Vesti
07. 08. 2014.
Truli kompromis i slučaj privatizacije Večernjih novosti
-Ne tako davno Aleksandar Vučić je najavio da će od tri sadašnja preduzeća (Kompanija Novosti, Štamparija, Borba) biti napravljeno jedno preduzeće, što smatram racionalnim i dobrim poslovnim potezom -Bilo bi dobro, pravde radi i istine radi, da se Vlada Srbije dogovori sa Milanom Bekom da konačno obeštete bivše novinare Večernjih novosti. Na to ih obavezuje i presuda Višeg suda u Beogradu od 16. maja 2013. godine
Vest da će Milan Beko biti imenovan za novog direktora Železnica Srbije zaintrigirala je javnost i uznemirila oštećene novinare (33) u privatizaciji Večernjih novosti. Sve je to samo truli kompromis. Ne verujem da je Milan Beko, čovek tajkunske poslovne filozofije, koja svoje račune ostavlja na grbači države i poreskih obveznika, sposoban da udahne novi život decenijskom gubitašu kakva je Železnica Srbije sa 18.000 zaposlenih i godiš njim gubitkom od 7,6 milijardi dinara.
Kao što ne verujem ni u iskrenost Milana Beka, u njegove navodno patriotske razloge, da se prihvati animacije jednog mrtvaca, a da nema lične koristi od toga. Uostalom treba čuti šta je o njegovoj veštini preživljavanja svojevremeno rekla sadašnja guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković: „Koliko ja poznajem Milana Beka, ako se nije promenio otkad smo sarađivali u vladi, on nikad ne gazi na trulu dasku. Obično se dobro obezbedi u svojim poslovima. Vešt je čovek, bavio se velikim poslovima, ume da se provuče kroz rupe u zakonu.“
O tajkunskim modelima upravljanja govori i Boris Tadić, bivši predsednik Srbije i predsednik NDS, koji je u vikend izdanju Blica izjavio: „Milan Beko je među najvećim štetočinama u srpskoj privredi, poreski dužnik i dosad nije bilo koristi od njegovog poslovanja. Ako je Vlada htela da angažuje nekog uspešnog privrednika za oporavak javnog sektora, onda to ne može biti Beko.
Potrebno je razlikovati uspešne predstavnike krupnog kapitala koji doprinose razvoju privrede i otvaranju radnih mesta od privrednih štetočina koji su bogatstvo stekli dugujući svakom detetu i građaninu Srbije. Niko nije zabeležio nijedan pozitivan doprinos privredi od njegovog poslovanja. Utaja poreza je jedno od najtežih krivičnih dela i ne može se zamisliti u uređenoj zemlji, da veliki poreski dužnik vodi javno preduzeće...“
Znači li to da će Aleksandar Vučić i Vlada Srbije amnestirati biznismena Milana Beka svih mešetarenja u privatizacijama „Cmarketa“, „Luke Beograd“, „Knjaza Miloša“, „Večernjih novosti“? Čoveka koji je godinama vodio privatni rat protiv pokojne Verice Barać, stalnim tužbama, iscrpljivao već bolesnu ženu i opstruirao rad Komisije za borbu protiv korupcije u Srbiji.
On je jedan od poreskih obveznika sa najvećim dugom u Srbiji. Gde je tu odgovornost za javni interes, preduzetnički i lični moral... Hoće li se sve to, ponovo, prelomiti preko grbače nedužnih građana Srbije i poreskih obveznika? U zemlji u kojoj država izbacuje iz stanova penzionere i drugu sirotinju, zbog neplaćenih komunalija, vode, struje... Vlada Srbije je dužna da raspiše javni konkurs za sva rukovodeća mesta u javnim preduzećima.
Teško mi je da poverujem da zemlja Srbija nema mladih, dobrih privrednika, kojima treba dati šansu da vode taj posao. Vlada je dužna da sprovodi zakone i natera Milana Beka da plati porez i sve drugo što duguje državi. Bilo bi dobro, pravde radi, istine radi, da se Vlada Srbije dogovori sa Milanom Bekom (zajedno su vlasnici Kompanije Novosti) da konačno obeštete bivše novinare Večernjih novosti oštećene u nezakonitoj i netransparentnoj privatizaciji. Naša potraživanja iznose oko 700.000 evra!
Na to ih obavezuje i sudska presuda Višeg suda u Beogradu br: 310/ 2012 od 16. maja 2013. godine, na koju smo čekali devet godina. Iskreno se nadam da nećemo čekati još devet godina da ta presuda postane pravosnaž na. Čekajući pravdu i istinu u Srbiji, u međuvremenu, petoro naših kolega je umrlo, ali ostale su njihove siromašne porodice kao pravni naslednici tih potraživanja.
Aleksandar Vučić je građanima Srbije obećao, kada je došao na vlast, da će razrešiti 24 sporne privatizacije. Duguje nam istinu o privatizaciji Večernjih novosti. Koliko je meni poznato, policija je godinu dana radila u Kompaniji Novosti, prevrnula je svaki papirić...
Neka kažu javnosti šta su pronašli, kao i to da li je tačna informacija da je Manojlo Vukotić, bivši direktor i glavni urednik, kada je prošle godine otišao u penziju, ostavio dug od 11 miliona evra? Hoće li i to platiti poreski obveznici Srbije?
Ne tako davno Aleksandar Vučić je najavio da će od tri sadašnja preduzeća (Kompanija Novosti, Štamparija, Borba) biti napravljeno jedno preduzeće, što smatram racionalnim i dobrim poslovnim potezom. Kako nezvanično saznajem, država ima nameru da po hitnom postupku proda nekadašnju zgradu Borbe, reprezentativnu zgradu sa 30.000 kvadrata, na ekskluzivnom mestu, na Trgu Nikole Pašića. Koliko je meni poznato, Kompanija Novosti ima pravo na trećinu te zgrade.
Međutim, ne treba zaboraviti da prilikom privatizacije Večernjih novosti 2006. godine, vrednost zgrade nije ušla u privatizacionu masu. U slučaju prodaje, biće predmet novih potraživanja malih akcionara.
Povodom teksta „Beko je dobio vruć krompir“ (Danas 1. avgust 2014)
Autorka je vlasnica izdavačke kuće Plavi jahač i bivša novinarka Večernjih novosti
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.