Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Zakon smeta Mitroviću
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

23. 01. 2009.

Izvor: Večernje novosti

Zakon smeta Mitroviću


PROCENAT vlasništva u elektronskim medijima najspornija je tačka Nacrta zakona o nedozvoljenom objedinjavanju i javnosti vlasništva javnih glasila. A najveći protivnik sadašnje verzije je Željko Mitrović, vlasnik televizije Pink, suvlasnik TV Košava i Avala i vlasnik 15 satelitskih TV kanala.

I na jučerašnjoj, petoj javnoj raspravi o ovom aktu, Mitrović je stavio najviše primedbi. Predložio je modele ograničavanja medijske koncentracije po nekom od evropskih modela - merenjem broja dodeljenih frekvencija za emitovanje, udela gledalaca ili ukupne zarade od oglašavanja. Kod nas je primenjen model procene vlasništva, pa u rukama jednog gazde može da bude 100 odsto jedne nacionalne TV i radio stanice i još 25 odsto kapitala neke druge TV.

Takođe, ograničen je i na vlasništvo još dva kablovska i satelitska programa opšteg ili informativnog sadržaja. A specijalizovanih, filmskih, muzičkih ili sportskih programa sa kablovskim ili satelitskim emitovanjem može da ima koliko hoće.

- Ne mogu se nekome sada usvajanjem ovog zakona uskratiti prava stečena ranijim zakonom. Ako Željko Mitrović ima pet odsto kapitala TV Avala, i to mu je dozvoljeno Zakonom o radiodifuziji, ne može se to sada ovim zakonom osporiti - prokomentarisao je Nino Brajović, predsednik Udruženja novinara Srbije. - Ne možemo medijsku oblast regulisati zakonima koji nisu međusobno usklađeni. Osim ova dva pravna akta, to je slučaj i kod Zakona o javnom informisanju sa jedne i Zakona o lokalnoj samoupravi i glavnom gradu, sa druge strane.

Jedna od primedbi na predlog zakona je i što ne definiše oblast digitalnog emitovanja televizija, koje je već sada realnost, a u skoroj budućnosti, do 2015. godine, biće obaveza svih emitera.

Na regulaciju tiraža štampanih medija nije bilo većih primedbi. Nedozvoljenom medijskom koncentracijom smatra se udeo jednih novina u ukupnom tiražu dnevne štampe veći od 30 odsto. A, ukoliko vlasnik izdaje dva dnevna lista, dozvoljeno je da ima najviše 40 odsto ukupnog tiraža dnevne štampe.

Svi učesnici javne rasprave, organizovane u Sava centru, složili su se da je Srbiji potreban ovakav antimonopolski zakon, koji će sprečiti nedozvoljenu koncentraciju vlasništva nad medijima, kao i uvid u vlasničku strukuturu štampe, radio i TV stanica.

Antrfile : MONOPOL

- DRŽAVA je najveći monopolista u medijima - ocenio je Zoran Papić iz Asocijacije medija. - Ona je vlasnik Tanjuga, Radio Jugoslavije, dela “Politike”, “Večernjih novosti”, “Dnevnika”, i niza lokalnih medija.

I. M.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi