УНС вести
08. 05. 2023.
УНИЦЕФ Србија у Препорукама за извештавање о масовним пуцњавама: Немојте да инспиришете имитатора и додатно трауматизује преживеле, породице и заједницу
У Препорукама за извештавање о масовним пуцњавама које је УНИЦЕФ-ова канцеларија у Србији доставила Удружењу новинара Србије (УНС) пише да начин на који медији извештавају о масовном насиљу, насиљу у породици, самоубиству може да утиче на друге људе и препоручено је да се што мање извештава о самим починиоцима.
„Други могу да се идентификују са њима или добију инспирацију“, пише у Препорукама.
„Немојте извештавати о догађају поједностављено или сензационалистички јер то може да да подстицај људима који желе негативан публицитет“, једна је од препорука.
Међу последицама штетног извештавања неведена је могућност инспирисања имитатора који у починиоцу виде узор или хероја.
„Одговорним извештавањем може да се смањи ризик“, пише у УНИЦЕФ-овим Препорукама.
Као корист по заједницу које има одговорно извештавање у Препорукама је, између осталог, истакнуто да се на тај начин „пружа утеха преживелима, породицама, заједницама, укључујући и породицу починиоца“.
Одговорно извештавање подстиче људе, пише у УНИЦЕФ Препорукама, да потраже помоћ себи или другима у случају повишеног ризика од штетних поступака.
На крају је објављен позив да се за помоћ због емотивне патње и/или суицидалних мисли позове број за помоћ 116 111 (НАДЕЛ) и посети сајт svejeok.rs.
Погледајте Препоруке УНИЦЕФ-а у документу:
Новинарка Ан Мари Ћурлић апеловала је на своје колегинице и колеге, а посебно на главне и одговорне уреднике, као и на уреднике рубрике хроника, да о трагедијама извештавају на професионалан начин.
Такође, она је у оквиру иницијативе @zatebevaznoje истакла контакте за бесплатну психолошку подршку:
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.