Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Vladimir Radomirović u "Relativizaciji": Morali smo da dignemo glas za kolege sa RTS-a
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

25. 04. 2025.

Izvor: RT Balkan

Vladimir Radomirović u "Relativizaciji": Morali smo da dignemo glas za kolege sa RTS-a

Blokada je užasan napad na novinare i na sve one koji rade na RTS-u. Mislim da je reakcija novinarske zajednice užasno mlaka i da smo morali na neki način da pomognemo kolegama da rade svoj posao, smatra osnivač i glavni i odgovorni urednik "Pištaljke"

O blokadi RTS-a, da li je način koji su studenti izabrali legitimna kritika rada medijskog servisa, kao i da li je policija dužna da obezbedi da zaposleni uđu u RTS, novinarka Ljiljana Smajlović u emisiji "Relativizacija", razgovarala je sa Vladimirom Radomirovićem, osnivačem i glavnim i odgovornim urednikom "Pištaljke". 

Ovo što se dešava ispred RTS-a, najveći je napad na slobodu novinarstva u poslednjih desetak godina, smatra Radomirović i navodi da je iznenađen izostankom reakcije rukovodstva RTS-a i novinarskih udruženja na "pritiske kojima su izložene kolege".

"Moralo bi da se oštrije reaguje i da se zaštite kolege. To je užasan napad na novinare i na sve one koji rade na RTS-u. Mislim da je reakcija novinarske zajednice mlaka i da smo morali na neki način da pomognemo kolegama da rade svoj posao. Ponekad se osećam glupo što branim RTS više od rukovodstva i ne znam kako se osećaju kolege sa RTS-a kad vide da nemaju zaštitu svojih šefova... Devedesete godine proveo sam na ulici protiv RTS-a, ali nikome nije palo na pamet da blokira RTS, ovako drastičan napad nismo imali osim bombardovanja RTS 1999. godine", ističe Radomirović.

Rukovodstvo RTS-a je, prema njegovom mišljenju, moralo da bude na licu mesta i da obezbedi da zaposleni uđu u zgradu. 

Odgovarajući na pitanje da li je policija bila dužna da obezbedi da zaposleni uđu normalno na RTS, Radomirović ističe da ne razume šta se promenilo i dodaje da je policija u poslednjih šest meseci – pasivna. 

"Kada je Srpska napredna stranka organizovala ranije proteste ispred RTS-a, tad je policija pod punom opremom bila ispred zgrade i nije dala okupljenima da se približe zgradi. Šta se sada promenilo, ne znam, mislim da je ovde bilo razloga da se policija više angažuje", objašnjava Radomirović.

Govoreći o "poternicama" za zaposlenim na RTS-u, Radomirović navodi je studentima neko morao da sugeriše koje novinare da "targetiraju".

"Ovaj protest vodi generacija koja ne gleda televiziju, to su mladi koji su odrasli na Jutjubu, Tik-toku. Kako su izabrali ljude sa poternice. Morao je neko da im sugeriše koja lica da budu na poternicama, bilo bi dobro da saznamo. Smatram da postoje mnogi ljudi u RTS-u kojima ovakva situacija odgovara", smatra Radomirović.

Podseća na istraživanje "Pištaljke" o RTS-u i objašnjava da je ono pokazalo šta je prioritet rukovodstva i da ogromni iznosi odlaze na serije i zabavni program.

"Ugovaraju se poslovi sa spoljnim produkcijama, koji koštaju milione evra. A te produkcije nemaju tehnike ni zaposlene, već zaposleni na RTS-u prave te emisije. Informativni program je u zapećku. Bilo bi dobro da se raščisti poslovanje RTS-A. Da konačno ima dopisnike iz svih većih centara, koji su zaposleni, a ne iznajmljeni, da to bude osnova pravog javnog servisa", kaže gost "Relativizacije".

Trošenje novca RTS-a, kako objašnjava, potvrdila je i Državna revizorska institucija koja je utvrdila milioni odlazi na neke nepropisne poslove.

"Sve to ne bi moglo da se dešava bez SNS-a i Vlade Srbije. Zašto oni to dozvoljavaju, nije jasno, osim ako nije neka korupcija. Posle se utvrdilo da izveštaji RTS-a ne mogu da prođu reviziju zbog poslova marketinških agencija koji su povezani sa Draganom Đilasom, Draganom Šolakom i Srđanom Šaperom. One iste firme koje odavno sarađuju sa RTS-om. U međuvremenu je, Đilas prodao firmu 'Dajrekt medija' Šolaku. Đilas nas je tužio, nedavno imali ročište. Tom prilikom, sam ga pitao od kada datira saradnja sa RTS-om. Iznenadio me  odgovorom, da je on sa RTS-om počeo sa prethodnom firmom 1998. godine u vreme Slobodana Miloševića. Od 2004. godine je prodao 'Dajrekt medija' koja i dalje sarađuje sa RTS-om", navodi Radomirović.

Komentarišući to što je rejting Dnevnika RTS-a i dalje najveći, Radomirović objašnjava da to govori o vernosti Dnevniku 2.

"Jedno je navika, a drugo je podrška i solidarnost sa zaposlenima", ističe on.

Na pitanje zašto se traži novi savet REM-a, Radomirović odgovara:

"Ne znam koji su razlozi da se traži novi savet REM-a... Savet ima pravo da bira Upravni odbor RTS, a on da bira generalnog direktora i urednika. Da li će blokada trajati dok se ne izabere nova garnitura urednika", pita se on.

Ukazuje da je retko koja institucija izdržala ono što je RTS poslednjih 30 godina.

"Mislim da će se i u ovoj situaciji pokazati ko su pravi profesionalci na koje može da se računa i koji će da rade u skladu sa normama", zaključuje Radomirović.

 

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi