Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Vojvođanski novinari protiv
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

15. 07. 2009.

Izvor: Borba

Vojvođanski novinari protiv


Nezavisno društvo novinara Vojvodine saopštilo je juče da se protivi Predlogu izmena Zakona o informisanju, jer u njihovom kreiranju nije konsultovana struka i jer će oštrica tih izmena biti uperena protiv „ono malo preostalih čestitih medija u Srbiji“, a ne protiv „opskurnih tabloida“.

NDNV je upitalo nadležne državne organe zbog čega su prilikom pisanja izmena Zakona o informisanju ignorisane radne grupe koje je samo Ministarstvo kulture osnovalo i u čijem su sastavu ugledni predstavnici struke.

To novinarsko udruženje je ocenilo da su izmene zakona veoma restriktivne u pogledu informisanja i da nisu u skladu sa evropskim standardima u oblasti medija. „Drakonski propisi koji se tiču kapitala potrebnog za osnivanje medija takođe ne podstiču slobodu informisanja.

Posebno su zabrinjavajuće drakonske kazne koje se predviđaju za slučajeve da mediji ‘lažu’“, navodi se u saopštenju za javnost. NDNV se ogradio od „opskurnih beogradskih tabloida“ i ocenio da ti listovi „i nisu mediji, već megafoni kojekakvih sumnjivih centara moći“.

 „Ali, plašimo se da će se oštrica drakonskih zakonskih mera okrenuti protiv ono malo profesionalnih medija u Srbiji, a ne protiv opskurnih tabloida“, piše u saopštenju za javnost. NDNV je ocenio da su vlastima na raspolaganju stajali i drugi zakonski mehanizmi, ukoliko im je stvarna namera bila da „upristoje“ medijsku scenu u Srbiji.

„Pitamo zbog čega je pravosuđe toliko sporo u slučajevima tužbi protiv istih tih tabloida? Zašto tužilaštva ne postupaju po službenoj dužnosti u slučajevima evidentnog širenja različitih oblika mržnje?“, navodi se u saopštenju. Izražava se i čuđenje zašto nije donet zakon o sprečavanju koncentracije medijskog vlasništva, kako bi javnost konačno saznala ko su stvarni vlasnici i finansijeri tabloida.

„Postavljamo pitanje ko i zašto opstruiše proces formiranja Saveta za štampu, kao jedinog demokratskog mehanizma za civilizovanje scene štampanih medija u Srbiji?“, piše u saopštenju.

NDNV je izrazilo sumnju u dobru nameru vlasti i zbog toga što je medijska scena u Srbiji, i devet godina nakon demokratskih promena, i dalje haotična, upravo najviše zahvaljujući postupcima vlasti.NDNV je kao primer produbljivanja haosa u medijskoj sferi naveo odluku vlasti da obustave privatizaciju elektronskih medija.

Antrfile : Diskriminacija medija u odnosu na druga preduzeća

Upravni odbor Asocijacije medija razmatrao je juče predložene promene Zakona o informisanju i ocenio da pojedine odredbe mogu da doprinesu uređenju tržišta štampanih medija, ali da se nekim od njih izdavači stavljaju u neravnopravan položaj u odnosu na ostale privredne subjekte.

U saopštenju se kaže da se osnovne primedbe Asocijacije medija odnose na uvođenje depozita za štampane medije, vezivanje kazni za prodati tiraž i oglasni prostor, kao i na samu visinu kazni. Upravni odbor Asocijacije medija jednoglasno je odlučio da primedbe na predložena zakonska rešenja uputi Ministarstvu kulture. Kako je saopšteno, UO Asocijacije medija smatra da je neophodno kvalitetnim zakonskim rešenjima što pre urediti medijsko tržište u Srbiji.


Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi