Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Skajp odlazi u istoriju: Kako je voljena platforma doživela gašenje?
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

30. 04. 2025.

Izvor: independent.co.uk/ N1

Skajp odlazi u istoriju: Kako je voljena platforma doživela gašenje?

Skajp je bio prvi program te vrste koji je običnim ljudima omogućio da ostvaruju video pozive preko interneta, širom sveta. U to vreme, platforma je bila revolucionarna no pred njegovo zatvaranje u maju, Eli Mjur postavlja pitanje – kako je došlo do tako spektakularnog pada baš u trenutku kada je potreba za internet komunikacijom dostigla vrhunac?

Skajp je video sve. Stresne razgovore za posao. Neprijatne porodične susrete preko okeana. Ljubavi na daljinu – i raskide. Mnoge važne životne situacije ispratio je karakteristični Skajpov zvuk poziva i onaj ton koji označava kraj razgovora, a zvuči pomalo kao kijanje, piše Independent.

Kada se 2003. godine svetloplavi logo pojavio na našim desktopovima označio je prvi put da obični korisnici mogu besplatno da uspostavljaju audio i video pozive preko interneta – i time je klasična fiksna i mobilna telefonija prenesena u digitalni svet. Ipak, u maju, ova nekada sveprisutna video chat platforma zauvek zatvara svoje „svevideće oko“.

Vlasnik Skajpa, Majkrosoft, objavio je da se platforma gasi 5. maja, nakon više od 20 godina rada, u cilju „pojednostavljivanja komunikacijskih usluga za korisnike“ i preusmeravanja na svoju ogromnu poslovnu platformu Teams (gde će se prebaciti i preostali milioni korisnika Skajpa u narednim danima). U saopštenju povodom gašenja, Majkrosoft – koji je kupio kompaniju 2011. godine za 8,5 milijardi dolara – naveo je da je Skajp bio „neizostavan deo savremene komunikacije i svedok bezbroj značajnih trenutaka“, ali da je zapravo već deceniju na aparatima za održavanje života.

Možda se pitate: kako je toliko voljena platforma doživela tako ozbiljan pad baš u trenutku kada se ceo svet prebacio na internet usled pandemije?

Prvi deo priče je taj da Skajp jednostavno nije uspeo da parira sjajnijim konkurentima poput Zum-a ili Slack-a, koji su iskoristili globalni prelazak na rad od kuće. Druga teorija kaže da Skajp nije bio dovoljno prilagođen za eru pametnih telefona. A prema nekima, Majkrosoft je svesno potisnuo Skajp na tehnološku marginu da bi ojačao Teams – i time polako eliminisao originalnog pionira.

Kada su 2003. godine danski softverski inženjer Janus Frijs i švedski programer Niklas Censtrom osnovali Skajp, kompanija je doživela astronomski uspeh – do kraja 2005. imala je 75 miliona aktivnih korisnika.

Prvi put je prodata eBay-u 2006. za 2,6 milijardi dolara, da bi već 2009. većinski udeo bio prodat konzorcijumu investicionih fondova. Zatim su se uključili giganti: Majkrosoft je 2011. nadmašio ponude Gugla i Fejsbuka i kupio Skajp, u trenutku kada je platforma imala oko 150 miliona aktivnih mesečnih korisnika i čak 663 miliona registrovanih širom sveta. Skajp je bio toliko raširen da je postao glagol – sinonim za video poziv.

Ako ste koristili Skajp u njegovim ranim godinama, možda vas i danas uhvati talas nostalgije kada se setite originalnog zvona poziva ili onih šuškavih notifikacija koje su ga činile neodoljivim.

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi