Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Ustavni sud stavio van snage Zakon o nezavisnoj komisiji za medije
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

23. 04. 2025.

Autor: Kossev Izvor: Kossev

Ustavni sud stavio van snage Zakon o nezavisnoj komisiji za medije

Ustavni sud Kosova stavio je van snage Zakon 08/L-289 o Nezavisnoj komisiji za medije. Odluka je objavljena danas, a sud je utvrdio da pojedini članovi, odnosno stavovi ovog zakona, nisu u skladu sa Ustavom.

Utvrđene povrede odnose se, između ostalog, na način izbora članova, razrešenje predsedavajućeg, kao i nadležnosti Nezavisne komisije za medije.

U odluci ovog suda na osnovu zahteva za ocenu ustavnosti zakona, koji su još prošle godine podneli opozicioni poslanici, navodi se:

„Sud je, jednoglasno, odlučio (i) da proglasi zahteve prihvatljivim; i (ii) da utvrdi da podstavovi 1.2 i 1.3 stava 1. člana 15. (Izbor članova NKM) osporenog zakona, nisu u saglasnosti sa članom 141. [Nezavisna komisija za medije] Ustava; (iii) da utvrdi da podstavovi 3.4 i 3.5 stava 3. člana 18. (Razrešenje predsednika i člana NKM-a) osporenog zakona, nisu u saglasnosti sa članom 7. [Vrednosti] i članom 141. [Nezavisna komisija za medije] Ustava; (iv) da utvrdi da podstavovi 2.4 i 2.5 stava 2. člana 4. (Nadležnosti NKM-a), stav 5. člana 25. (Dozvole za emitovanje i njihovo obnavljanje) i stav 2. člana 43. Uređivanje vlasništva nosilaca licenci/registrovanih) osporenog zakona, nisu u saglasnosti sa stavom 1. člana 7. [Vrednosti] Ustava; (v) da utvrdi da tačka 1.2.1 i tačka 1.2.24 podstava 1.2 stava 1. i tačke 1.3.5 i 1.3.6 podstava 1.3 stava 1. člana 60. (Sankcije novčanim kaznama) osporenog zakona, nisu u saglasnosti sa stavom 1. člana 7. [Vrednosti] Ustava; (vi) da utvrdi da se osporeni zakon stavlja van snage; i (vii) da odbije zahteve za uvođenje privremene mere“.

Povodom ove presude Ustavnog suda oglasilo se Udruženje novinara Kosova koje je prethodno, zajedno sa advokaticom za medije, Fljutorom Kusari, dostavilo mišljenje u vezi sa ovim zakonom.

„Sud je utvrdio da Zakon br. 08/L-289 o Nezavisnoj komisiji za medije treba biti stavljen van snage i isti treba preispitati na osnovu nalaza presude“, poručili su iz ovog Uruženja.

Ujedno su pozdravili presudu suda.

„Smatramo da je potreban novi zakon, uz široku javnu raspravu i učešće i u skladu sa evropskim standardima, uz poštovanje preporuka Saveta Evrope“, naveli su.

Usvajanje Nacrta zakona o Nezavisnoj komisiji – kritike i optužbe

Poslanici prethodnog saziva Skupštine Kosova usvojili su 11. jula prošle godine Nacrt zakona o Nezavisnoj komisiji za medije koji, između ostalog, predviđa licenciranje onlajn medija, njihovo praćenje i kazne do 40,000 evra.

Ovaj nacrt je usvojen u drugom čitanju sa 59 glasova za, nijednim protiv i dva uzdržana.

U glasanju nisu učestvovali poslanici opozicionih partija, Demokratskog saveza Kosova (LDK), Demokratske partije Kosova (PDK) i Alijanse za budućnost Kosova (AAK), koji su čak uoči glasanja podneli zahtev za skidanje zakona sa dnevnog reda, a što nije podržalo vladajuće Samoopredeljenje.

Opozicija smatra da je reč o štetnom zakonu, jer rizikuje narušavanje slobode izražavanja i medija.

Upravo su opozicioni poslanici – ukupno njih 10 i podneli ovaj zakon Ustavnom sudu na ocenu ustavnosti.

Slične argumente iznosile su i medijske organizacije. Udruženje novinara Kosova je odmah nakon usvajanja zakona izrazilo zabrinutost zbog toga što vladajuća stranka nije uzela u obzir njihove primedbe.

„Politička partija na vlasti nije uzela u obzir primedbe civilnog društva i medija, a ignorisala je izveštaj eksperta Saveta Evrope koji je konstatovao da veći deo zakona ne ispunjava evropske standarde, uključujući standarde Saveta Evrope gde Kosovo želi da se učlani. Današnje glasanje je jedan od najvećih udaraca koje su Vlada Kosova i Samoopredeljenje naneli slobodi medija na Kosovu, u nastojanju započetom od početka mandata da ih disciplinuje i kontroliše“, naveli su iz AGK.

Udruženje novinara Kosova dostavilo avgusta prošle godine ustavnom sudu komentare na ovaj zakon Ustavnom sudu, tražeći da ga sud proglasi neustavnim.

Ni međunarodni predstavnici ne podržavaju

Burno su nakon izglasavanja ovog Nacrta reagovali i međunarodni predstavnici na Kosovu, kao i međunarodne organizacije. Oni su takođe ukazali na to da aktuelna vlast nije primenila preporuke, savete međunarodnih eksperata i stručnjaka, te da zakon uglavnom nije u skladu sa standardima EU.

Misija OEBS navela je da je zabrinuta zbog „određenih aspekata“ konstatujući da su razni međunarodni eksperti davali detaljne preporuke o usklađivanju ovog zakona, koje nisu uzete u obzir.

Ključne preporuke stručnjaka koje nisu uzete u obzir, navode, odnosile su se na zabrinutost zbog novih odredbi koje će uticati na sastav, ulogu i odgovornosti NKM, kao i na procedure za izbor novih članova i mandate izabranih.

Proširenje nadležnosti NKM na društvene mreže, zajedno sa odsustvom jasnih kriterijuma za blokiranje štetnog sadržaja, istakli su, izaziva zabrinutost zbog proporcionalnosti i ima potencijalne implikacije na slobodu izražavanja.

Iako, kako su naveli iz OEBS-a, pozdravljaju uvođenje regulacija koje se tiču vlasništva i koncentracije medija, s druge strane, napomenuli su da nedostaje „proceduralna čvrstoća“.

I nekadašnji šef Kancelarije EU u Prištini, Tomaš Sunjog, kao i aktuelni ambasador Nemačke, Jorn Rode, reagovali su u negativnom tonu, takođe ukazujući na neprimenjene preporuke, ali i na standarde EU koji moraju da se ispune.

 

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi