Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Posle krivične prijave Nezavisnog udruženja novinara Srbije
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

12. 07. 2009.

Izvor: Dnevnik

Posle krivične prijave Nezavisnog udruženja novinara Srbije


Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) podnelo je krivičnu prijavu  protiv NN lica iz nekoliko listova i TV stanica u Srbiji optužujući ih za  “doprinos rastu međunacionalnih netrpeljivosti i mržnje i direktno stavljanje u  službu ratne propagande tokom devedesetih godina”.

Prijava NUNS usledila je mesec  dana nakon što je Tužilaštvo za ratne zločine najavilo da će analizirati i  odlučiti da li će pokrenuti krivični postupak protiv nekih novinara i urednika. Dok je portparol Tužilaštva za ratne zločine Bruno Vekarić objašnjavao da  je povod za istragu protiv novinara nedavno okončanje suđenja za zločine u Vukovaru i Zvorniku gde su svedoci pominjali uticaj medija na njihovu „borbenost“, NUNS je akcenat stavio na potrebu da se odvoje oni koji su se  u periodu devedesetih bavili ratnom propagandom od onih koji to nisu činili.

Uz prijavu protiv NN lica iz NUNS-a su u Tužilaštvo poslati i tekstovi i TV prilozi koje su prikupljali i analizirali.

S druge strane, Udruženje  novinara Srbije (UNS), organizacija iz koje je nastao i NUNS početkom devedesetih  zbog neslaganja s načinom na koji su „korišćeni“ novinari, ovakav potez NUNS-a> ocenjuje kao pomoć Tužilaštvu za ratne zločine.

Oni koji su služili ratnoj propagandi bivšeg režima trebalo je da budu i predmet lustracije, ali na mnoge “slučajeve” već je pala prašina i njenosadašnje podizanje više liči na prepucavanje između dva novinarska  udruženja, nego na mogućnost da neko za “ubijanje rečima” odgovara.

Profesor na  Pravnom fakultetu u Beogradu dr Jovica Trkulja, vrsni poznavalac lustracije,  ocenjuje za naš list da sve što ljudi ne mogu da reše među sobom iznose pred sud  ali i dodaje da se tu odmah postavlja novo pitanje – da li je svaki problem u  našem društvu u nadležnosti suda.

Mislim da je NUNS zakoračio na klizav teren sudskog dokazivanja nečije  krivice bez čvrstih dokaza. To što mislimo da je neko od novinara podstrekivao na  rat, neće pomoći sudu da o tome donese odluku. Da bi doneo presudu sud mora da poveže posledicu i uzrok, tj. da je lažni, zlonamerni medijski izveštaj  imao za direktnu posledicu izvršenje ratnog zločina. Bez toga nema odgovornosti  medija. Stoga je veoma dubiozna namera Tužilaštva za ratne zločine u Beogradu da  pred specijalni sud izvodi srpske novinare za koje sumnja da su pre skoro dve decenije, u medijima podsticali na ratne zločine.

Bojim se da će istrage  sudova u Srbiji (a verovatno i u drugim postjugoslovenskim državama) biti  iskorišćene za već viđeni scenario kada su u pitanju ratni zločini i suočavanje s  tamnom stranom naše prošlosti – za skidanje sopstvene odgovornosti i njeno prebacivanje na one druge. Time će se, ponovo, na perfidan način odgovarnost glavnih aktera i  profitera rata natovariti na leđa novinarima.

S druge strane, zašto tužbe sada, a ne znatno ranije? Hoće li to biti zadovoljanje pravde ili novi krug pakla  cenzure, progona političkih veštica... Da, trebalo je to na vreme rešiti  lustracijom – crvenim kartonom za sve one koji su se sa pozicija javnih funkcija grubo ogrešili o prava svojih sugrađana, kako se Pandorine kutije zla naše  “neumrle” prošlosti ne bi stalno iznova otvarale - kaže profesor Trkulja.

Čak i ako se sa ovolikim zakašnjenjem krene u lustraciju novinara, po  istom receptu se može zahtevati da se ona sprovede i u drugim sferama javnog  života. Sasvim sigurno ima i onih koji bi rado analizirali i prikupljali priloge o svojim političkim oponentima iz bliske nam prošlosti. Zbog izmirenja  političkih partija, a ova vlast je dokaz da prošlost nije presudna za vladanje niti  da je potrebno odreći je se, teško je poverovati da će ikada iko postaviti  pitanje odgovornosti onih koji su danas na vlasti, jer bez njih vlasti ne bi bilo.

Lustracija treba da jednako važi za sve. Stoga se čini da je ovde po ko  zna koji put promenjen redosled koraka. NUNS je možda trebalo da predloži lustraciju političara, pa potom i svojih kolega. Ali ono što su NUNS i  ostala medijska udruženja morali da urade, a nisu, jeste da se ozbiljno i  odgovorno pozabave sami sobom i pročiste se od „kukolja“ u sopstvenim redovima. Oni  su kao i političari bolne teme odgovornosti, neprofesionalizma, grubog  kršenja standarda struke – gurnuli pod tepih i postigli konsenzus o nenapadanju.

Oni bi danas svoju neispunjenu zadaću da „uvale“ drugima, sudovima za ratne  zločine, koji taj zadatak po definiciji ne mogu uspešno rešiti. Naš sagovornik podseća da je još od 1990. često govorio i pisao da su u jugoslovenskoj ratnoj tragediji prvo pale prejake reči od kojih se  stradalo kao od metka, a potom su počele da padaju bombe.

 - Isticao sam da je medijski  kredo ovde bio i ostao proizvodnja političke lojalnosti, manipulacija podanicima  i industrijsko oblikovanje javnog mnjenja. Odgovornost novinara je za to  ogromna i oni nisu i ne smeju biti iznad zakona. Međutim, bojim se da je akcija  tužilaš tva politički motivisana, jer je usmerena na isleđivanje samo novinara, a  ne i političara - podstrekača na rat i zločine, kojih, na žalost, ima na javnim funkcijama i u vlasti. Da je bilo lepe sreće da budu pre svih lustrirani  oni koji su upravljali brodom naših života, ali i oni koji su im bili  opozicioni čistači palube, možda bismo o svemu danas govorili rasterećenije. Tada bi  bilo smislenije govoriti o greškama novinara. I to ne samo naših nego i  drugih - zaključuje profesor Trkulja.

 Antrfile : Mrtvo slovo na papiru

 - Što se tiče političara, treba lustrirati ne samo one koji su bili vozači našeg “autobusa na putu za bezdan”, odnosno one koji su učestvovali u  vlasti sumornog poslednjeg desetleća 20. veka, nego i njihove suvozače. Na  žalost, svi oni su uz sekundiranje medija, političkih stranka, skupština i vodećih organizacija „civilnog društva“ postigli konsenzus da Zakon o lustraciji  od juna 2003. godine do danas ostane mrtvo slovo na papiru. Tako su  lustracioni vozovi u Srbiji definitivno prošli - objašnjava profesor Trkulja.

Lj. Malešević


Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi