Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Lokalni mediji najvažniji lokalnoj zajednici
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

20. 04. 2025.

Autor: Radio Kim Izvor: Radio Kim

Lokalni mediji najvažniji lokalnoj zajednici

Rezultati nekoliko različitih istraživanja koja su sprovođena u poslednje vreme* sugerišu da Srbi na Kosovu najviše poverenja imaju u izveštavanje lokalnih medija koji sadržaje (programe) objavljuju/emituju na srpskom jeziku.

To je prvi put uočeno u okviru istraživanja „Analiza trendova“ NVO Aktiv za 2023. godinu kada su lokalni mediji od ispitanika ocenjeni dobrom trojkom. Ni situacija evedintirana istim istraživanjem („Analiza trendova“) za 2024, kada je medijsko izveštavanje u pitanju, nije drugačija.

„Beležimo izuzetno pozitivan trend kada je u pitanju percepcija medija koji izveštavaju na srpskom jeziku na Kosovu. Ocene koje građani daju ovim medijima eksponencionalno rastu što jasno ukazuje na povećano poverenje u njihov rad, kao i sam kvalitet izveštavanja. Takođe, beležimo i značajan rast informisanja putem onlajn portala, a dolazi do relativnog pada u korišćenju tradicionalnih izvora poput televizije i radija. Sve navedeno ukazuje da mediji koji izveštavaju na srpskom jeziku na Kosovu kontinuirano obavljaju važan i kvalitetan posao informišući pravovremeno, objektivno i odgovorno“, naveo je Zoran Savić iz NVO Aktiv.

Medijska industrija je treća najrazvijenija industrija na svetu, posle vojne i farmakoindustrije. Ipak, ključna uloga u informisanju lokalne zajednice Srba na Kosovu pripada lokalnim medijima, koji iz mnogo razloga nisu i ne mogu biti deo industrije. Oni pružaju priliku građanima da budu svesni svojih prava i odgovornosti u njihovoj neposrednoj okolini.

„Lokalni mediji su ti koji se bave životom jedne zajednice na lokalu. Oni su važni iz mnogo razloga. Pre svega, ovde su značajni jer pružaju pluralizam mišljenja i zapravo su mediji, govorim za srpske lokalne medije, ovde i jedini koji uopšte pružaju prostor za različita mišljenja, bilo da su u pitanju opozicija, vlast, kritička neka mišljenja koja gotovo da ne postoje u nacionalnim medijima. Oni jesu važni, oni su mali javni servisi u tim zajednicama“, kazao je direktor Medija centra Čaglavica Budimir Ničić.

Lokalni mediji često služe i kao platforma za podizanje svesti o važnim pitanjima kao što su: zaštita životne sredine, prava nevećinskih zajednica, obrazovanje ili zdravstvo.

„Mislim da građani imaju dosta poverenja u lokalne medije, više poverenja u njih nego one koji ne pokrivaju lokalne teme. Pre svega, lokalni mediji se pozicioniraju sa temama sa lokala, ono što ljude interesuje, ali imaju kontekst jer su prisutni na terenu, znaju šta se dešava u zajednici. To smo najčešće videli kada nastaju neke krize ili eskalacije na terenu, kada imamo mnogo dezinformacija, kada su lokalni mediji jedini koji imaju pravu sliku sa terena”, rekao je Marko Milenković iz NVO Nova društvena inicijativa.

Iako su programi nacionalnih i globalnih medija najčešće vrlo informativni, oni nikada ne mogu da budu usko fokusirani na kulturne, jezičke i društvene norme određenog regiona. Lokalni mediji govore jezikom zajednice i često uzimaju u obzir specifičnosti lokalnog konteksta.

„U prethodnih godinu i po dana imali smo projekat u kome smo koristili sredstvo veštačke inteligencije – Pikasu. Mi smo pratili rad, kako lokalnih tako i drugih medija unutar srpske zajednice. Videli smo da zaista, pre svega, po reakcijama na društvenim mrežama, imamo pozitivne reakcije srpske zajednice kada su lokalni mediji u pitanju. Od lokalnih medija građani žele da vide lokalne teme i da im u tome veruju“, dodao je Milenković.

Onog trenutka kada su vesti postale roba, standardizovane su i prilagođene prodaji na tržištu. Istina u njima obitava još pretežno u programima i objavama malih, gotovo gerilskih medija. Oni dobar deo svojih sadržaja vrlo često proizvode potpuno besplatno, na dobrobit svoje publike, za razliku od medija i programa koje finansiraju multikorporacije ili velesile.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi