Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Mediji u još gorem položaju
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

14. 07. 2009.

Izvor: Danas

Mediji u još gorem položaju


Beograd - Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom  informisanju donet je na netransparentan način i bez temeljnije rasprave, saglasni su sagovornici Danasa.

Oni ističu da će odredba o novčanom delu osnovnog  kapitala, u vreme ekonomske krize, dodatno pogoršati položaj medija u Srbiji.

Ljiljana Smajlović, predsednica Udruženja novinara Srbije (UNS), kaže za  Danas da je zabrinuta zbog tajnovitosti i brzine u donošenju ovih izmena zakona,  ali i zato što nije bilo mogućnosti za razmenu mišljenja o njemu“.

- Brine me što se otvara mogućnost gašenja medija po kratkom postupku,  naročito kad imamo u vidu da živimo u zemlji u kojoj ne postoji baš idealna  samostalnost pravosudnih organa. Zabrane izdavanja medija zbog privremene nelikvidnosti otežaće položaj novinara i ugroziti njihov radno-pravni status - kaže Smajlovićeva.

Ona dodaje da je problem i u odredbi o zabrani kršenja pretpostavke nevinosti.

 - Ukoliko neko za nekog državnog zvaničnika kaže da je na primer lopov, da  li ja to smem da prenesem i na koji način će se to tumačiti - dodaje Smajlovićeva.

 UNS takođe smatra da će „uvođenje obaveznog osnivačkog uloga od 50.000  evra, koji osnivači neprekidno moraju imati na računu, otežati ionako loš  ekonomski položaj medija“.

 Inače, UNS je juče pozvao Vladu Srbije da iz skupštinske procedure povuče  ovaj predlog zakona.

 Svetozar Raković, generalni sekretar Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), kaže za Danas da će ovo udruženje zvaničan stav objaviti sutra. Pre svega, ističe on, sporan je netransparentan način donošenja ovog dokumenta  koji je temelj u oblasti medija.

- Njegovo donošenje zahtevalo je temeljniju i širu raspravu, kao i  otvorene stručne skupove - kaže Raković. Prema njegovim rečima, problematična je  odredba o osnivačkom ulogu, koju će NUNS uporediti sa evropskom praksom i  standardima.

 Takođe je, kako dodaje, sporna odredba da osnivač javnog glasila ne može preneti niti na drugi način raspolagati pravom na javno glasilo ili pravom  na izdavanje javnog glasila.

- To bi značilo da osnivač može da umre, ali ne može da proda ili prenese prava. Očigledno je zakonodavac hteo da stane na put pokušajima  izbegavanja poreskih obaveza, ali to ne treba da bude propisano na ovaj način - kaže Raković.

On naglašava da NUNS podržava povećanje kazni za kršenje pretpostavke nevinosti, naročito kada neki medij nekog proglasi krivim, a da to niti je dokazano, niti može da se dokaže.

 Antrfile : Ozbiljni problemi na medijskoj sceni

Slobodan Kremenjak, advokat, ocenjuje za Danas da u medijskoj sferi  postoje ozbiljni problemi koje treba rešavati, ali i da je sporan način donošenja
Predloga izmena i dopuna zakona, kao i neke sadržinske odredbe. Među njima  su i kazne za povredu pretpostavke nevinosti.

 - Ne dopada mi se što su predviđene fiksne kazne za povredu pretpostavke nevinosti bez pravljenja razlike u zavisnosti od konkretnog slučaja. Druga opasnost je u vezi sa kaznama za elektronske medije - objašnjava  Kremenjak.

I. Tošović

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi