још увек има велики број неразјашњених убистава новинара, ситуације друштвене и медијске где постоје и екстремне организације које сматрају да имају право да на својим сајтовима објављују спискове неподобних медија, неподобних новинара, неподобних јавних личности", казала је Марјановићева, која је и председница скупштинског Одбора за културу и информисање.

Она је додала да то нису уобичајене и нормалне околности да би ДС могла да уважи аргументацију актуелног министра правде Николе Селаковића због чега би се та одредба брисала.

"Ми ћемо тај наш предлог одбранити када буде расправа о амандманима", казала је Марјановићева.

Цвијан (СНС): Биће размотрено питање заштите новинара

Посланик Српске напредне странке (СНС) Владимир Цвијан рекао је данас да ће се на скупштинским одборима за законодавство и правосуђе размотрити питање кривично-правне заштите новинара и да ће, ако се оцени да новинарима треба оставити статус службеног лица, бити донета таква одлука.

"Министарство правде је увек до сада излазило у сусрет новинарима, па у крајној линији укинуто је и кривично дело клевете управо на захтев између осталих и новинарских удружења. Видећемо да ли ће овде амандман проћи", рекао је Цвијан агенцији Бета.

Медијска коалиција, коју чине новинарска и медијска удружења, најавила је да ће поднети предлог амандмана како би се спречило да се из Кривичног законика избаци одредба која напад на новинара на задатку изједначава са нападом на службено лице.

"Што се тиче тог односа новинар - службено лице, за сада је став Министарства правде да би било мало тешко онда убацити у закон јер ко би онда све била службена лица, да ли би онда били и адвокати и возачи и кондуктери... практично би испало да сви људи у држави имају статус службеног лица", казао је Цвијан који је и председник скупштинског Одбора за уставна питања и законодавство.

Према његовим речима, питање је и да ли је у складу са Уставом дати статус службеног лица само новинарима или само судијама, јер ако се то учини - онда статус службеног лица мора да се да и возачима у ГСП, кондуктерима, адвокатима.

На констатацију да је због природе посла новинарима додељен статус службеног лица, Цвијан је казао да и возаче нападају и да полицајце нажалост убијају.

"И ту ћемо да пооштримо заштиту. Имамо ситуацију да и кондуктере нападају, адвокате нападају, судијама се прети, дакле једном речју, по природи посла сваки грађанин ове државе може доћи у одређени проблем, да дође под неку врсту притиска и под неку врсту претњи. Зато је став Министарства правде био да грађане не треба делити, да не треба правити разлику међу њима. По Уставу сви смо једнаки", рекао је Цвијан.

Он је навео да као адвокат и посланик СНС сматра да не треба разликовати људе јер многи људи по природи свог посла имају велики ризик за своју безбедност и свима треба дати адекватну правну заштиту.

"Да ли ће то бити кроз појам службенога лица или кроз неки други појам то је ирелевантно, важно је да ми те људе заштитимо. Како ће то формално правно изгледати видећемо сутра на седници Одбора за законодавство", рекао је Цвијан.

Он је навео да ће сви амандмани бити пажљиво проучени како би се виделе могућности које се тичу адекватне кривично-правне заштите и новинара и свих других лица, јер сви који због природе посла имају евидентан безбедносни проблем и сусрећу се са претњама морају бити адекватно кривично-правно заштићени да би се јасно дало до знања криминалцима да се не играју са државом.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси