УНС вести
03. 03. 2023.
Бивши инспектор Полицијске управе у Нишу: Онемогућено нам је да са Вучићевићем обавимо разговор поводом индиција да је Инсајдер тим поступао незаконито
Потпредседник Новог полицијског синдикалног савеза и бивши инспектор Полицијске управе у Нишу Небојша Благотић рекао је на данашњој конференцији у Прес центру УНС-а да је 2015. године добио решење о престанку радног односа након што је тражио да изврши се увид у документацију привредних друштава, међу којима је Инсајдер тим у власништву Драгана Ј. Вучићевића, због индиције да су обављала незаконите радње за које је запрећена казна до десет година затвора. Провере ових привредних друштава, каже Благотић, до данас нису учињене.
Благотић је рекао да је септембра 2015. године радио предмет у коме су се предузимале криминалистичко-опертативне мере и радње на подручју читаве Србије.
„Том приликом је ухапшено 11 лица – почевши од Власотинца и Лесковца, преко Ниша и Београда, до Сремске Митровице. Ради се о кривичном делу злоупотреба положаја одговорног лица за које је запрећена казна од десет година затвора. Прво је ухапшено десет особа, а затим још седам. Проблем настаје јер је ухапшено лице Ј.М. из Сремске Митровице, за које сам касније сазнао да је породични кум председника Србије Александра Вучића“, навео је Благотић.
Благотић је рекао да су средином 2015. године у вези са тим предметом добили додатна сазнања - да постоје индиције да су нека лица и привредна друштва из Београда вршила незаконите радње. Навео је да је међу овим привредним друштвима био и Инсајдер тим, у власништву Драгана Ј. Вучићевића. О томе су, како је навео, обавестили вишег јавног тужиоца који је захтевао да у року од 15 дана провере те наводе.
„Требало је да прво обавимо провере привредних друштава у Београду – поред осталих, и у привредном друштву Инсајдер тим чији је власник Драган Ј. Вучићевић., као и да обавимо разговор са њим. Прво је требало да извршимо увид у документацију, па да онда о томе обавестимо јавног тужиоца који би одлучивао о даљем поступању“, рекао је.
Благотић је додао да је, по захтеву тужиоца, послао депешу колегама из Градског супа у Београду у којој тражи да обезбеде присуство особа које је требало да провере, као и књиговођа које би им омогућиле увид у документацију.
„Оставио сам колегама из Градског супа три дана да обезбеде присуство ових лица. Међутим, сутрадан су звали из Управе криминалистичке полиције МУП-а – мог тадашњег шефа Бојана Ђурковића звао је тадашњи шеф службе за сузбијање криминала. Тражио је информацију због чега тражимо разговор са овим лицима и увид у документацију привредних друштава (…) Крајем дана стигло је обавештење да се одлаже пут за Београд до даљњег“, рекао је Благотић.
Бивши инспектор Полицијске управе у Нишу додао је му је након тога бивши директор полиције Милорад Вељовић тражио да сачини хитан извештај о томе шта је до тада урађено у том предмету и који су даљи планови у вези са њим. То је, каже, и учинио. Следећег дана га је, како је додао, сачекало решење о отказу.
„Извештај је Вељовићу лично однео тадашњи начелник Полицијске управе. Није послат курирском поштом , што је неуобичајено. Следећег дана ми је Вељовић донео решење о престанку радног односа, са правом на старосну пензију“, истакао је Благотић.
Уложио је, како је додао, жалбу на то решење. У међувремену, како је навео, није му било дозвољено да врши даље провере по том предмету. Комисија је жалбу одбацила. О целокупном случају је, каже, обавестио и тадашњег премијера, а садашњег председника Србије Александра Вучића.
„Вељовићу сам почетком децембра написао захтев у којем сам образложио због чега треба да укине то решење јер је незаконито. Истог дана сам о свему сам обавестио и Александра Вучића који је тада био премијер. Обавестио сам га јер директора полиције именује Влада, а он је начелу Владе. Негде после две недеље Вељовића мењају“, рекао је Благотић.
Додао је да је Вучић, по Закону о кривичном поступку, о овоме требало да се обавести тужилаштво.
„Не знам да ли је то учинио, али сама чињеница да га је ставио за свог саветника указује на то да није“, додао је.
Поступак је обустављен и нису извршене провере и разговор са Вучићевићем.
Поднео је, како каже, тужбу Управном суду који је пресудио да је престанак његовог радног односа учињен на незаконит начин.
„По тадашњем Закону о полицији, суд је поништио решење о престанку мог радног односа и дао налог жалбеној комисији, која је требало да га поништи. Иако је пресуда правоснажна, дирекција полиције није поступила по томе већ је донела поновно решење о престанку радног односа“, рекао је.
Благотић је након тога, како је рекао, Основном суду у Нишу поднео захтев за принудно враћање на рад. Основни суд је усвојио овај захтев и казнио МУП са 150 хиљада динара.
„Људи из СБПОК су ме контактирали и рекли да је преговарачки тим МУП-а који је одредио тадашњи министар Небојша Стефановић, заинтересован да са мном преговара како да ме врате на посао. Ти преговори су били на аутопуту Београд-Ниш“, рекао је.
Како је Благотић навео, понуда је била да му дају новац и ангажују га по уговору о делу, али на то није пристао.
Снимак целе конференције за медије (видео: Прес центар УНС-а)
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.