Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Novinari neprijatelji broj jedan u Srbiji: Sastanak o ugrožavanju bezbednosti novinara u Novom Sadu
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

24. 04. 2025.

Autor: A. L. Izvor: Autonomija

Novinari neprijatelji broj jedan u Srbiji: Sastanak o ugrožavanju bezbednosti novinara u Novom Sadu

Novinarska udruženja, članovi Stalne radne grupe za bezbednost novinara, kao i predstavnici tužilaštva, upriličili su danas sastanak u prostorijama Nezavisnog društva novinara Vojvodine u Novom Sadu gde se govorilo o ugrožavanju bezbednosti novinara.

Spirala napada na novinare kreće od političara i najviših funkcionera vlasti, seli se na tabloide, a zatim na društvene mreže i tako u krug – i to je taj sveopšti rat protiv novinara koji se vodi, a u kojem je teško pronaći mehanizam otpora, istakao je danas predsednik ANEM-a Veran Matić, otvarajući ovaj sastanak.

Na početku je bilo reči o napadima na novinare IN Medija iz Inđije, i napadu na snimatelja Mirka Todorovića ispred prostorija SNS 5. novembra u Novom Sadu.

Tužiteljka Tatjana Karlavaris je rekla da je u tom slučaju zakazano saslušanje osumnjičenog za napad i da on treba da bude saslušan.

Novinari su podsetili i da je počinilac u međuvremenu identifikovan i da je trebalo da bude imenovan na funkciju u gradskoj vlasti, te istakli i da pored snimaka gde se jasno vidi ko je u pitanju, izjava oštećenog i svedoka neposredno nakon događaja u novembru prošle godine, osumnjičeni nije saslušan četiri meseca.

Veran Matić je podsetio i da se u slučaju napada na novinara Vuka Cvijića šest meseci čekalo da policija dostavi tražene podatke, da bi zatim tužilaštvo saopštilo da nema elemenata krivičnog dela.

“Ovakvi radikalni slučajevi se završavaju bez sancionisanja i to nas uznemirava i jako nam smeta”, rekao je Matić.

Urednik Radija 021 Zoran Strika govorio je o fizičkom napadu na njega prilikom praćenja aktivista u odlasku na poslednji mitning SNS u Beograd, kada mu je otet telefon i bačen u Dunav. Tužiteljka je rekla da je u ovom slučaju naloženo identifikovanje dve grupe NN lica, te da delo još nije kvalifikovano iako je nesporno nasilničko ponašanje, jer lice koje je napadnuto, što je Strika snimio, ne želi da učestvuje u postupku zbog čega nema oštećenog.

Kako je predstavio Matić, u prva tri meseca ove godine formirano je 20 predmeta u tužilaštvima za ukupno 22 oštećena lica, od toga, dodao je Matić, 10 predmeta formirano u VTK. Od svih ovih predmeta pred sudom po optužnom aktu tužioca je jedan predmet, što je kako ocenjuje „vrsta opstrukcije u razotkrivanju onih koji ugrožavaju bezbednost novinara“.

U 2024. godini, od 62 formirana predmeta, samo u jednom se dogodila osuđujuća presuda (u poređenju sa 12 u 2023. godini).

Novinar Danasa Uglješa Bokić ukazao je na paradoks koji proizilazi iz zakona, a po kojem ukoliko neko napadne novinara na ulici i nanese mu laku telesnu povredu ne biva gonjen po službenoj dužnosti, dok u slučaju kada mu napiše pretnju na društvenim mrežana biva.

Ocenio je da bi izmenama i dopunama Krivičnog zakonika trebalo kvalifikovati napade na novinare kao posebno krivično delo.

Gruhonjić: Ako država krene na vas nemate način da se zaštitite

Boris Majlat iz Tužilaštva za visokotehnološki kriminal rekao je da je u slučaju Ane Hegediš Lalić i Dinka Gruhonjića iz NDNV-a formirano više predmeta, da se još uvek čekaju podaci kompanije Meta, a da je u slučaju bekstva jednog od počinilaca u Francusku na potezu Interpol.

Istakao je i da je u VTK, izmenama godišnjeg rasporeda, smanjen broj tužilaca.

– Novinari su državni neprijatelji broj jedan jer su institucije zarobljene i vi nemate načina da se zaštitite ako država krene na vas. To je činjenica, sve ostalo je farsa. Da sutra izađe vest da me je neko ubio, niko ne bi bio iznenađen jer je to debelo pripremljeno – rekao je programski direktor NDNV Gruhonjić.

Govoreći o upadu u prostorije NDNV, kao i pretnjama koje već više od godinu dana dobijaju predsednica NDNV Ana Lalić Hegediš i on, Gruhonjić je ocenio da novinari to tumače kao jasnu poruku da nisu sigurni nigde.

Podsetio je da su iz policije više od dva meseca radili procenu bezbednosti za njega i Lalić, a da nakon toga nisu želeli da im je dostave jer je proglašena za službenu tajnu.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi