Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Greške sudova plaćaće građani
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

10. 09. 2009.

Izvor: Glas javnosti

Greške sudova plaćaće građani


BEOGRAD - Primena Zakona o javnom informisanju mogla bi da košta poreske obveznike Srbije, ukoliko bi Evropski sud za ljudska prava u Strazburu presudio da je neki medij u Srbiji bio neosnovano osuđen po novom zakonu o informisanju!

Naime, ukoliko se dogodi da domaći sudovi osude neke dnevne novine drakonskim kaznama, a onda sud u Strazburu presudi da je primenjena kazna bila neosnovana, osnivač javnog glasila mogao bi to bogato da naplati.

Beogradski advokat Vojin Biljić, koji je u nekoliko navrata zastupao naše građane pred sudom u Strazburu, za Glas javnosti kaže da pri prvom suđenju protiv nekog medija vlasnici još u toku procesa mogu da se žale Sudu za ljudska prava.

- Ako posle odluke iz Strazbura prođe ustavna žalba i dobije se pozitivna presuda, osuđeni ima mogućnost da naplati dve štete: nematerijalnu, zbog povrede ljudskih prava i za ugroženu slobodu izražavanja, i materijalnu, zbog izgubljene dobiti, odnosno zbog nepravičnog suđenja.

Presuda Evropskog suda može lako da bude doneta na osnovu nekoliko presedana. Na primer, postoji presuda Pekin protiv Francuske zbog štampanja publikacije „Baskijaca“. Takođe, 1995. godine Evropski sud je doneo odluku na osnovu slučaja Gajdic protiv Austrije da javne ličnosti moraju da nose mnogo veći teret kada ih mediji napadaju i da, koliko god tešku terminologiju koriste, moraju da imaju veći stepen trpeljivosti. Poenta je da kada se prođe Strazbur imate sigurnu naplatu nematerijalne štete koja se kreće u iznosima od nekoliko hiljada evra. Šteta za izgubljenu dobit može da iznosi nekoliko miliona - ističe Biljić.

Milorad Antonić, direktor dnevnika Nacional, koji je po starom zakonu o informisanju ugašen 2003. godine u vreme „Sablje“, za Glas javnosti kaže da još čeka presudu u Strazburu.

Biljić objašnjava da je prosek trajanja procesa pred Evropskim sudom oko dve godine, ali da se nada da će u našem slučaju suđenja biti ubrzana.U slučaju da primenom novog zakona o informisanju neki mediji budu oštećeni, UNS će uputiti tužbu Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu. Ljiljana Smajlović, predsednica UNS, kaže da će to uraditi posle prve presude i kad iscrpimo sva pravna sredstva u Srbiji. Ona naglašava da je za donošenje presude u Strazburu ipak potrebno vreme

.- Imam lična iskustva s tim sudom i čitav proces traje veoma dugo. Uglavnom, sigurna sam da će Zakon pasti, da li pred Ustavnim sudom u Srbiji ili u Strazburu, ali sigurna sam da će mediji imati i te kako velike štete od ovog zakona - zaključuje Smajlovićeva.

Antrfile :

Predviđene kazne po novom zakonu o informisanju:


- za klevetu i uvredu od 2.000.000 do 20.000.000 dinara;
- za privredni prestup (ako se neko oglasi krivim pre presude), ako je prestup učinjen prvi put, predviđena je uslovna osuda uz obavezu objavljivanja presude.
Najmanja predviđena kazna u pisanim medijima od 25 do 100 odsto vrednosti ukupnog prodatog tiraža na dan objavljivanja informacije i ukupna vrednost prodatih oglasa u tom broju:

- u elektronskim medijima - od 25 do 100 odsto ukupne vrednosti prodatih oglasa na dan objavljivanja informacije;
- ako je informacija objavljena na naslovnoj strani, najveća kazna za pisane medije je od 25 do 100 odsto ukupne vrednosti tiraža i oglasa u periodu od sedam dana;
- u elektronskim medijima od 25 do 100 odsto ukupne vrednosti prodatih oglasa nedelju dana od objavljivanja informacije;
- predviđene su kazne za odgovorne urednike, za klevetu i privredni prestup od 200.000 do 2.000.000 dinara, a za ostale prekršaje od 1.000.000 do 10.000.000 dinara.

J. J. - O. N.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi