Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Nacrt medijske strategije treba da ubrza privatizaciju medija
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

08. 06. 2011.

Izvor: Večernje novosti

Nacrt medijske strategije treba da ubrza privatizaciju medija

Ako ne proda za 18 meseci, država udeo ustupa građanima

Pojedini mediji, koji su sada u vlasništvu države, mogli bi 2013. godine da dobiju nove gazde - građane Srbije! Naime, Nacrt medijske strategije, koji će se za nekoliko dana naći na javnoj raspravi, ostavlja državi rok od 18 meseci da proda RTV kuće, novine i agencije čiji je vlasnik. Ako u tom poslu ne uspe, morala bi građanima da podeli besplatne akcije.

I po sadašnjim zakonima, podseća Veselin Simonović, predsednik UO Asocijacije medija, država ne bi smela da ima vlasništvo u medijima, ali joj se to toleriše. Još 2007. godine istekao je prvi zakonski rok za privatizaciju medija.

- Stav Asocijacije je da država ne bi smela da ima udeo u štampanim medijima, ali treba razumno proceniti rok u kome će dobiti nove vlasnike - smatra Simonović.

- Ne treba ići na štetu medija i treba se konsultovati sa najvećim izdavačima. On dodaje i da bi zbog ostalih agencija na tržištu bilo fer da i Tanjug bude privatizovan, ali tako da ova agencija ne bude oštećena.

Dragana Milićević-Milutinović, pomoćnica ministra kulture zadužena za medije, kaže da postoje određene zamerke Ministarstva na predloženi dokument.

- Stav o apsolutnom izlasku države iz vlasništva u medijima formiraćemo na osnovu opšteg interesa javnosti. Prvo ćemo saslušati predstavnike lokalnih medija, stručnjake, medijsku industriju, pa tek onda reći konačan sud.

Rok limitiran na 18 meseci od usvajanja Strategije trebalo bi da natera državu da ubrza proceduru. Jer, ako ne privatizuje medije u ovom roku, neće profitirati i moraće da podeli besplatne akcije građanima.

Nino Brajović, iz Udruženja novinara Srbije, očekuje i mnogobrojne probleme, posebno u lokalnim medijima, naročito u Vojvodini, za kuće kojima su osnivači nacionalni saveti manjina. Da proces privatizacije neće biti dovršen bez problema smatra i Slobodan Kremenjak, jedan od autora nacrta Strategije.

- Treba se učiti na greškama dosadašnjih neuspešnih privatizacija. Nesporno je da država mora da se povuče iz vlasništva u medijima, jer ne postoje mehanizmi koji bi obezbedili da vlast ne vrši pritisak na medije čiji je vlasnik - smatra Kremenjak.

- To ne znači da i dalje neće pomagati ovom sektoru, već da će to činiti finansiranjem projekata, a ne medijskih kuća.

Antrfile: Traže pretplatu i u kolima

Nacrt Strategije predviđa i da država obezbedi mehanizme za naplatu pretplate za radio u automobilima. Ova taksa predviđena je zakonom iz 2002. godine. RTS je pokrenuo inicijativu da se primena konačno aktivira, ali je Vlada Srbije aprila ove godine taj predlog odbila.

Procene RTS kažu da javni servis, zbog nepoštovanja ovog pravila, godišnje gubi oko pet miliona evra.

I. M.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi