Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Најчешће туже због клевете
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

26. 06. 2013.

Аутор: Б.К. Извор: Данас

НУНС две године бесплатно заступа новинаре на суду и пружа правне савете

Најчешће туже због клевете

Најчешћи основ тужби против новинара, уредника и власника медија су клевета и увреда, истакнуто је на јучерашњој конференцији Независног удружење новинара Србије (НУНС), који од 2011. године пружа бесплатну правну помоћ својим члановима - новинарима и другим медијским радницима у медијскоправним процесима.

Како је додала, до јуна ове године ово удружење је примило 129 захтева својих чланова за пружање правних савета у вези са професионалним и радним правом.

У сарадњи са донаторским организацијама Цивил Ригтх Дефендерс и Медиа Легал Дефенце Интитиативе, НУНС је склопио уговор о сарадњи са адвокатском канцеларијом „Живковић Самарџић“, која заступа новинаре пред судом.

Горан Милетић, програмски директор Цивил Ригхт Дефендерса, казао је да су страни донатори, односно међународна заједница, након демократских промена 2000. године, направили погрешну процену стања у Србији. Како је рекао, прва погрешна претпоставка била је да више неће у већој мери бити насиља према новинарима, а друга да ће реакција државе бити другачија, односно да ће полиција, тужилаштво и правосуђе другачије реаговати. Претпостављало се, такође, и да ће имовинско стање новинара бити знатно побољшано. Међутим, догодило се да су новинари и данас изложени разним врстама притисака.

- Ако се новинарима дешава да не могу пред судовима да досегну правду, шта тек „обични“ грађани да очекују. Наиме, ако се Дејану Анастасијевићу могло десити да полиција не открије нападаче, ако се другим новинарима који су нападнути, као на пример Теофил Панчић, догодило да нападачи добију смешне пресуде, онда је заиста питање какву судску заштиту могу да очекују „обични“ грађани - казао је Милетић.

Услов да новинар - члан НУНС-а добије бесплатну правну помоћ јесте поштовање Кодекса новинара Србије.

Права новинара

Вукашин Обрадовић, председник НУНС-а, казао је да ће ускоро бити представљен прототип уговора којим би се регулисала права новинара унутар матичних редакција. Како је најавио, биће направљен прототип уговора између власника медија и главног уредника, као и између главног уредника и новинара. Овим уговором штитиће се професионални интегритет и новинара и уредника.

Два случаја

Круна Савовић, адвокатица из канцеларије „Живковић Самарџић“, говорила је о предметима који су се нашли пред судом, а међу којима су и два случаја нашег листа. Први је случај Ђорђа Вукадиновића против колумнисте Данаса Светислава Басаре, у ком је Басара осуђен да плати штету Вукадиновићу. Други случај је тужба против новинарке Данаса, коју је поднео бивши шеф обезбеђења Зорана Ђинђића - Никола Сандуловић, због текста у којем се говорило да је Сандуловић добро упућен у послове српског подземља. У току је жалбени поступак, а рочиште пред Апелационим судом заказано је за јесен.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси