Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  NUNS uručio nagrade za istraživačko novinarstvo: Aleksa Tešić osvojio prvu nagradu, Stevan Dojčinović i Bojana Jovanović drugu, a Saša Dragojlo treću
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

10. 05. 2025.

Autor: NUNS Izvor: NUNS

NUNS uručio nagrade za istraživačko novinarstvo: Aleksa Tešić osvojio prvu nagradu, Stevan Dojčinović i Bojana Jovanović drugu, a Saša Dragojlo treću

Nezavisno udruženje novinara Srbije uručilo je nagrade za istraživačko novinarstvo „Dejan Anastasijević“ na svečanosti koja je danas održana u Beogradu. Novinar BIRN-a Aleksa Tešić dobitnik je prve nagrade za istraživačko novinarstvo, drugu nagradu osvojili su novinar i novinarka KRIK-a Stevan Dojčinović i Bojana Jovanović, a treću Saša Dragojlo iz BIRN-a i Avi Šarf. Tamara Radovanović iz Južnih vesti dobitnica je nagrade za najveći uticaj u lokalnoj zajednci.

Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Željko Bodrožić poželeo je dobrodošlicu prisutnima i ukazao na to da NUNS već dvadeset godina podržava istraživačko novinarstvo kroz nagradu koja, od pre pet godina nosi ime Dejana Anastasijevića, izuzetnog novinara koji je istraživao tajne ratova devedesetih i njihove podstrekače, profitere i izvršioce.

„Dejan Anastasijević je prava inspiracija za sve koji ponesu nagradu sa njegovim imenom, da i dalje istražuju – neumorno, hrabro i držeći se novinarskog kodeksa, ali i da se i dalje edukuju, da šire svoje vidike i unapređuju veštine.“

On se zahvalio novinarima i novinarkama koji rade profesionalno, poštujući Kodeks i pozvao ih da budu solidarni i kolegijalni i da štite profesiju.

Aleksa Tešić osovojio je nagradu za tekst “BIA hakuje telefone aktivista”.

„Priča koja je ove godine pobedila je u jednakoj meri zastrašujuća i kompletna i društvo koje može da proizvede takve priče i takve novinare ne može biti bez nade u budućnost. Ironično, to je priča o onima koji pokušavaju tu nadu da ugase“, stoji u obrazloženju žirija koji su činili Branko Čečen, Gordana Igrić, Mirjana Jevtović i Saša Leković (Hrvatska). 

Drugu nagradu osovojili su novinari KRIK-a Stevan Dojčinović i Bojana Jovanović za tekst “Skaj poruke: Borba u novosadskom SNS-u”.

Treću nagradu dobili su novinari BIRN-a Saša Dragojlo i Avi Šarf za tekst “Izvoz oružija u Izrael: Optužbe za ratne zločine nisu prepreka”.

Publika je ove godine najviše glasala za priču “Skaj poruke: Borba u novosadskom SNS-u” Stevana Dojčinovića i Bojane Jovanović.

Zbog teških uslova rada novinara i novinarki na lokalu NUNS je odlučio da ih podrži i da nagradi rad koji je imao najveći uticaj u lokalnoj zajednici. Dobitnica ove nagrade je novinarka Južnih vesti Tamara Radovanović za tekst “Milioni za dve firme u poslednje 4 godine SNS vlasti u Nišu”. Žiri je u obrazloženju istakao da je ovaj tekst bio skica za istražne organe za optužnicu protiv doskorašnje gradonačelnice Niša Dragane Sotirovski.

Specijalne nagrade ove godine dodeljene su novinarima Nove ekonomije Filipu Rudiću i Aleksandri Nenadović, i novinaru Forbes Srbija Ivanu Radaku koji su zbog speficičnosti medija u kojima rade i dnevne produkcije ostali van najuže konkurencije. Žiri je smatrao da zaslužuju specijalno priznanje jer su u svojim tekstovima otvorili mnoge bitne teme.

“Fascinantna brzina sa kojom su savladali veoma kompleksnu, ali i najvažniju temu u Srbiji nije uticala na visoke standarde u njihovom neprekidnom otkrivanju ključnih činjenica o onome što nas je sve grozničavo zanimalo – rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu i njenom tragičnom padu. Ukratko, pokazali su zašto bez slobodnih i profesionalnih medija ne može da bude ni demokratije, ni pravde“, piše žiri u obrazloženju ove odluke.

Na konkurs za nagradu za isztraživačko novinarstvo ove godine pristigla je 51 prijava, od kojih se neke sadržale serijal priča na jednu temu.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi